Ze względu na dużą ilość pytań o to, czy należy się zarejestrować w BDO postanowiłam przygotować krótki wpis na ten temat. Kiedy pierwotny wytwórca odpadów musi się wpisać?
Należy przede wszystkim sprawdzić, jakie wytwarzamy odpady. Mamy trzy możliwości:
-
Odpady komunalne – są to odpady, które mogą powstawać w firmie ale są podobne do tych powstających w gospodarstwie domowym, czyli socjalno-bytowe (np. zużyte opakowania, papier zadrukowany itp.).
-
Odpady inne niż niebezpieczne – wszystkie odpady powstające w związku z działalnością przedsiębiorstwa zgodnie z katalogiem odpadów, a które mogą być zaliczone, jako odpady komunalne.
-
Odpady niebezpieczne – odpady zaliczone, jako odpady niebezpieczne w katalogu odpadów oraz odpady medyczne.
Sprawa wydaje się na pierwszy rzut oka oczywista ale komplikuje w momencie kiedy musimy ustalić, jakie faktycznie wytwarzamy odpady. Co zatem sprawdzić?
-
Czy do tej pory w Państwa dokumentach kiedykolwiek pojawiła się Karta Przekazania Odpadu? Mimo, że to Państwa obowiązek, często za wytwórców KPO wystawiali odbierający odpady (bo wiedzieli jak, nadawali swoją numeracje i było im wygodnie). Oryginał KPO powinien być u Państwa. Jeżeli w Waszych dokumentach pojawiają się takie karty to musicie wpisać się do BDO (wyjątek: patrz na dole informacja o rozporządzeniu w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku ewidencji),
-
Jeżeli nie znajdujecie Państwo Kart Przekazania Odpadów to trzeba ustalić, czy wytwarzacie odpady inne niż komunalne i czy oddajecie je we właściwy sposób. Spotkałam się kilka razy z warsztatami samochodowymi, które złom oddawały jako osoba fizyczna, a nie firma co oczywiście było błędem. Można wytwarzać odpady takie, jak świetlówki, tonery, odpady opakowaniowe (karton, folia itp.), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny itp. Przykłady:
-
Salon fryzjerski wytwarza w większości odpady komunalne ale musi się wpisać ponieważ przedsiębiorca nie może do odpadów komunalnych wrzucać odpadów niebezpiecznych. Jakie są odpady niebezpieczne? Opakowania ciśnieniowe, czyli np. po lakierze do włosów. Ponad to mogą być wytwarzane świetlówki o ile nie mamy oświetlenia typu LED i odzież robocza.
-
Warsztat samochodowy – złom, oleje, opony plus świetlówki, sorbenty i odzież robocza,
-
Warsztat rzemieślniczy – w zależności od działalności np. kawałki skór, materiałów i inne.
-
Salon kosmetyczny – jeżeli wytwarza odpady odbierane, jako medyczne (np. igły, strzykawki itp.).
-
Gabinety lekarskie i stomatologiczne – odpady medyczne.
-