Wydłużenie terminu obowiązywania decyzji na zbieranie, zbieranie i przetwarzanie oraz przetwarzanie odpadów

Na RCL-u pod numerem UDER39 pojawił się projekt zmian w ustawach: z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska, ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, ustawie z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawie z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.
Projekt zakłada bardzo ważną zmianę w ustawie o odpadach, która wydłuża czas obowiązywania „starych” decyzji odpadowych (o ile wniosek o wydanie nowej decyzji był złożony na co najmniej 3 miesiące przed upływem terminu jej ważności) do 31 grudnia 2027 r.
W związku z powyższym 1 stycznia 2028 r. jest terminem granicznym (ostatecznym) przedłużania dotychczasowych decyzji administracyjnych. Po tym terminie nie będzie już możliwości przedłużania ww. decyzji. W przypadku, w którym czas na jaki została wydana dotychczasowa decyzja upłynął, a postępowanie w sprawie wydania nowej decyzji nie zostanie ukończone przed dniem 1 stycznia 2028 r., wcześniejsza decyzja wygaśnie z mocy prawa z tą datą. Skutek ten nastąpi niezależnie od daty złożenia wniosku o wydanie nowego zezwolenia.
W związku z kończącym się ww. okresem obowiązywania przepisów podmioty gospodarujące odpadami, m.in. z branży hutniczej, przekazały informację o nadal wydłużonym czasie oczekiwania na uzyskanie zmiany lub nowej decyzji administracyjnej w zakresie gospodarki odpadami oraz ryzyku konieczności zakończenia działalności w związku z zbliżającym się terminem obowiązywania ww. przepisów i niewydaniem przez organy administracji w stosownym czasie nowej decyzji administracyjnej w zakresie gospodarki odpadami.
Skumulowanie od 2022 r. prowadzonych przez organy administracji spraw dotyczących postępowań administracyjnych w zakresie zmiany lub wydania nowej decyzji administracyjnej w zakresie gospodarki odpadami spowodowane jest m.in. etapem dostosowania decyzji administracyjnych w zakresie gospodarowania odpadami. W związku z przepisami wprowadzonymi ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, posiadacze odpadów mieli obowiązek w terminie do 5 marca 2020 r. złożyć do właściwego organu administracji (marszałka województwa lub starosty powiatowego) wniosek o dostosowanie posiadanych ww. decyzji do przepisów ustawy pożarowej. Powyższy etap dostosowawczy nadal trwa. Według danych ze stanu na dzień 31 grudnia 2024 r., do rozpatrzenia pozostawało około 1 410 wniosków o dostosowanie decyzji administracyjnych do przepisów ustawy pożarowej. Stanowi to około 13% wszystkich złożonych wniosków.
Aby nie zaburzać procedury wydawania decyzji, nie pogłębiać długotrwałości i przewlekłości postępowań administracyjnych oraz zapobiec zgłaszanym przez podmioty obawom o dalsze prowadzenie działalności gospodarczej – zaproponowano zmiany w przepisach art. 193 ust. 1c ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz art. 226a ustawy o odpadach. Zaproponowane zmiany spowodują przedłużanie okresu ważności dotychczasowych decyzji administracyjnych w zakresie gospodarki odpadami do 31 grudnia 2027 r. (tj. nadal będzie możliwe przedłużanie dotychczasowych decyzji tak, jak odbywa się to na mocy przepisów wprowadzonych ustawą o ochronie odbiorców energii).
W celu zakończenia możliwości przedłużania decyzji z mocy prawa nie przewiduje się przepisów przejściowych, które pozwalałyby części podmiotów nadal korzystać z przedłużonej decyzji. W tym celu uchyla się przepis przejściowy art. 54 ustawy o ochronie odbiorców energii, zgodnie z którym do postępowań w sprawie wydania nowej decyzji administracyjnej w zakresie gospodarki odpadami wszczętych i niezakończonych ostateczną decyzją przed dniem 1 stycznia 2026 r., przepisy art. 226a ustawy o odpadach oraz art. 193 ust. 1c-1e ustawy – Prawo ochrony środowiska stosuje się.
Dodatkowo w związku ze zmianą daty w przepisach art. 226a ustawy o odpadach oraz art. 193 ust. 1c-1e ustawy – Prawo ochrony środowiska, w art. 60 ustawy o ochronie odbiorców energii wprowadzono zmianę terminu utrzymania w mocy ww. przepisów, tj. dokonano zmiany brzmienia z „1 stycznia 2026 r.” na „1 stycznia 2028 r.”.
Szczegóły znajdziecie Państwo pod adresem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12399302