ADR, Zwolnienia ADR

LQ

W tym wpisie przedstawiam wam główne wyłączenie spod przepisów ADR i IMDG – czyli ograniczone ilości, limited quantities/ LQ. Podpowiem wam jakie wymagania należy spełnić, żeby skutecznie stosować to wyłączenie. Jakie ewentualne pułapki mogą na was czekać, ale przede wszystkim jakie korzyści dzięki temu wyłączeniu uzyskacie.
Już na wstępie powinnam podkreślić, że nie będziemy liczyć do 1000 punktów, ponieważ dotyczy to innego wyłączenia, o którym świadomie dzisiaj nie napiszę.

Charakterystyka wyłączenia LQ.

Towary niebezpieczne stwarzają zagrożenie dla ludzi i przyrody. Jednym z głównych sposobów zabezpieczenia środowiska przed niebezpieczeństwem jest stosowanie odpowiednio przebadanych, certyfikowanych i tym samym drogich opakowań. Opakowania te poddawane są wielu badaniom m.in na szczelność, ciśnienie, zgniatanie. Wszytko to w celu skutecznego utrzymania towarów niebezpiecznych wewnątrz opakowania, nawet w okolicznościach temu niesprzyjających, czyli np podczas wypadku.
Pakowanie towarów niebezpiecznych w małe opakowania wewnętrzne, dodatkowo umieszczone w opakowaniu zewnętrznym, na tyle jednak zmniejsza zagrożenie wydostania się jednorazowo dużej ilości substancji do środowiska, że ONZ podjęło decyzję o możliwości stosowania tańszych opakowań niecertyfikowanych i nie stosowaniu, podczas przewozu, wielu innych przepisów.

A teraz do szczegółów.

Wszystkie najważniejsze dane dotyczące materiałów niebezpiecznych znajdują się w Tabeli ADR.

Zdecydowanie zachęcam do korzystania z niej.

Każdy materiał niebezpieczny w kolumnie (7a) umieszczoną ma maksymalną pojemność lub wagę opakowania wewnętrznego LQ.

I tak na przykład:

UN 1707 ZWIĄZEK TALU, I.N.O – w kolumnie (7a) ma 500 g – oznacza to, że towaru niebezpiecznego znajdującego się w opakowaniu wewnętrznym nie może być więcej niż 500 g. ( podajemy w gramach lub kg dlatego, że jest to materiał stały);
natomiast
UN 1710 TRÓJCHLOROETYLEN – w kolumnie (7a) ma 5 l – co oznacza, że towaru niebezpiecznego znajdującego się w opakowaniu wewnętrznym nie może być więcej niż 5 l ( podajemy w ml lub litrach ponieważ jest to materiał ciekły).

Chcesz być na bieżąco zapisz się:

Jeśli chodzi o opakowanie zewnętrzne to mamy dwie możliwości:

 1. umieszczenie opakowań wewnętrznych w np kartonie, którego waga brutto nie może przekroczyć 30 kg;
 2. umieszczenie opakowań wewnętrznych na tacy obciągniętej folią, której waga brutto nie powinna przekroczyć 20 kg.
lq
Opakowanie LQ

Opakowaniem zewnętrznym mogą być:

 • skrzynie drewniane, ze sklejki, drewnopodobne, z tworzywa sztucznego, z tektury, stalowe lub aluminiowe;
 • bębny kanistry z tworzywa sztucznego, ze sklejki lub tektury;
 • kanistry stalowe lub aluminiowe;
 • bębny stalowe lub aluminiowe.
  ( Bębny to inaczej beczki, a skrzynie z tektury to po prostu karton)  

Reasumując. Jeśli chcesz zastosować wyłączenie LQ to najpierw sprawdzasz w Tabeli 3.2 ADR maksymalną wielkość opakowania wewnętrznego dla danego towaru niebezpiecznego a potem podczas pakowania umieszczasz opakowanie wewnętrzne w kartonie lub na tacy obciągniętą.

Skoro już zgodnie z limitami zapakowaliśmy towar. To teraz należy się skupić na właściwym jego oznakowaniu.
Zasada jest taka, że nalepkę LQ nalepiamy jedynie na opakowanie zewnętrzne.
Wzór nalepki LQ i jego wielkość ( 100 mm x 100 mm) wskazany jest wyraźnie w przepisach i wygląda tak :

LQ
Nalepka LQ

Dodatkowo jeszcze jeśli w opakowaniach wewnętrznych znajduje się towar w postaci ciekłej na kartonie powinny znajdować się z dwóch przeciwległych boków tzw. strzałki kierunkowe.

Strzałki kierunkowe
Strzałki kierunkowe

Inne wymagania, których nie trzeba stosować. 

Poza mozliwością stosowania dużo tańszych opakowań niecertyfikowanych, wyłączenie LQ upoważnia nas do transportowania ich w pojeździe bez pomarańczowych tablic oraz wyposażenia ADR. Kierowca przewożący sztuki przesyłki na wyłączeniu LQ nie musi  posiadać uprawnień do przewozu towarów niebezpiecznych. Dadatkowo w transporcie drogowym nie jest wymagany dokument przewozowy. Nie ma obowiązku wyznaczenia doradcy ds bezpieczeństwa DGSA, oraz składnia corocznego sprawozdania do Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego. Czyli jest taniej 🙂

Należy pamiętać jednak, że przed rozpoczęciem transportu, nadawcy towarów niebezpiecznych stosujących wyłączenie LQ powinni poinformować przewoźnika o całkowitej masie brutto towarów. Wynika to z tego, że jeżeli do transportu nadajemy więcej niż 8 ton na jednostkę transportową ( o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 t ), to wówczas jednostka transportowa lub kontener powinna być oznakowania nalepką wielkości 250 mm x 250 mm zgodną z poniższym wzorem:

LQ

Taka sama jak na opakowaniach zewnętrznych, tylko większa.

Najczęstsze błędy w korzystaniu z wyłączenia LQ:

 • przekraczanie limitów ilościowych ( zarówno w opakowaniu wewnętrznym jak i zewnętrznym);
 • stosowanie samej folii termokurczliwej bez tacy;
 • nie informowanie przewoźnika o ładunku LQ powyżej 8 ton, w konsekwencji czego kierowca może nie mieć właściwego oznakowania na pojazd;
 • stosowanie certyfikowanych opakowań ( oczywiście nie jest to zabronione ale zdecydowanie nie opłacalne);
 • nie umieszczenie strzałek kierunkowych na opakowaniu zewnętrznym;
 • umieszczanie nalepek LQ na opakowaniach wewnętrznych;
 • traktowanie ładunku LQ jak niewyłączonych towarów niebezpiecznych;
 • mylenie wyłączeń LQ i wyłączenia na podstawie kategorii transportowej ( 1.1.3.6).

Sylwia Zielińska

Doradca ADR/RID/IATA-DGR/IMDG-Code

tel: 604 511 661

Please follow and like us:
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
62 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] LQ – opakowanie wewnętrzne max 5 kg , opakowanie kombinowane max 30 kg ( więcej o wyłączeniu LQ dowiesz się tutaj) […]

Krzysztof
Krzysztof
3 lat temu

CHCIALBYM SIE DOWIEDZIEC JAK DKLADNIE TO JEST Z LQ.ROZUMIE ZE TRZEBA ZNALEZC W RUBRYCE 7a GRUPE I CO DALEJ SIE ROBI (chodzi mi co przez co sie mnozy)

Ania
Ania
3 lat temu

Witam Pani Sylwio,
dziękuję za wpis. Jestem osobą, która styka się z tą tematyką po raz pierwszy i Pani informacje dużo mi wyjaśniły 🙂
Mam pytanie, czy, jeśli mam zamiar przewieźć produkt w opakowaniu wewnętrznym 1 litr, dopuszczalnym zgodnie z tab.7a, a mam tych opakowań (produktów) 10, to czy mogę je razem zapakować w jeden karton i będą tym samym również podlegać wyłączeniu LQ?

Magdalena
Magdalena
3 lat temu

witam, bardzo klarownie przedstawiła Pani informacje, których od kilku dni szukam w wielu źródłach. Może rozwieje Pani moje wątpliwości na przykładzie benzyny UN 1203, w tabeli ujęta jest wielkości 1 litra jako ilość ograniczona i wyłączona, tym samym śmiem rozumieć, że w pojedynczych opakowaniach mogę przewieźć tylko taką ilość ww. towaru (bez stosowania zaleceń umowy ADR), zaś tych opakowań mogę mieć znacznie więcej (chyba do 333l/całość). Sięgając do różnych źródeł w internecie spotykam się jednak z wartością 3 l na jedno opakowanie benzyny. Nadmienię tylko, że towar niebezpieczny nie będzie przewożony do celów prywatnych a dotyczyć będzie przewiezienia próbek do dalszych badań.

Bartosz
Bartosz
2 lat temu

Dzień dobry,

Czy zasada odnośnie 8ton dotyczy całkowitej masy towarów na aucie, czy dotyczy tylko towarów z grupy LQ.
Jeżeli np. 7ton stanowi produkt LQ, a pozostałe powiedzmy 15t jest neutralne to czy samochód trzeba oznaczać jako LQ?
Mam też przypadek, w którym produkt waży 3kg, składa się z dwóch skladniki (osobno, ale w obrębie jednego opakowania 3kg, tak jakby dwa małe wiaderka w jednym większym), produkt LQ stanowi tylko 6% wagi.
Czy w takim przypadku do zasady 8t należy zaliczyć każde 3kg, czy tylko 0,18kg?

Stanisław
Stanisław
2 lat temu

Witam
Czy oznakowanie opakowania zewnętrznego znakiem LQ w przypadku kiedy w tym opakowaniu znajdują się tylko towary neutralne, niesie za sobą jakieś konsekwencje?

Robert
Robert
2 lat temu

Witam pani Sylwio
mam pytanie odnośnie oznaczenia kartonów znakiem LQ
mianowicie mam do spakowania 2dwi litrowe puszki z materiałem un 1263 do jednego kartonu ,a później mam dwa takie kartony spakować jeszcze do jednego kartony , czy traktować to jako opakowanie kombinowane czy zbiorcze, który karton w takim przypadku oklejam znakiem LQ obydwa czy tylko ten zewnętrzny .
Jaki przepis to reguluje
Pozdrawiam Robert

Tamara
Tamara
2 lat temu

Dzień dobry, proszę o informacje: 1) czy jeśli małe ilości produkowanych przez nas materiałów niebezpiecznych wysyłać będziemy stosując wyłączenie LQ lub częściowe zwolnienie spod przepisów ADR to musimy mieć doradcę d.s. ADR?
2) butelki 1l. spakowane w karton 30 kg – sztuką przesyłki jest w tym wypadku butelka czy karton?
Pozdrawiam, Tamara

Asia
Asia
2 lat temu

Witam, czy jak mam jiz zaladowany samochod towarem noebezpiecznym na pomaranczowych tablicach teraz doloduje towar na wylaczeniu 500kg czy trzeba oznakowac

Adam
Adam
2 lat temu

Dzień dobry Pani Sylwio, czy karton zbiorczy LQ wymaga oznaczenia piktogramami klasy ADR zanajdujących się sztuk towaru? pozdrawiam Adam

Ewelina
Ewelina
2 lat temu

Dzień dobry, uwielbiam Pani wpisy bo przekazują bardzo dużo informacji. Chciałam dopytać o dokumenty przewozowe, w przypadku transportu drogowego wystarczy informacja że towar na wyłączeniu LQ i waga towaru, proszę o informację jaki prawidłowy zapis powinien się znaleźć na dokumencie multimodalnym? Czy wtedy wymagany jest całkowity zapis jak przy pełnym ADR w odpowiedniej kolejności plus informacja, że LQ? Bardzo dziękuję za odpowiedź

Ewelina
Ewelina
2 lat temu

Dzień dobry, uwielbiam Czy na dokumencie multimodalnym wymagany jest całkowity zapis jak przy pełnym ADR w odpowiedniej kolejności plus informacja, że LQ? Bardzo dziękuję za odpowiedź

Paweł
Paweł
2 lat temu

Witam
Ile maksymalnie mogę przewozić punktów adr na samych podstawowych adr.

Patrycja
Patrycja
2 lat temu

Dzień dobry,
pojawiła się u mnie wątpliwość co do prawidłowego oznaczenia opakowania zbiorczego na wyłączeni LQ. W jaki sposób powinno być oznaczone opakowanie kartonowe? Czy znak LQ oraz strzałki kierunkowe są wystarczające czy wymagane jest coś więcej?
Pozdrawiam

Magda
Magda
1 rok temu

Dzień dobry Pani Sylwio, dziękuje za wpis, wytłumaczyła to Pani w bardzo zrozumiały sposób. Mam jednak pytanie dotyczące opakowania zewnętrznego, w załączonej przez Panią tabeli nie potrafię znaleźć informacji jaka jest max waga opakowania zewnętrznego… Mam tę informację w książce, ale nie ukrywam, że byłby o wiele wygodniej mieć to w formie elektronicznej… Często korzystam też ze strony adr-check.com ale nie zawsze jest taka możliwość.

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

Sz. P. Sylwia Zielińska,
Prosiłbym o komentarz, jak pogodzić powyższe Pani informacje z art.30 p. 2 rozporządzenia CLP, które mówi:

Jeżeli opakowanie zewnętrzne pakunku nie musi spełniać przepisów w zakresie oznakowania zgodnie z przepisami dotyczącymi transportu towarów niebezpiecznych, wówczas zarówno opakowanie zewnętrzne, jak i wewnętrzne, w tym każde opakowanie pośrednie, etykietuje się zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. Jeżeli jednak opakowanie zewnętrzne umożliwia wyraźne odczytanie etykiet znajdujących się na opakowaniu wewnętrznym lub pośrednim, oznakowanie opakowania zewnętrznego nie jest konieczne.
Wg mnie jest to sprzeczność przepisów.
Pozdrawiam

Daniel
Daniel
1 rok temu

Witam, chciałbym spytać jak oznakować opakowanie zbiorcze zawierajace kilka opakować zgodnie z LQ oraz materiały w większych opakowaniach ponad limity LQ?

Agata
Agata
1 rok temu

Dzień dobry,
Mam pytanie jak oszacować maksymalną pojemność opakowania wewnętrznego, jeśli są to odpady (mieszanina wody, kwasu octowego i izooktanu), a nie konkretny materiał wymieniony w tabeli? Mam te odpady sklasyfikowane tak: UN2924, klasa 3(8), grupa pakowania II. W tej chwili pakuję je w 1L butelki szklane, a butelki w karton bez certyfikatu. Karton oznakowany jest strzałkami kierunkowymi i rombem. Czy to jest poprawny sposób pakowania?

Marlena
Marlena
1 rok temu

Dzień dobry. Proszę o informację czy strzałki kierunkowe muszą mieć odpowiednią wielkość tak jak LQ czy po prostu muszą być zachowane proporcje. czy np na karton o wysokości 20cm mogę nakleić strzałki o wysokości 6cm?

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Witam, czy towar UN 2990, klasa 9 o wadze 115 kg może jechać na wyłączeniu ?
Kierowca nie potrzebuje mieć certyfikatu ADR tak?

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Witam.
Mam przewozić UN 1654 nikotyna. W dokumentach cmr mam zawarty wpis UN 1654 2kg 1l. Nie mam pojęcia jak to jest zapakowane ponieważ zabieram naczepę zaplombowaną i nie jestem przy załadunku. Można przewozic ten towar na wyłączeniu LQ czy konieczne jest otwarcie tablic?
Pozdrawiam.

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Witam.
Czy towar UN 1654 wpis w CMR 2kg 1L może jechać na wyłączeniu? Kierowca nie ma informacji jak towar jest zapakowany ponieważ nie był przy załadunku tylko odebrał gotową już naczepę z założoną plombą.

Patrycja
Patrycja
1 rok temu

Dzień dobry,
czy na wyłączeniu LQ, konieczne jest posiadanie przez kierowcę szkolenia stanowiskowego, tak jak w przypadku 1.1.3.6?
Pozdrawiam,
Patrycja

krzysztof wywrot
krzysztof wywrot
1 rok temu

Dzień dobry Pani Sylwio,

nasza firma wozi odpad w postaci streczu i katonów. Proszę o informację czy folia zalicza się do tego samego LQ co kartony, gdzie nie wymagane jest zezwolenie i szkolenie dla kierowcy, a waga nie przegracza 30kg lub 20kg w zależności w czym wozimy?

I drugie pytanie odnośnie nośnika – czy bigbag jest odpowiednim nośnikiem dla kartonu i streczu?

Patrycja
Patrycja
1 rok temu

Dzień dobry Pani Sylwio,
Czy ładunek w opakowaniu zewnętrznym stanowi opakowanie kombinowane? Nieszczególnie potrafię odnaleźć różnice między tymi dwoma pojęciami – opakowanie zewnętrzne oraz kombinowane.
Dziękuję.

Dominika
Dominika
1 rok temu

Dzień dobry. Pani wpis jest niezmiernie pomocny. Mam tylko jedno pytanie: czy LQ odnosi się tylko do przewozu substancji niebezpiecznych (czyli odpowiednie piktogramy, zapisy dla kierowcy przewożącego towar i adekwatnie do tego dla spojazdu), czy w karcie charakterystyki produktu również nie trzeba oznaczać ADR jeśli to są produkty pakowane po 100ml do każdego opakowania. Chodzi mi o sekcję 14 msds, gdzie wymaga się informacji odnośnie transportu. Czy mimo wszystko tam trzeba podać UN i inne dane dla głównej substancji niebezpiecznej (palnej) ? Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

Filip
Filip
1 rok temu

Dzień Dobry,

Czy dobrze rozumiem, że jeżeli chcę przewieźć UN 2920 gr II to aby zastosować wyłączenie potrzebowałbym maksymalnie 1 litrowe pojemniki tego materiału?
Czy klasa 8 ADR musi zawsze być przewożona promami towarowymi czy dopuszcza się pewne ilości również na promach RO-PAX?

Filip
Filip
1 rok temu

Dzień Dobry,

Czy dobrze rozumiem, że jeżeli chcę przewieźć UN 2920 gr II to aby zastosować wyłączenie potrzebowałbym maksymalnie 1 litrowe pojemniki tego materiału?
Czy klasa 8 musi zawsze być przewożona promami towarowymi czy dopuszcza się pewne ilości również na promach RO-PAX?

Anna
Anna
1 rok temu

Dzień dobry,
chciałabym wysłać do laboratorium celem analizy paczkę zawierającą mieszaninę wodorotlenku potasu (roztwór, UN 1814, gr. pakowania II) z domieszkami/ zanieczyszczeniami. Czy mogę skorzystać z wyłączenia LQ 1 litr? Czy poza oznakowaniem LQ i strzałkami kierunkowymi, powinnam dodatkowo w jakiś sposób opisać opakowanie wewnętrzne i zewnętrze np. „UN 1814 WODOROTLENEK POTASOWY, W ROZTWORZE, PRÓBKA / MIESZANINA”. A może należy zastosować nalepkę ostrzegawczą 8 (żrące) lub piktogramy zgodne z rozporządzeniem CLP o oznakowaniu substancji i mieszanin chemicznych? Zastanawiam się także, czy taka przesyłka podlega pod 2.1.4.2 (d) „próbka przewożona jest w opakowaniu kombinowanym, przy czym masa netto sztuki przesyłki nie przekracza 2,5 kg”.
Będę niezmiernie wdzięczna za podpowiedź, jaki tego typu materiał przesłać z wykorzystaniem firmy kurierskiej, aby transport był zgodny z przepisami i bezpieczny dla każdego z uczestników.

Grzegorz
1 rok temu

dzień dobry
Pani Sylwio chciałbym zlecić transport towarów niebezpiecznych UN 1263 grupa III w ilości 1 palety – 25 metalowych karnistów po 25 kg ( Farba ). Rozumiem, że mogę zastosować wyłączenie LQ przy tej ilości do 1000 punktów.Wychodzi mi, że u mnie ma być 550 punktów bo ADR factor dla produktu to 1 punkt za 1 L. Czy to jest prawidłowe – czy taki transport mogę zlecić / wysłać jako firma sprzedająca – odbiorcą będzie firma kupująca która nie auta i kierowcy przystosowanego do przewozu ADR. Odbiorcą jest firma z poza UE. Jakie dokumenty potrzebuje dla agencji celnej ?
proszę o pomoc

Anna
Anna
1 rok temu

Witam,
chciałabym wysłać do laboratorium celem analizy paczkę zawierającą mieszaninę wodorotlenku potasu (roztwór, UN 1814, gr. pakowania II) z domieszkami/ zanieczyszczeniami. Czy mogę skorzystać z wyłączenia LQ 1 litr? Czy poza oznakowaniem LQ i strzałkami kierunkowymi, powinnam dodatkowo w jakiś sposób opisać opakowanie wewnętrzne i zewnętrze np. „UN 1814 WODOROTLENEK POTASOWY, W ROZTWORZE, PRÓBKA / MIESZANINA”. A może należy zastosować nalepkę ostrzegawczą 8 (żrące) lub piktogramy zgodne z rozporządzeniem CLP o oznakowaniu substancji i mieszanin chemicznych? Zastanawiam się także, czy taka przesyłka podlega pod 2.1.4.2 (d) „próbka przewożona jest w opakowaniu kombinowanym, przy czym masa netto sztuki przesyłki nie przekracza 2,5 kg”.
Będę niezmiernie wdzięczna za podpowiedź, jaki tego typu materiał przesłać z wykorzystaniem firmy kurierskiej, aby transport był zgodny z przepisami i bezpieczny dla każdego z uczestników.

Adrian
Adrian
10 miesięcy temu

Un1866 ile max można wieźć na wyłączeniu?

Wojtek
Wojtek
9 miesięcy temu

Witam, mam pytanie dot. wysyłki LQ kurierami typu DPD, DHL, UPS itp. Czy my jako sklep internetowy możemy nadawać towary niebezpieczne UN1170 LQ 1Litr oznaczając i pakując odpowiednio przesyłki tak jak Pani opisuje? Czy przewoźnik ma prawo odrzucić takie przesyłki i żądać umowę ADR z dodatkową opłatą mimo to że trzymamy sie ilości zgodnie z przepisami dot. LQ.

Ewelina
Ewelina
9 miesięcy temu

Witam, mam pytanie: czy wymagany jest dokument przewozowy dla nr UN 1956, który zawiera 0,76% tlenku propylenu (reszta tlen i azot) w butli – wg opracowań, które widziałam i także tej tabeli jest tam 120 ml (a w przypadku gazów ml nas nie dotyczą, bardziej g), jedna taka butla waży około 1,5 kg (maksymalnie 2 kg). Czy przy przewozie załóżmy 3 butli o numerze UN 1956 (każda butla waży te 2 kg) wymagany jest list przewozowy?
Podrawiam

Patrycja
Patrycja
7 miesięcy temu

Dzień dobry Pani Sylwio,
czy przy wyłączeniu LQ obowiązują nas zasady ładowania razem? Myślę tu zarówno o sytuacji gdy przewozimy pojazdem różne ładunki niebezpieczne – wszystkie na wyłączeniu LQ, oraz ładunki na wyłączeniu LQ i inne – na pełnym ADR.
Dziękuję.

Patrycja
Patrycja
4 miesięcy temu

Dzień dobry Pani Sylwio,
uprzejmie proszę o poradę – czy w przypadku pakowania razem do opakowania zewnętrznego towarów przewożonych na zwolnieniu LQ oraz towarów neutralnych, możliwość pakowania razem sprawdzamy również poprzez weryfikację MP, tak jak przy pakowaniu towarów razem, na pełnym ADR?
Pozdrawiam serdecznie.