Doradca ADR, Sprawozdanie roczne ADR, Towary niebezpieczne

Sprawozdanie roczne ADR

Sprawozdanie roczne ADR –  to jest to o czym myśli doradca pod koniec każdego roku.

Myślę i ja. Jest to idealny moment żeby je scharakteryzować. Opisać kto jakie ma prawa i obowiązki, wskazać ustawowe terminy, oraz wymienić  czyhające na nas kary.

Nad sensem corocznego raportowania nie będę się skupiać, celem jego bowiem nie jest, jakby się mogło wydawać, statystyka ilości przewożonych towarów niebezpiecznych. Celem sprawozdań rocznych ADR jest zbieranie danych o podmiotach zajmujących się przewozem, załadunkiem, rozładunkiem.
Statystyki, na podstawie danych ze sprawozdań są tworzone, ale można się zastanowić nad ich realnością jeśli każdy kilogram towaru niebezpiecznego może być przewieziony przez kilku przewoźników a oczywiście każdy z nich złoży sprawozdanie 🙂

Uważam, że celem sprawozdania jest zbieranie i katalogowanie przewoźników, oraz załadowców i rozładowujących. Na szczęście katalog ten nie służy jako baza adresowa do przyszłych kontroli. Możesz być jednak pewny, że po kontroli drogowej, odpowiednie służby sprawdzą  katalogi. Jeśli w nich figurujesz sprawa najczęściej na tym się kończy, natomiast jeżeli nie złożyłeś sprawozdania  to możesz spodziewać się wizyty inspektorów ( ITD)

Spotkałam się w swojej praktyce z przypadkiem, że ITD czekało z kontrolą do końca lutego następnego roku. Kontrolowanym nie był przewoźnik, a nadawca, który również ma obowiązek złożyć sprawozdanie roczne ADR. Nadawca dostał karę za brak sprawozdania  ( 5000 zł) oraz za brak wyznaczonego, w czasie kontroli pojazdu na drodze, doradcy ds. bezpieczeństwa ( 5000 zł ). Zaznaczę, że nadawca nawet nie wiedział, że pojazd przewożący nadane przez niego towary niebezpieczne był kontrolowany. Co więcej kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości.

Żeby nie przedłużać napiszę w punktach co i jak i kiedy:
 1. Kto jest obowiązany do złożenia sprawozdania rocznego ADR?
  Obowiązek ten dotyczy, przewoźnika, załadowcy, rozładowującego oraz pakującego i rozlewającego ( napełniającego cysterny) towary niebezpieczne,  nie podlegające wyłączeniu spod przepisów. Więcej o wyłączeniach znajdziesz tu.
 2.  Kto jest uprawniony do sporządzenia sprawozdania?
  Sprawozdanie sporządzić może jedynie doradca ds. bezpieczeństwa w transporcie drogowym towarów niebezpiecznych. Sprawozdanie to później jest zatwierdzane przez przedsiębiorcę – przewoźnika, załadowcę, rozładowującego.
 3. W jakim terminie należy złożyć sprawozdanie?
  Ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych ustala termin na złożenie sprawozdania na dzień 28 lutego.
 4. Jakie kary obowiązują za brak sprawozdania lub niezłożenie go w terminie?
  Jeżeli od ustawowo określonego terminu (do dnia 28 lutego) do dnia przesłania sprawozdania nie upłynęło 14 dni – 200 zł.
  Jeżeli od ustawowo określonego terminu (do dnia 28 lutego) do dnia przesłania sprawozdania upłynęło co najmniej 14 dni – 2000 zł.
  Jeżeli od ustawowo określonego terminu (do dnia 28 lutego) przesłania sprawozdania upłynęły co najmniej 3 miesiące – 5000 zł.

Przedsiębiorca składający sprawozdanie roczne ADR ma obowiązek przechowywania jego kopii przez okres 5 lat, co oznacza możliwość weryfikowania złożenia sprawozdania właśnie przez ten okres czasu.  Ja sama przechowuje ponad tysiąc sprawozdań moich klientów – od 2003 roku się tego troszeczkę uzbierało 🙂

Na koniec chciałabym zaapelować i namówić do składania sprawozdań. Często spotykam się z obawą, że złożony do ITD formularz sprawozdania jest zaproszeniem do kontroli a tak naprawdę jest to raczej świadectwo posiadania doradcy ds. bezpieczeństwa. Ryzyko kontroli zakończonej wielotysięczną karą zdecydowanie się zmniejsza.

Jeśli chcecie zapoznać się ze wzorem sprawozdania rocznego to zapraszam do rozporządzenia. 

Sylwia Zielińska

Doradca ADR/RID/IATA-DGR/IMDG-Code

tel: 604 511 661

Please follow and like us:
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adr-service
Adr-service
3 lat temu

Pani Sylwio jak zapatruje się Pani na rubrykę załadunek w rocznym sprawozdaniu w przypadku automatycznych baz paliw, gdzie fizycznie załadunku dokonuje kierowca. Kto ładuje taką cysternę baza czy przewoźnik?

Monika
Monika
2 lat temu

Pani Sylwio, idac tokiem powyższego, czy jezeli na terenie zakładu znajduje się stacja paliw na potrzeby tego zakładu, to jesteśmy zmuszenia składać sprawozdanie roczne? Rozładunku dokonuje kierowca, natomiast tankowania do pojazdów za pośrednictwem dystrybutorów dokonujemy samodzielnie, jak na każdej innej stacji paliw.
Czy w takim wypadku jestesmy rozładowującym?

Daniel
Daniel
2 lat temu

Czy nadawca, który nie „dotyka” materiałów niebezpiecznych też ma składać sprawozdanie i co ma wpisać w rubryki, 0?

Jarosław Szerląg
Jarosław Szerląg
2 lat temu

Klasa 1 w sprawozdaniu to dla mnie nowość, chciałem się upewnić.
W rozporządzeniu pisze: dla przedmiotów klasy 1 : masa netto materiału wybuchowego w kg.
Zastanawiam się jak traktujemy UN-y z klasy 1 nie będące przedmiotami? Jeżeli jest to ciecz lub materiał stały, czy tak jak w pozostałych klasach? Ciecze w litrach stałe w kg?

Jarosław Szerląg
Jarosław Szerląg
2 lat temu

Przeglądnąłem całą tabelę A dla klasy 1 i wygląda na to, że materiałów wybuchowych w postaci ciekłej nie ma a jeżeli są to jest ich niewiele w każdym razie ja do swojego sprawozdania nie będę takich ujmował więc problem z głowy. W grupach zgodności G i J wspomina się tylko o materiale ciekłym zapalnym ale i tak zawartym w przedmiocie.
Zatem ja wszystko podam w kg.

Jarosław Szerląg
Jarosław Szerląg
2 lat temu

🙂 W każdym razie dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam.

Anna
Anna
2 lat temu

Czy sprawozdanie roczne musi składać przewoźnik, który przewozi materiały niebezpieczne poza granicami PL, realizując np. przewóz z Niemiec do Belgii?

Grzegorz
Grzegorz
1 rok temu

Witam,
Mam pytanie odnośnie rocznego sprawozdania ADR.
Jeżeli złożę takie sprawozdanie w tym roku, to nie spowoduje to tego, że w razie kontroli nie dostanę kary za brak sprawozdań z poprzednich lat?
Drugie Moje pytanie:
Czy ilość materiałów podana w sprawozdaniu musi być identyczna np. z fakturami, listami przewozowymi, czy w jaki sposób jest weryfikowana ta ilość?

Pozdrawiam

Michał
Michał
4 miesięcy temu

Pani Sylwio, w zeszłym roku zaprzestałem transportu towarów niebezpiecznych. Czy mam składać sprawozdanie z 0 wartościami? Czy mam zawiadomić ITD, że już nie wykonuję takiego transportu.

Jarosław Szerląg
Jarosław Szerląg
3 miesięcy temu

W tym roku miałem przypadek 0 😉 i dzwoniłem do wielkopolskiego ITD, miła Pani w słuchawce powiedziała żeby napisać wyjaśnienie i wysłać tabelę z zerem❔. Nie chciałem dyskutować czy mam wysyłać puste wszystkie klasy i w litrach i w kg 😆. Wysłałem tylko tą klasę która była w 2019 oraz pismo by klient nie miał zapowiedzi kontroli i mandatu.

Jarosław Szerląg
Jarosław Szerląg
3 miesięcy temu

W dzisiejszych czasach lepiej napisać pismo niż później wysłać dziesięć pism by udowodnić urzędnikowi że ma się rację. Smutne.