BDO, Odpady Medyczne, Odpady niebezpieczne

BDO – Odpady Medyczne

BDO – Odpady Medyczne

Okazuje się, że placówki medyczne i weterynaryjne nie wiedzą o konieczności uzyskania dostępu do Bazy Danych o Odpadach.

 

Tymczasem w przypadku odpadów medycznych mamy ograniczony czas ich magazynowania. Odpady wysoce zakaźne nie mogą być przechowywane dłużej niż 24 h, pozostałe 72 h. W przypadku pozostałych odpadów czas 72 h można wydłużyć do max 30 dni magazynując odpady w temperaturze poniżej 10° ale nie każdy posiada chłodnie.

Początek roku zapowiada się następująco – przedsiębiorcy, którzy nie wpisali się do BDO będą chcieli przekazać odpady. Wtedy też dowiedzą się, że nie mogą tego zrobić bez rejestracji w BDO. Złożą wniosek rejestrowy i w teorii po 30 dniach otrzymają dane do logowania. W teorii, bo z informacji od Urzędów Marszałkowskich wynika, że ze względu na ilość spraw nie są w stanie zagwarantować tego terminu. Dla standardowego wytwórcy odpadów nie będzie to aż taki problem (chyba, że zalegające odpady paraliżują produkcję) bo na przekazanie odpadów ma 1 rok lub 3 lata  w zależności od ich rodzajów.

Jednak przychodnie, szpitale, gabinety stomatologiczne, gabinety weterynaryjne, a nawet salony kosmetyczne czas na magazynowanie odpadów mają bardzo mocno ograniczony. Bez wpisu do BDO nie będą w stanie przekazać odpadów nie przekraczając określonego czasu magazynowania, a to z kolei oznacza kary finansowe.

Dlaczego ten problem powstał?

Po pierwsze – nie było wystarczającej kampanii informacyjnej. O BDO wiedzą Ci, którzy do tej pory świadomie uczestniczyli w obrocie odpadami, czyli zbierający, przetwarzający, duże firmy wytwarzające odpady itp.

Po drugie – dotychczas wytwórcy często były wyręczani przez odbiorców w swoich obowiązkach. Odbiorcy odpadów sami wystawiali Karty Przekazania Odpadu, aby wytwórcy pomóc. Dla odbiorców było to wygodne ponieważ nadawali własną numeracje i mieli kontrolę nad dokumentacją. Niestety, w ten sposób wytwórca odpadów stracił świadomość, że zgodnie z prawem to On musi wystawić KPO, a co za tym idzie, być zarejestrowanym w BDO. Na wytwórcy leży bowiem obowiązek prawidłowej klasyfikacji i na nim też spoczywa odpowiedzialność za błędy.

Co robić?

Jak najszybciej złożyć wniosek o rejestracje w BDO. Wniosek jest dostępny na https://bdo.mos.gov.pl/home/wnioski/wniosek-rejestrowy/

 

Ze względu na rosnącą ilość pytań uruchomiliśmy dodatkowe terminy szkoleń otwartych. Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj https://niebezpiecznalogistyka.pl/szkolenie-bdo-1-stycznia-2020-wymagania-prawne-obsluga-systemu/

W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu. Pomagamy przygotować wniosek oraz odnaleźć się w nowej rzeczywistości BDO.

Małgorzata Solarska

spec. ds. ochrony środowiska

e-mail: biuro@niebezpiecznalogistyka.pl

Dodaj komentarz

77 − 74 =