ADR, Zwolnienia ADR

LQ

W tym wpisie przedstawiam wam główne wyłączenie spod przepisów ADR i IMDG – czyli ograniczone ilości, limited quantities/ LQ. Podpowiem wam jakie wymagania należy spełnić, żeby skutecznie stosować to wyłączenie. Jakie ewentualne pułapki mogą na was czekać, ale przede wszystkim jakie korzyści dzięki temu wyłączeniu uzyskacie.
Już na wstępie powinnam podkreślić, że nie będziemy liczyć do 1000 punktów, ponieważ dotyczy to innego wyłączenia, o którym świadomie dzisiaj nie napiszę.

Charakterystyka wyłączenia LQ.

Towary niebezpieczne stwarzają zagrożenie dla ludzi i przyrody. Jednym z głównych sposobów zabezpieczenia środowiska przed niebezpieczeństwem jest stosowanie odpowiednio przebadanych, certyfikowanych i tym samym drogich opakowań. Opakowania te poddawane są wielu badaniom m.in na szczelność, ciśnienie, zgniatanie. Wszytko to w celu skutecznego utrzymania towarów niebezpiecznych wewnątrz opakowania, nawet w okolicznościach temu niesprzyjających, czyli np podczas wypadku.
Pakowanie towarów niebezpiecznych w małe opakowania wewnętrzne, dodatkowo umieszczone w opakowaniu zewnętrznym, na tyle jednak zmniejsza zagrożenie wydostania się jednorazowo dużej ilości substancji do środowiska, że ONZ podjęło decyzję o możliwości stosowania tańszych opakowań niecertyfikowanych i nie stosowaniu, podczas przewozu, wielu innych przepisów.

A teraz do szczegółów.

Wszystkie najważniejsze dane dotyczące materiałów niebezpiecznych znajdują się w Tabeli ADR.

Zdecydowanie zachęcam do korzystania z niej.

Każdy materiał niebezpieczny w kolumnie (7a) umieszczoną ma maksymalną pojemność lub wagę opakowania wewnętrznego LQ.

I tak na przykład:

UN 1707 ZWIĄZEK TALU, I.N.O – w kolumnie (7a) ma 500 g – oznacza to, że towaru niebezpiecznego znajdującego się w opakowaniu wewnętrznym nie może być więcej niż 500 g. ( podajemy w gramach lub kg dlatego, że jest to materiał stały);
natomiast
UN 1710 TRÓJCHLOROETYLEN – w kolumnie (7a) ma 5 l – co oznacza, że towaru niebezpiecznego znajdującego się w opakowaniu wewnętrznym nie może być więcej niż 5 l ( podajemy w ml lub litrach ponieważ jest to materiał ciekły).

Chcesz być na bieżąco zapisz się:

Jeśli chodzi o opakowanie zewnętrzne to mamy dwie możliwości:

 1. umieszczenie opakowań wewnętrznych w np kartonie, którego waga brutto nie może przekroczyć 30 kg;
 2. umieszczenie opakowań wewnętrznych na tacy obciągniętej folią, której waga brutto nie powinna przekroczyć 20 kg.
lq
Opakowanie LQ

Opakowaniem zewnętrznym mogą być:

 • skrzynie drewniane, ze sklejki, drewnopodobne, z tworzywa sztucznego, z tektury, stalowe lub aluminiowe;
 • bębny kanistry z tworzywa sztucznego, ze sklejki lub tektury;
 • kanistry stalowe lub aluminiowe;
 • bębny stalowe lub aluminiowe.
  ( Bębny to inaczej beczki, a skrzynie z tektury to po prostu karton)  

Reasumując. Jeśli chcesz zastosować wyłączenie LQ to najpierw sprawdzasz w Tabeli 3.2 ADR maksymalną wielkość opakowania wewnętrznego dla danego towaru niebezpiecznego a potem podczas pakowania umieszczasz opakowanie wewnętrzne w kartonie lub na tacy obciągniętą.

Skoro już zgodnie z limitami zapakowaliśmy towar. To teraz należy się skupić na właściwym jego oznakowaniu.
Zasada jest taka, że nalepkę LQ nalepiamy jedynie na opakowanie zewnętrzne.
Wzór nalepki LQ i jego wielkość ( 100 mm x 100 mm) wskazany jest wyraźnie w przepisach i wygląda tak :

LQ
Nalepka LQ

Dodatkowo jeszcze jeśli w opakowaniach wewnętrznych znajduje się towar w postaci ciekłej na kartonie powinny znajdować się z dwóch przeciwległych boków tzw. strzałki kierunkowe.

Strzałki kierunkowe
Strzałki kierunkowe

 

Inne wymagania, których nie trzeba stosować. 

Poza mozliwością stosowania dużo tańszych opakowań niecertyfikowanych, wyłączenie LQ upoważnia nas do transportowania ich w pojeździe bez pomarańczowych tablic oraz wyposażenia ADR. Kierowca przewożący sztuki przesyłki na wyłączeniu LQ nie musi  posiadać uprawnień do przewozu towarów niebezpiecznych. Dadatkowo w transporcie drogowym nie jest wymagany dokument przewozowy. Nie ma obowiązku wyznaczenia doradcy ds bezpieczeństwa DGSA, oraz składnia corocznego sprawozdania do Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego. Czyli jest taniej 🙂

Należy pamiętać jednak, że przed rozpoczęciem transportu, nadawcy towarów niebezpiecznych stosujących wyłączenie LQ powinni poinformować przewoźnika o całkowitej masie brutto towarów. Wynika to z tego, że jeżeli do transportu nadajemy więcej niż 8 ton na jednostkę transportową ( o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 t ), to wówczas jednostka transportowa lub kontener powinna być oznakowania nalepką wielkości 250 mm x 250 mm zgodną z poniższym wzorem:

LQ

Taka sama jak na opakowaniach zewnętrznych, tylko większa.

 

Najczęstsze błędy w korzystaniu z wyłączenia LQ:

 • przekraczanie limitów ilościowych ( zarówno w opakowaniu wewnętrznym jak i zewnętrznym);
 • stosowanie samej folii termokurczliwej bez tacy;
 • nie informowanie przewoźnika o ładunku LQ powyżej 8 ton, w konsekwencji czego kierowca może nie mieć właściwego oznakowania na pojazd;
 • stosowanie certyfikowanych opakowań ( oczywiście nie jest to zabronione ale zdecydowanie nie opłacalne);
 • nie umieszczenie strzałek kierunkowych na opakowaniu zewnętrznym;
 • umieszczanie nalepek LQ na opakowaniach wewnętrznych;
 • traktowanie ładunku LQ jak niewyłączonych towarów niebezpiecznych;
 • mylenie wyłączeń LQ i wyłączenia na podstawie kategorii transportowej ( 1.1.3.6).

 

Dość długi wyszedł te wpis, ale rozumiem, że osobie chcącej uzyskać informację to nie przeszkadza 🙂

Przypominam, że moje wpisy mają ogólny charakter informacyjny ale w szczegółach mogą się  różnić, więc jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości, związane konkretnie z jakimś nr UN to śmiało pisz.  Na każde pytanie związane z tematyką transportu towarów niebezpiecznych postaram się odpowiedzieć rzeczowo i merytorycznie. 

Sylwia Zielińska

 

 

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:

12 komentarzy

 • Pingback: Saletra amonowa - jak ją mają przewozić rolnicy, ADR na traktorze?

 • Reply

  Krzysztof

  17 kwietnia 2018

  CHCIALBYM SIE DOWIEDZIEC JAK DKLADNIE TO JEST Z LQ.ROZUMIE ZE TRZEBA ZNALEZC W RUBRYCE 7a GRUPE I CO DALEJ SIE ROBI (chodzi mi co przez co sie mnozy)

  • Reply

   Sylwia Zielińska

   18 kwietnia 2018

   Dzień dobry Panie Krzysztofie. W kolumnie 7a podane są maksymalne wielkości opakowania wewnętrznego czyli jeśli podane jest 5 kg – to opakowanie wewnętrzne może mieć maksymalną wielkość 5 kg – nic nie mnożymy. Wielkość LQ jest podana dla konkretnej pozycji w Tabeli ADR. Jeśli w kolumnie 7a podane jest 0 to wówczas nie możemy zastosować wyłączenia LQ.
   Mnożymy w innym wyłączeniu zapraszam tutaj :

   pozdrawiam
   Sylwia Zielińska

 • Reply

  Ania

  6 czerwca 2018

  Witam Pani Sylwio,
  dziękuję za wpis. Jestem osobą, która styka się z tą tematyką po raz pierwszy i Pani informacje dużo mi wyjaśniły 🙂
  Mam pytanie, czy, jeśli mam zamiar przewieźć produkt w opakowaniu wewnętrznym 1 litr, dopuszczalnym zgodnie z tab.7a, a mam tych opakowań (produktów) 10, to czy mogę je razem zapakować w jeden karton i będą tym samym również podlegać wyłączeniu LQ?

  • Reply

   Sylwia Zielińska

   16 czerwca 2018

   Dzień dobry Pani Anno,
   opakowanie zewnętrzne tj np. karton nie powinno przekraczać 30 kg brutto. W tej sytuacji na pewno nie waży 🙂
   Należy pamiętać, że aby móc skutecznie skorzystać z wyłączenia LQ MUSI być zastosowane opakowanie kombinowane ( tj opakowanie wewnętrzne ( np 1 litr) i opakowanie zewnętrzne ( np karton – max 30 kg lub taca obciągnieta folią max 20 kg brutto).
   pozdrawiam serdecznie
   Sylwia Zielińska

 • Reply

  Magdalena

  15 czerwca 2018

  witam, bardzo klarownie przedstawiła Pani informacje, których od kilku dni szukam w wielu źródłach. Może rozwieje Pani moje wątpliwości na przykładzie benzyny UN 1203, w tabeli ujęta jest wielkości 1 litra jako ilość ograniczona i wyłączona, tym samym śmiem rozumieć, że w pojedynczych opakowaniach mogę przewieźć tylko taką ilość ww. towaru (bez stosowania zaleceń umowy ADR), zaś tych opakowań mogę mieć znacznie więcej (chyba do 333l/całość). Sięgając do różnych źródeł w internecie spotykam się jednak z wartością 3 l na jedno opakowanie benzyny. Nadmienię tylko, że towar niebezpieczny nie będzie przewożony do celów prywatnych a dotyczyć będzie przewiezienia próbek do dalszych badań.

  • Reply

   Sylwia Zielińska

   16 czerwca 2018

   Dzień dobry Pani Magdaleno. UN 1203 może być przewożone z zastosowaniem wyłączenia LQ w opakowaniach kombinowanych skladajacych się z opakowania wewnętrznego np butelki o pojemności maksalnie 1 litra. Opakowanie zewnętrzne nie może natomiast przekroczyć 30 kg brutto. Takich kartonów z litrowymi butelkami może Pani teoretycznie wozić do ładowności pojazdu z tym że po wyżej 8 ton pojazd należy oznakowywac tablicami LQ . ☺ proszę również nie zapmniec i oznakowanie nalepkami LQ katonu oraz o tzw strzałach kierunkowych na kartonie. Pozdrawiam serdecznie
   Sylwia Zielińska

 • Reply

  Bartosz

  6 lipca 2018

  Dzień dobry,

  Czy zasada odnośnie 8ton dotyczy całkowitej masy towarów na aucie, czy dotyczy tylko towarów z grupy LQ.
  Jeżeli np. 7ton stanowi produkt LQ, a pozostałe powiedzmy 15t jest neutralne to czy samochód trzeba oznaczać jako LQ?
  Mam też przypadek, w którym produkt waży 3kg, składa się z dwóch skladniki (osobno, ale w obrębie jednego opakowania 3kg, tak jakby dwa małe wiaderka w jednym większym), produkt LQ stanowi tylko 6% wagi.
  Czy w takim przypadku do zasady 8t należy zaliczyć każde 3kg, czy tylko 0,18kg?

  • Reply

   Sylwia Zielińska

   9 lipca 2018

   Dzień dobry Panie Bartoszu.
   Przepisy ADR podają, że jeżeli całkowita masa brutto sztuk przesyłek zawierających towary niebezpieczne przekracza 8 ton to pojazd o DMC powyżej 12 T muszą być te pojazdy oznakowane tablicami LQ.
   Oznacza to, że bierzemy pod uwagę nie ilość towaru niebezpiecznego netto, tylko wagę wszystkich sztuk przesyłki w której mogą znajdować się towary niebezpieczne oraz towary neutralne.
   Tak na marginesie…proszę sprawdzić, czy materiał niebezpieczny zawarty w opakowaniu kombinowanym może być przewożony w jedynym opakowaniu z towarem neutralnym (kod MP).
   Pozdrawiam serdecznie
   Sylwia Zielińska

 • Reply

  Stanisław

  9 sierpnia 2018

  Witam
  Czy oznakowanie opakowania zewnętrznego znakiem LQ w przypadku kiedy w tym opakowaniu znajdują się tylko towary neutralne, niesie za sobą jakieś konsekwencje?

 • Reply

  Robert

  22 sierpnia 2018

  Witam pani Sylwio
  mam pytanie odnośnie oznaczenia kartonów znakiem LQ
  mianowicie mam do spakowania 2dwi litrowe puszki z materiałem un 1263 do jednego kartonu ,a później mam dwa takie kartony spakować jeszcze do jednego kartony , czy traktować to jako opakowanie kombinowane czy zbiorcze, który karton w takim przypadku oklejam znakiem LQ obydwa czy tylko ten zewnętrzny .
  Jaki przepis to reguluje
  Pozdrawiam Robert

  • Reply

   Sylwia Zielińska

   22 sierpnia 2018

   Panie Robercie. Jeżeli musi Pan opakować farbe w podwójne katony to pierwszy będzie opakowaniem kombinowanym ( który nie może ważyć więcej niż 30 kg brutto i musi być oznakowany LQ,a drugi nie ma już ograniczeń wagowych ale musi być oznakowany poza oznakowaniem z opakowania kombinowanego również oznakowaniem Opakowanie Zbiorcze. Pozdrawiam Sylwia Zielińska

Dodaj komentarz