Ochrona Środowiska

Składanie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

Składanie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB)

Do 30 czerwca 2022 r. każdy właściciel lub zarządca budynków wybudowanych przed 1 lipca 2021 roku, musi złożyć deklarację dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw do CEEB.

Ponadto dla nowego źródła ciepła, które zostało uruchomione po 1 lipca 2021 r., deklarację należy złożyć w terminie 14 dni od dnia jego uruchomienia. Kara za niedotrzymanie terminu złożenia deklaracji to kwota od 500 zł do 5000 zł.

„Wciąż więc ok. 90 proc. właścicieli budynków nie wypełniło … obowiązku” – zwrócono uwagę w komunikacie na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

PRZYPOMINAMY! Zgłoszenie deklaracji do CEEB jest niezależne od tego, czy nieruchomość jest mieszkalna czy niemieszkalna.

CEEB to spis źródeł ogrzewania budynków, ale nie tylko. Należy również zadeklarować sposób pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. W ewidencji znajdą się informacje dotyczące przede wszystkim nieruchomości zamieszkanych, ale pod uwagę zostały wzięte również lokale usługowe, budynki publiczne i inne nieruchomości np. pełniące funkcje produkcyjną.

W CEEB zbierane są dane pochodzące z deklaracji właścicieli lub zarządców nieruchomości, ale nie tylko w ten sposób powstaje rejestr. Do CEEB wpisywane będą również informacje z innych rejestrów, a także kontroli i interwencji. Zmiany w ustawie[1] mówią m.in. o kontrolach kominiarskich, kontrolach przedsiębiorców prowadzonych przez inspekcję ochrony środowiska, kontrolach dotyczących gospodarowania odpadami czy ściekami, także zleconych przez BGK po otrzymaniu dofinansowania do termomodernizacji czy remontu, a nawet wskazanych przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w zakresie przyznanych świadczeń z pomocy społecznej lub innych form wsparcia finansowego ze środków publicznych.

W nowelizacji ustawy[1] określono źródła ciepła, które będą podlegać obowiązkowi zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W ramach tych urządzeń i instalacji wskazano m.in.: sieć ciepłowniczą, kocioł grzewczy na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący opalany paliwem stałym (węgiel, pellet, drewno), kominek na paliwo stałe, kocioł olejowy, gazowy podgrzewacz przepływowy lub/i pojemnościowy, kominek gazowy, grzejnik gazowy, trzony kuchenne, piecokuchnię, kuchnię węglową, pompę ciepła, instalacje ogrzewania elektrycznego oraz kolektory słoneczne.

Fotowoltaika i wiatraki. Urządzeń, których nie ma wskazanych w deklaracji do CEEB nie zgłaszamy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W deklaracji do CEEB nie ma paneli fotowoltaicznych. Dlatego nie zgłasza się ich do CEEB. Tak samo nie zgłasza się do CEEB wiatraków.

WAŻNE! Do CEEB zgłaszane są źródła ciepła i spalania paliw o nominalnej mocy do 1 MW.

Przedstawiciele Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego informowali, że w przypadku bloków, budynków wielolokalowych deklaracji nie będą musieli indywidualnie składać poszczególni właściciele mieszkań. Treść komunikatu jest następująca: „Może to zrobić zarządca budynku za wszystkich mieszkańców, gdy budynek jest ogrzewany np. za pośrednictwem miejskiej sieci ciepłowniczej. Jeśli jednak w budynku są lokale, które mają indywidualne źródło ciepła np. kominki, to właściciele takich mieszkań muszą to zgłosić do zarządcy bądź indywidualnie złożyć deklarację”.

Ale… jak to sprawdzić? Niestety aplikacja ZONE tego nie umożliwia. Nie wystarczy zalogować się do systemu, dodać budynek i sprawdzić czy ma złożoną deklarację. Dla własnego bezpieczeństwa warto uzyskać od właściciela lub zarządcy nieruchomości kopię deklaracji wraz z dowodem wysłania (jeżeli deklaracja składana była w formie papierowej) lub oświadczenie, że taką deklarację złożył.

Przykład – POBIERZ

Deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków można składać na dwa sposoby:

  1. przez Internet, w formie elektronicznej na stronie www.ceeb.gov.pl, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu. Jest to zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy sposób, który gwarantuje, że deklaracja znajdzie się natychmiast w systemie.
  2. w formie papierowej – wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie Gminy/Miasta (zgodnie z lokalizacją budynku). Tak złożona deklaracja zostanie wprowadzona do systemu przez pracownika urzędu gminy.

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw:

Formularz A – budynki i lokale mieszkalne – POBIERZ

Formularz B – budynki i lokale niemieszkalne – POBIERZ

Pełną instrukcję przygotowania odpowiednich formularzy znajdziecie Państwo tu.

UWAGA! Postępowanie w przypadku gdy właściciel budynku jednocześnie w nim mieszka i prowadzi działalność gospodarczą (sklepy, usługi), posiada przy tym jedno źródło ciepła.

W przypadku budynków, pełniących funkcję bytową (mieszkaniową), właściciel budynku powinien wypełnić co do zasady deklarację A. Fakt dodatkowego prowadzenia działalności gospodarczej, nie zmienia charakteru tego budynku – stanowi miejsce realizacji podstawowych potrzeb życiowych w postaci jego zamieszkiwania. Istotnym pozostaje przy tym fakt posiadania wspólnych źródeł ogrzewania dla całego budynku, ogrzewających część mieszkalną, jak i np. lokale usługowe. Sytuacja ta może zmienić się, gdy w budynku są indywidualne źródła ogrzewania i np. lokal usługowy będzie posiadał dodatkowe, indywidualne źródło ogrzewania służące na potrzeby wyłącznie tego lokalu. Wówczas, zgodnie z rubryką C01 z Deklaracji A, należy wypełnić dodatkowo deklarację B dla tego konkretnego lokalu, wskazując to dodatkowe źródło, które nie zostało uwzględnione w Deklaracji A.

Rubryka C 01:

Czy w budynku znajduje się lokal lub lokale niemieszkalne ogrzewane źródłem ciepła nieuwzględnionym w niniejszej deklaracji?

(01) ☐ Tak → należy dołączyć Formularz B                        

(02) ☐   Nie

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania znajdziecie Państwo na stronie GUNB w dziale FAQ.


[1] ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2127)

Dodaj komentarz

4 + 5 =