ZSEiE. Ograniczenia w przemieszczaniu odpadów.
Od 1 stycznia 2025 r. przemieszczanie odpadów ZSEiE (zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego) oraz jego elementów będzie znacznie ograniczone.
Zmiany mają na celu rozszerzenie kontroli transgranicznego przemieszczania odpadów elektronicznych i objęcia wszystkich odpadów elektronicznych i elektrycznych procedurą uprzedniego pisemnego zgłoszenia i zgody (procedura PIC / procedura notyfikacyjna).
Do załączników II, VIII i IX Konwencji Bazylejskiej wprowadzono następujące zmiany:
Załącznik II (odpady wymagające szczególnej uwagi: podlegające procedurze PIC/notyfikacyjnej): dodanie nowego kodu Y49 obejmującego wszystkie odpady elektroniczne, ich składniki i odpady z przetwarzania odpadów elektronicznych (np. frakcje z rozdrabniania), z wyjątkiem odpadów elektronicznych objętych kodem A1181 (w załączniku VIII);
Załącznik VIII (odpady uznawane za niebezpieczne: podlegające procedurze PIC/notyfikacyjnej): dodanie nowego kodu A1181 obejmującego niebezpieczne odpady elektroniczne, ich składniki i odpady z przetwarzania odpadów elektronicznych (np. frakcje
z rozdrabniania) oraz usunięcie istniejącego kodu A1180;
Załącznik IX (odpady uznawane za inne niż niebezpieczne: nie podlegające procedurze PIC/notyfikacyjnej): usunięcie istniejących kodów dotyczących odpadów elektronicznych B1110 (odpady elektroniczne) i B4030 (aparaty fotograficzne jednorazowego użytku).
Nowe zasady wynikające z Konwencji Bazylejskiej będą implementowane do prawa Unii Europejskiej.
W związku z tym przed końcem 2024 r. opublikowane zostaną akty delegowane zmieniające zarówno rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów jak i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1157 z dnia 11 kwietnia 2024 r. w sprawie przemieszczania odpadów, zmiany rozporządzeń (UE) nr 1257/2013 i (UE) 2020/1056 oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 (Dz. Urz. UE. L z 2024 r. poz. 1157), w zakresie dostosowania kodów dla odpadów zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przemieszczeniach transgranicznych.
Jeśli pojawiają się u Państwa pytania dotyczące transgranicznego przemieszczania odpadów, lub potrzebują Państwo wprowadzić nowych pracowników w te obowiązki, serdecznie zapraszamy na nasze szkolenia lub konsultacje prowadzone przez doświadczonych ekspertów. Jesteśmy gotowi odpowiedzieć na każde pytanie i udzielić praktycznych porad dostosowanych do specyfiki Państwa działalności.
Kontakt:
biuro@niebezpiecznalogistyka.pl
szkolenia@niebezpiecznalogistyka.pl