BDO, Ochrona Środowiska, Odpady

BDO – przekroczenie terminu pierwszego logowania

 

 

Nieubłaganie zbliża się 1 stycznia 2020 r. a to oznacza, że dotychczasowe Karty Przekazania Odpadów przestaną obowiązywać w formie papierowej, a jedyna dopuszczalna forma KPO będzie elektroniczna. Do jej wystawienia konieczne jest zarejestrowanie się w BDO oraz uzyskanie danych do logowania do systemu. Wielu przedsiębiorców dopiero teraz składa formularze rejestrowe  z prośbą o nadanie nr BDO oraz danych do logowania. Ci, którzy już to zrobili, mogą spać spokojnie ale czy na pewno?

Niestety nie… W ostatnim czasie wielokrotnie spotkałam się z następującym problemem: „Otrzymaliśmy dane do logowania ale nie zalogowaliśmy się w wyznaczonym terminie 30 dni i teraz logowanie jest nie możliwe. Co robić?”

Każdy nowy użytkownik BDO ma 30 dni na dokonanie pierwszego logowania za pomocą podanego loginu oraz jednorazowego hasła. Przy pierwszym logowaniu system BDO wymusza nadanie nowego, stałego hasła. Jeżeli Przedsiębiorca nie zalogował się do BDO w wyznaczonym terminie, jednorazowe hasło które otrzymał wygasło. Musi zatem uzyskać nowe, ale jak?

Rozwiązanie tego problemu może być proste lub bardzo trudne, a wszystko zależy od tego pod który Urząd Marszałkowski podmiot podlega.

Np.

  • W UM woj. wielkopolskiego wystarczy napisać maila na adres sekretariat@umww.pl W mailu należy podać swój nr rejestrowy oraz prośbę o nadanie nowego hasła do pierwszego logowania. Jedna z moich klientek otrzymała nowe hasło w ciągu 24 godzin.

  • Ale już w UM woj. mazowieckiego jedynym sposobem otrzymania nowego, jednorazowego hasła jest złożenie pisma w formie PAPIEROWEJ. Czas odpowiedzi powinien wynieść nie więcej niż 30 dni, ale jak mówi Pani w urzędzie, nie są w stanie tego czasu określić bo cytuje. „mają tysiące spraw”.

Ponownie brak jest regulacji prawnych, które ujednoliciłyby prace tych samych urzędów. Z tego powodu UM mają możliwość samodzielnego ustalania procedur w zakresie odzyskiwania hasła do pierwszego logowania w BDO. Zatem każdorazowo należy dowiadywać się w swoim Urzędzie Marszałkowskim jak odzyskać pierwsze, jednorazowe hasło do BDO. Numery telefonów znajdziecie Państwo na stronie https://bdo.mos.gov.pl/kontakt/#info

Przypominam, że bez dostępu do BDO od 1 stycznia 2020 r. nie będzie można przekazywać legalnie żadnych odpadów, poza komunalnymi od pierwotnych wytwórców.

 

Ze względu na rosnącą ilość pytań uruchomiliśmy dodatkowe terminy szkoleń otwartych. Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj http://niebezpiecznalogistyka.pl/szkolenie-bdo-1-stycznia-2020-wymagania-prawne-obsluga-systemu/

 

Więcej na temat BDO pisałam w artykule:

BDO rejestracja, prowadzenie, utrudnienia – duże zmiany od stycznia 2020 r.

W razie pytań zapraszam Państwa do kontaktu lub dyskusji w komentarzach.

Małgorzata Solarska

spec. ds. ochrony środowiska
+48 508 56 55 56

Please follow and like us:
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maja
Maja
1 rok temu

Niestety aktualnie adres mailowy sekretariat@umww.pl jest nieprawidłowy. Czy jest może jakiś nowy, pod którym nowe hasło można uzyskać w Poznaniu szybciej niż tradycyjną pocztą?

Sylwia Tarnawa
1 rok temu

Witam,
Czy orientuję sie Pani jak załatwić to w urzędzie marszałkowskim dolnego Śląska?

Zuzka
Zuzka
1 rok temu
Reply to  Sylwia Tarnawa

Wystarczy podjechać do Urzędu, Uzupełnić ich druk, wpisać numer sprawy numer rejestrowy podać adres email. Mi w godzinę wygenerowali nowe hasło .
Czy ktoś się orientuję gdzie się zmienia hasło na swoje własne ?

Rafał
1 rok temu

Witam. Nie mogę się zalogować , chociaż na str. UM woj.pomorskiego jest napisane ,że można zalogować się na pierwsze hasło, nawet jak minął termin. Próbuję i nie wychodzi. Czy i gdzie muszę starać się o nowe hasło , tylko żeby to nie trwało wieki.
Pozdrawiam Rafał

Marek
Marek
1 rok temu

Dokładnie tak jest u mnie loguję się przez profil zaufany i nie mogę przypisać podmiotu A UM twierdzi że mam użyć hasła z zawiadomienia z 2018 roku

Agata
Agata
1 rok temu

a czy wie Pani co zrobić jeśli jesteśmy zarejestrowani ale nie mamy możliwości przypisania użytkownika???

Iwona
Iwona
1 rok temu

Dzień dobry,

mam nadany nr rejestrowy (zrobiłam już to w 2018 roku) jednak obecnie nie pamiętam do niego
hasła, gdy próbuję przypisać konto do podmiotu. Czy jest możliwość odzyskania hasło lub stworzenia nowego.
Dodam, że mogę zatolować się na główną stronę BDO.

Pozdrawiam.

Przedsiebiorca
Przedsiebiorca
1 rok temu

3 grudnia złożyłam wniosek rejestracyjny i nadal nie otrzymałam hasła ani loginu. Czy nadal mam czekać ? Jak interweniowac skoro nikt , nigdzie nie odbiera telefonów… 🙁

Karola
Karola
1 rok temu

Dzień dobry, od niedawna zajmuję się odpadami w firmie i mam duży mętlik jeśli chodzi o BDO. Dostaliśmy nr rejestrowy, login i hasło, jednakże nie mogę się zalogować jako podrzędny użytkownik – jedynie przez gov.pl jako główny użytkownik. Czy ja jako zwykły pracownik zajmujący się m.in. sprawami śmieciowymi w firmie mogę się zalogować na swój profil zaufania i powiązać swoje konto z podmiotem zarejestrowanym w BDO?

Aga
Aga
1 rok temu

Witam. Wchodzę na BDO by moc się zalogować na główną stronę BDO i w ogóle nie mogę. Hasło mam nowe, konto były do 30 dni aktywowane

Ilona
Ilona
11 miesięcy temu

Lublin – przemiła Pani wygenerowała dla mnie hasło i przesłała mi je na maila w ciągu pół godziny. Natomiast koleżanka tydzień później otrzymała informację najpierw o 4 dniowym terminie, a potem o terminie 30 dni….