BDO, Ochrona Środowiska, Odpady

BDO rejestracja, prowadzenie, utrudnienia – duże zmiany od stycznia 2020 r.

Zmiany BDO

BDO (Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami) – zmiany od 1 stycznia 2020 r.

Od razu napiszę, że warto przeczytać cały artykuł ponieważ ustawodawca uznał, że polskie firmy mają za mało obowiązków, więc dołożył nowe. Dodatkowo za brak ich realizacji przewidział wysokie kary. Wpis ten dotyczy również firm transportowych.

Zacznijmy jednak od tego, że od 1 stycznia 2020 r. żadna firma nie będzie mogła:

 • przekazać odpadów,

 • transportować odpadów,

 • przyjmować odpadów,

bez internetowego konta w BDO.

Całkowicie wycofane z obiegu pozostaną papierowe: KPO (Karty Przekazania Odpadów), KEO (Karty Ewidencji Odpadów) oraz ewidencje odpadów.

Jak to ma w praktyce wyglądać?

To bardzo dobre pytanie ponieważ ustawodawca, ani nie uruchomił jeszcze systemu, ani nie przygotował materiałów szkoleniowych… Jedyne co zrobił to zaplanował półtora godzinne panele informacyjne, które mają się odbyć w urzędach marszałkowskich. Oczywiście miejsc na szkolenia już praktycznie nie ma. Ostatnie zapisy są możliwe w Zielonej Górze, Opolu, Rzeszowie, Olsztynie, Lublinie i Poznaniu.

Najlepsze jest jednak to, że na panelu tym niewiele się dowiemy choć wystarczająco, aby mieć się o co martwić od 1 stycznia 2020 r.

Zatem po kolei:

Do BDO musi się wpisać praktycznie KAŻDY przedsiębiorca/firma poza nielicznymi wyjątkami:

 1. Wytwórców:

  1. Odpadów komunalnych,

  2. Odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli pojazdy te zostały przekazane do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu pojazdów lub prowadzącego punkt zbierania pojazdów,

  3. Będących rolnikami gospodarującymi na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 ha.

 2. Osób fizycznych i jednostek organizacyjnych nie będących przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na własne potrzeby.

 3. Podmiotów prowadzących nieprofesjonalną działalność w zakresie zbierania odpadów,

 4. Rodzajów odpadów lub ilości odpadów określonych na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 7 września 2015 r.

Jak to ma wyglądać w praktyce?

I znowu po kolei:

 1. Każdy niezależnie od relacji, jaką prezentuje tzn. PRZEKAZUJACY (posiadacz odpadów), TRANSPORTUJĄCY, czy ODBIORCA muszą mieć możliwość logowania się do BDO ponieważ zmiany na KPO muszą być dokonywane w czasie rzeczywistym przez każdego z nich.

 2. PRZEKAZUJĄCY odpad tworzy KPO w systemie BDO na której to karcie planuje datę i godzinę transportu (własnego lub zewnętrznego) i ją zatwierdza,

 3. TRANSPORTUJĄCY odbiera odpad, przyjmuję kartę poprzez zalogowanie się do BDO i generuje potwierdzenie. To potwierdzenie musi mieć kierowca w trakcie transportu. Może być w formie elektronicznej (wysłane mailem, smsem) lub w formie papierowej.

  Brak potwierdzenia w trakcie przewozu odpadów skutkuje karą od min. 5 tys. do 1 000 000 zł. Tak, do MILIONA złotych. Mało tego, za wymierzenie tej samej kary po raz drugi i kolejny, kara zostaje podwojona. Oznacza to, że jeżeli raz transportujący wiózł odpady bez potwierdzenia w BDO i dostał karę 5 tys. zł. Każda kolejna kara nie może być niższa niż 10 tys.

 4. W momencie dostarczenia odpadów do odbiorcy, ODBIORCA najpierw musi sprawdzić, czy masa odpadów i kod odpadu jest prawidłowy ponieważ TYLKO w tym momencie można zrobić KOREKTĘ Jeżeli na tym etapie zatwierdzimy KPO z błędami nie można ich cofnąć. Nie można zrobić korekty ani w systemie, ani papierowo, ani nawet na wniosek do Ministerstwa Środowiska. Nie można dokonać zwrotu. Absurdalne ale prawdziwe. Oczywiście za błędną KPO są dotkliwe kary.

 5. Po zatwierdzeniu KPO (czyli po rozładowaniu, przeważeniu i sprawdzeniu ładunku przez odbiorcę) TRANSPORTUJĄCY zamyka proces logując się do BDO poprzez potwierdzenie zakończenia transportu.

Poza oczywistymi niedogodnościami takimi, jak konieczność prowadzenia KPO w czasie rzeczywistym, brakiem korekt, brakiem dostępu do BDO w przypadku awarii Internetu, prądu itp. Itd. pojawia się spory problem dla TRANSPORTUJĄCYCH.

Dlaczego? Bo transportujący musi czekać, aż odbiorca sprawdzi ładunek. Odbiorca musi go sprawdzić, aby zatwierdzić prawidłowo KPO bo przecież nie może później zrobić korekty. Za to transportujący musi zakończyć proces w BDO dopiero, gdy KPO zostanie zatwierdzona przez odbiorcę. Może do znacznie wydłużyć okres oczekiwania na rozładunek u odbiorcy.

Mało tego, jeżeli ODBIORCA będzie chciał dokonać korekty KPO kiedy TRANSPOTUJĄCY czeka, to PRZEKAZUJĄCY musi się na tę korektę zgodzić. Oznacza to, że czas jaki transportujący traci na czekaniu, aż „tamci dwaj się dogadają” może się znowu znacznie wydłużyć.

Martwiący jest jeszcze fakt, że transportujący jest całkowicie zależny od nadawcy i odbiorcy odpadów. Jeżeli „tamci dwaj się nie dogadają” to transportujący tak naprawdę musi czekać do skutku. Ewentualnie może odwieźć odpady do PRZEKAZUJĄCEGO, ale tylko PRZEKAZUJĄCY może wycofać KPO. Warto zatem w umowach transportowych zawrzeć zapisy, które zabezpieczą TRANSPORTUJĄCEGO na wypadek takich przestojów lub odwożenia odpadu.

Co zrobić, aby uchronić się przed problemami?

 1. Przede wszystkim, jak najszybciej złożyć wniosek rejestracyjny do BDO. Brak wpisu do BDO blokuje możliwość nadania, transportu lub odbioru odpadu. Wniosek o rejestracje do BDO można zamówić u nas. Koszty przygotowania wniosku wraz z poradą prawną zaczynają się od 350 zł netto. Czas oczekiwania na wpis do około 30 dni ale warto to zrobić jak najszybciej.

 2. W styczniu 2020 r. ruszają organizowane przez nas szkolenia mające na celu przygotowanie przedsiębiorców do wprowadzonych zmian. Warto zatem zapisać się do newslettera, aby z nich skorzystać. Dlaczego szkolenia ruszają dopiero w styczniu kiedy system już obowiązuje? Ponieważ ustawodawca nie udostępnił wcześniej ani systemu, ani żadnych konkretnych materiałów szkoleniowych. Dla chętnych możemy poprowadzić szkolenia jeszcze w tym roku ale będą to szkolenia teoretyczne, a zdecydowanie stawiamy na praktykę.

 3. Jeżeli to możliwe warto powstrzymać się w styczniu 2020 r. albo chociaż na początku miesiąca przed nadawaniem lub odbieraniem odpadów. Nie wiadomo, jak zareagują serwery BDO, gdy 2 stycznia 2020 r. nagle wszyscy się zalogują chociażby po to, aby utworzyć konta imienne dla swoich pracowników.

Ze względu na rosnącą ilość pytań uruchomiliśmy dodatkowe terminy szkoleń otwartych. Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj http://niebezpiecznalogistyka.pl/szkolenie-bdo-1-stycznia-2020-wymagania-prawne-obsluga-systemu/

Zapraszam także do artykułu BDO – przekroczenie terminu pierwszego logowania

W razie pytań zapraszamy do kontaktu.

Małgorzata Solarska

spec. ds. ochrony środowiska

+48 508 55 56 55

biuro@niebezpiecznalogistyka.pl

Please follow and like us:
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
211 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz
Janusz
1 rok temu

Jeżeli wytwarzam odpady, ale nie wpiszę się do BDO to co mi grozi?

Bolek
Bolek
1 rok temu

jak wygląda sprawa z przewozem odpadow podestylacyjnych o kodzie 140604
jakie ilości można przewozić bez adr i jakie dokumenty powinien miec kierowca oraz czy samochód musi spełniac jakies wymagania
a jakie firma transportująca

Małgorzata
Małgorzata
1 rok temu

W artykule jest zapis: „Do BDO musi się wpisać praktycznie KAŻDY przedsiębiorca/firma poza nielicznymi wyjątkami:
Wytwórców:
…Będących rolnikami gospodarującymi na powierzchni użytków rolnych powyżej 75 ha.”

powinno chyba być poniżej 75 ha

Sylwia
Sylwia
1 rok temu

A co z elektro-śmieciami,kartonami,świetlówkami ,tonerami?
Jeśli ma być to zrobione w czasie rzeczywistym i to wytwórca będzie musiał wypisać KPO wagę ,dzień i godzinę odbioru,to w jaki sposób zważymy pojemnik na kartony KP 18 m3 albo w jaki sposób rozdzielimy na kody elektro-śmieci i czym to wszystko zważymy?
Mamy zakupić przemysłowe wagi?
Do tej pory był zamawiana firma ,która odbierała od nas odpad,następnie przysyłała nam KPO z rozpisanymi z kodami i wagą..

Sylwia
Sylwia
1 rok temu

Dziękuję za odpowiedź.
A czy będzie możliwość w systemie BDO wcześniejszego przygotowania KPO np.dzień przed odbiorem,bo transport odpadów jest w porze nocnej lub w wolne dni od pracy?
Pozdrawiam

Jarosław
Jarosław
1 rok temu

Czy wiadomi może co w przypadku gdy odpady przekazywane są osobie prywatnej, która nie ma numeru w BDO. Dokładniej o przekazanie komunalnych osadów ściekowych do rolniczego wykorzystania. Czy w tym przypadku osoba bez numeru rejestrowego i konta w BDO będzie potwierdzała przyjęcie odpadu nadal w formie papierowej?

Sylwia
Sylwia
1 rok temu

Witam
Czy wystawiając KPO w systemie z kilkudniowym wyprzedzeniem po wpisaniu wagi orientacyjnej,kto tę wagę skoryguje później do wartości rzeczywistej?

Czy będzie możliwość wcześniejszego zapoznania się w jaki sposób wystawić KPO w systemie (samouczek na stronie)?

Pozdrawiam

Sylwia
Sylwia
1 rok temu

Witam
Samouczek jest już dostępny ale widnieje w nim również KPO dla odpadów komunalnych czy więc jako Wytwórca jesteśmy również takie KPO wystawić i prowadzić ewiedencję tych odpadów ( w tym np.kartony i opakowania tekturowe?
Przepraszam ale w chwili obecnej po obejrzeniu tego samouczka mam w głowie całkowity misz-masz.

Pozdrawiam

Agnieszka
Agnieszka
1 rok temu

Dzień dobry.
Czy w BDO będzie można wystawić KPO dla każdego rodzaju odpadów czy tylko dla tych, które są w Bazie danych dla Firmy złożone we wniosku?
Pozdrawiam

Krzysztof Tabaka
Krzysztof Tabaka
1 rok temu

Dobry Wieczór

Mam pytanie jesteśmy dużą firmą i odbieramy odpady od większości naszych klientów ( skupów złomu ) własnym transportem potem ten towar jest klasyfikowany i wazony u nas na placu. Często proces ważenia takiej dostawy i jej ocena kończy się po upływie kilku dni od daty dostawy. Mamy np kilkanaście dostaw jednego dnia i nie jesteśmy w stanie klasyfikować towaru na bieżąco. Zostawiamy kontenery z towarem, które czekają na swoją kolej. I co w takim przypadku ? Często będzie tak ze kontrahenci od których ten towar przyjechał nie maja możliwości zważenia towaru u siebie a czasem towar trafia pomieszany i jest sortowany u nas na miejscu.

Krzysztof Tabaka
Krzysztof Tabaka
1 rok temu

Czyli w naszym przypadku będzie to bardzo duże utrudnienie i ograniczenie działalności, ponieważ zamiast odebrać np 5 kontenerów złomu odbierzemy jednego dnia 1 🙁

Magda
Magda
1 rok temu

Witam,
Jestesmy firmą transportową ostatnio miałam kilka zapytań o przewoz odpadów i postanowiłam postarać się o wpis do BDO. Nie bardzo wiem co mam wpisac w rodzaju transportowanych odpadów bo jest ich ponad 900 czy zaznaczyc wszystkie?Głównie od zleceniodawcy miałam informację ze to makulatura bądz resztki tekstyliów,metalu. Czy zaznaczając wszystkie muszę spełniać jakieś dodatkowe wymogi?Ciężko mi przewidzieć które odpady będę transportowac w przyszłości a widzę że pod spodem jest opcja dodania pliku m.in. Kopia umowy z organizacją odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, o ile została zawarta
Dokument potwierdzający wniesienie zabezpieczenia finansowego
Kopia umowy- dotyczy autoryzowanego przedstawiciela
Zaświadczenie wydane przez bank prowadzący rachunek lub lokatę terminową
Informacja potwierdzająca dobrowolny udział w systemie ekozarządzania (EMAS)
Umowa z przedsiębiorcami prowadzącymi stacje demontażu Co jeśli nie posiadam takich dokumentów. Mam szansę na rejestrację, czy to wymóg?Nie wiem czy system mnie przepuści bez tych dokumentów, a także czy zaznaczając wszystkie kody odpadów będzie jakaś dodatkowa opłata czy kontrola? Jako firma nie wytwarzamy odpadów bo wynajmujemy plac który jest jednocześnie warsztatem i tam też dokonywane są naprawy i wymiany. Ciekawi mnie takż jak wygląda sprawa z przewozem odpadów na terenie Unii np. Niemiec, Węgier Czech Słowacji?

Krzysztof Tabaka
Krzysztof Tabaka
1 rok temu

Witam !!!

Pojawia się jeszcze jedno pytanie czy mogę przywieść towar określonym środkiem transportu zostawić kontener na naszym placu i przy nie zatwierdzonym transporcie tych odpadów ( kontener czeka na zważenie ) pojechać tym samym autem do innego klienta po kolejny odpad? Dla nas jest to bardzo istotna kwestia

Sebastian
Sebastian
1 rok temu

Witam!
A teraz pytaniu od mega mikro przedsiębiorcy 🙂 Prowadzę legalnie domowy serwis osprzętu rowerowego, zajmuję się praktycznie tylko regulacją podzespołów. Nie sprzedaję części, praktycznie ich nie wymieniam. Zużywam rocznie 2-3 małe pojemniki oliwy w sprayu i jedną puszkę farby. Jeśli coś wysyłam, to tylko w opakowaniu w którym cześć do naprawy została dostarczona. Czy to wystarczy, żeby stać się „ofiarą” tego systemu?

Roman
Roman
1 rok temu

Witam
Mam takie pytanie.
Nasza firma wywozi odpady typu tworzywa sztuczne, opakowania szklane, papier od niewielkich firm, które gromadzą te odpady w małych pojemnikach (120, 240, 1100) i jeden rodzaj odpadów jest zbierany śmieciarką łącznie od wszystkich kontrahentów. Jeżeli w karcie ma być wpisywana przez przekazującego waga odpadów, to jak to ma wyglądać, bo trudno nawet w przybliżeniu stwierdzić jaka może być waga odpadów w takim pojemniku. Kiedy by to miało być korygowane u wszystkich przekazujących, których odpady trawiły do jednej śmieciarki?
pozdrawiam

roman dulnik
roman dulnik
1 rok temu

Witam
Moje pytanie:
Jak prawidłowo ustalać wagę w karcie, jeżeli śmieciarka w czasie jednego przejazdu zbiera jednocześnie od wielu kontrahentów odpady takie jak: papier, tworzywa sztuczne, BIO lub szkło. Odpady te zbierane są w małych pojemnikach i jedna śmieciarka przekazuje je odbiorcy łącznie i jak ustalić jaką wagę odpadów przekazał konkretny podmiot?
pozdrawiam

Karina Łanucha
1 rok temu

Witam,

Czy mała firma, która wykonuje roboty ziemne(praca koparka, kopanie rowów, wywóz ziemi) na robotach drogowych jak Podwykonawca zobligowana jest do rejestracji w BDO? Głównie chodzi o utylizację ziemi, co w przypadku gdy tą ziemię wykorzystuje na własne potrzeby a nigdzie jej nie utylizuje?

Dziękuje,

Pozdrawiam

Agnieszka
Agnieszka
1 rok temu

Witam.
Jestem przedsiębiorcą micro. Zużywam w swojej działalności tonery do drukarki atramentowej i jest ich może 2 czy 3 sztuki na rok. Czasem też mam działalność handlową – sprzedaję towar już zapakowany w worki foliowe. Czy dobrze myślę, że jeśli mam tak mało tonerów to nie muszę się rejestrować bo do 5 kg rocznie tonerów nie trzeba. Tylko kto i jak to odbierze?

Bogusława
Bogusława
1 rok temu

Witam,
interesuje mnie wytwarzanie zużytych tonerów, które klasyfikowane są pod kodem 16 02 04 i z tego co wiem, nie są one ujęte w rozporządzeniu w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Czyli trzeba je ujmować w BDO. Z tego co czytam, to wymieniony tam został kod 08 03 18 – odpadowy toner drukarski inny niż wymieniony w 08 02 17, i to w ilości do 100 kg rocznie. Czy pojawiło się może jakieś nowe rozporządzenie? W odpowiedzi z dnia 6 grudnia napisała Pani: „Dodatkowo, faktycznie jest Pani zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji na mocy rozporządzenia sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, gdzie jasno jest wskazane, że wytwarzanie tonerów do 5 kg w kodzie 16 02 14”. Proszę o odpowiedź

Marian
Marian
1 rok temu

PROSZĘ NIE OPOWIADAĆ BAJEK!!!! pod tytułem, że:
„…Muszą zawsze przyjąć od Pani toner (lub urządzenie) w stosunku 1 do 1. Jeden Pani kupuje, jeden oddaje. Z praktyki wiem, że przyjmują więcej…”
Po pierwsze: Zużytego toneru czy opakowania po nim nie przyjmie żaden sklep czy hurtownia.
Po drugie: Oddać można tylko urządzenie ale trzeba spełnić warunek.
Po trzecie: Takim warunkiem sytuacja która dotyczy tylko klientów indywidualnych tzn. konsumentów z paragonem.
Po czwarte: Nie dotyczy osób prowadzących działalność np. DG i w innej formie, która kupiła to na FV.
Po piąte: może pani oddać do sklepu urządzenie, jeżeli kupiła pani jako osoba prywatna i posiada paragon.

Marian
Marian
1 rok temu

Szanowna Pani Małgorzato,

Przyznaje i bije się w pierś, że być może za szorstko sformułowałem swój komentarz w stosunku do Pani wypowiedzi ale ostatnio sporo nerwowej atmosfery nam wszystkim się udziela.

Co do kwestii tego toneru i księgowej, to byłem dzisiaj w Euro AGD i powiedzieli, że na podstawie paragonu mogą przyjąć zużytą cała kasetę zakupioną u nich do małych urządzeń drukujących w stosunku 1 do 1.

Tylko kto będzie kupował do drukarki kasetę z tonerem np. za 300 zł na paragon??
Tym bardziej jak urządzenie jest na gwarancji i w razie potrzeby trzeba będzie wykazać przed gwarantem zakup prawidłowych kaset z tonerem a nie zamienników.

W zupełności w jednym się z Panią zgadzam, że to nie BAJKA tylko nasze polskie prawo ;))

Pozdrawiam Serdecznie
Marian

Ilona
Ilona
1 rok temu

Prowadzę firmę gastronomiczną, wytwarzamy odpady bio w większości i papier. Mam podpisaną umowę na wywóz śmieci z firmą miejską, czy ja również muszę się rejestrować i sporządzać sprawozdania? Powiem szczerze, że jest to co najmniej wymysłem. Jak mam zważyć śmieci, które są w pojemnikach?

Łukasz
Łukasz
1 rok temu

Mogłaby Pani mi rozjaśnić sytuację dotyczącą mikro przedsiębiorców tj . salony kosmetyczne , fryzjerskie , zakłady ślusarskie , mechanicy. Na różnych stronach są rozbieżnie informację dotyczące rejestracji w BDO. Czy w przypadku małych ilości wytwarzanych przez wymienione przedsiębiorstwa istnieją jakieś widełki ilościowe , które mówią o konieczności rejestracji czy też nie.

mARIO
mARIO
1 rok temu

wITAM,
gDZIE ZNAJDW ODPOWIEDŹ W SPRAWIE MAŁYCH WARSZTAÓW SAMOCHODOWYCH ODNOSNIE bdo

Marta
Marta
1 rok temu

Dzien dobry. A czy fotograf powinien zapisac sie do BDO? mala firma, dorabianie do etatu, kilka zlecen rocznie, brak biura, adres domowy, nic nie jest kupowane na fakture i wliczane w koszty, ponieważ jest na karcie podatkowej. Praca tylko u klienta, brak studia. Akumulatorki do aparatu do ładowania, z czasem byc moze będzie trzeba je wymienić, chyba ze szybciej kupi się inny aparat, tonery do drukarki śladowe ilości. Dwa razy w roku przychodzą zamówione pendrive w kartonie. Nie daje się żadnych opakowań, reklamowek. Rejestrowac? Dziekuje. Pozdrawiam

Joanna
Joanna
1 rok temu

witam, a co w przypadku sprzedaży internetowej? Nasza firma prowadzi tego typu działalność, bez sprzedaży stacjonarnej, zakupiony towar od producentów/dystrybutorów jest w gotowych opakowaniach. Do wysyłki zostaje zapakowany najczęściej w kartonowe pudełko lub folię stretch, a następnie wysłany do klienta indywidualnego, gdzie zostają „śmieci”- karton, folia, opakowanie itp. Sprzedawane są akcesoria samochodowe, jednak bez opon, akumulatorów, smarów, niebezpiecznych substancji, a same samochodowe dodatki. Zastawiający jest jeszcze punkt dotyczący tonerów, które posiada nasza drukarka, jednak wiem, że są jakieś limity w kg. Z góry dziękuję za odpowiedz i pomoc. pozdrawiam J.

Bartek
Bartek
1 rok temu

Dzień dobry,
Jestem w podobnej sytuacji. Nie wytwarzam prawie żadnych odpadów (trochę komunalnych). Towar kupuję i sprzedaję zarówno w Polsce jak i zagranicą WNT/WDT.
Czy muszę się zarejestrować? A jeśli tak to co dalej? Jakaś ewidencja?
Pozdrawiam
Bartek R.

Sylwia
Sylwia
1 rok temu

W całym tym zamęcie i niemożliwości zalogowania się do pilotażowej bazy danych ,mam pytanie Czy hasło do rejestru BDO będzie tym samym co do bazy danych ?

Izabela
Izabela
1 rok temu

Gdzie dokładnie można znaleźć samouczek o elektronicznej ewidencji. Na stronie Instytutu Ochrony Środowiska nie widzę tego.

Urszula
Urszula
1 rok temu

a co z firmami transportowymi? wymiana olejów w serwisach, opon w wulkanizacjach…:(

Piotr
Piotr
1 rok temu

witam, zajmuje się transportem międzynarodowym. Biuro mam w domu, nie posiadam zakładu mechanicznego- korzystam z innego mechanika gdzie serwisuje auta, Czy muszę się rejestrować do BDO?

Zbigniew
Zbigniew
1 rok temu

Dzień dobry
Co jeżeli kupuje oleje na fakturę i przekazuje mechanikowi do wymiany. Kto wtedy wytwarza odpady?

Krystian
Krystian
1 rok temu

jeżeli nie jesteśmy w pilotażu a posiadamy nadany numer rejestrowy BDO to przed nowym rokiem musimy aktywować jeszcze konto w BDO, czy wręcz nie da się go nawet w pełni aktywować jeszcze, chodzi mi o miejsce gdzie jest elektroniczny moduł ewidencji odpadów, elektroniczne wnioski itd?

Krystian
Krystian
1 rok temu

dziękuję za odpowiedz, tak tam się loguje z powodzeniem tylko zaniepokoiło mnie iż na filmie instruktażowym dot. uwierzytelnienia użytkownika obok opcji zaloguj jest opcja logingov.pl, u mnie nie ma takiej możliwości, tzn. to także dopiero od stycznia jak rozumiem? konkretnie chodzi mi o „powiązanie użytkownika z dotychczasowym rejestrem bdo” jaki jest na stronie ministerstwa, to również od stycznia i to obecnie też tylko opcja dla uczestników pilotażu? Z góry dziękuję za odpowiedz oraz proszę na maila przesłać ofertę na szkolenie w Gdańsku. Pozdrawiam

Ola
Ola
1 rok temu

Dzień dobry,
Proszę o informację czy w sytuacji kiedy transportujący nie zakończy ostatecznie transportu (bo nie zgadza się z zapisami przyjmującego a transportujący nie ma pola manewru i nie może nić odrzucić w systemie) to czy KPO po jakimś czasie będą ulegać dezaktywacji, czy będą wisieć jako niezatwierdzone? Jeśli transportujący nie zatwierdzi transportu i nie zamknie obiegu KPO nie będzie mógł dalej odbierać odpadów do transportu tym samym pojazdem ?

Kolejne nurtujące pytanie to pytanie odnośnie wagi. Według ustawy o odpadach (art.67.ust.3.pkt.1a) dokument KPO powinien zawierać masę oraz kod odpadów. Jednakże Art. 69 ust.3 mówi o tym, że przejmujący odpady powinien dodać informację o masie odpadów, jeśli jest ona inna niż masa podana przez posiadacza, który przekazał odpady. I patrząc na to co mówią przedstawiciele IOŚ i co piszą w bazie wiedzy na swoim portalu: Wytwarzający ma możliwość w przypadku braku wagi podać wagę szacunkową a przyjmujący może zważyć i podać poprawną wagę – może kartę odrzucić i wytwarzający poprawi wagę albo przyjmujący sam poprawi wagę.

Dlatego co zrobić: czytając ustawę to ustawodawca wymusza na nas posiadanie wagi jednakże patrząc na twórców programu dają nam możliwość ingerencji w wagę ale to w jaki sposób w przypadku kontroli się wytłumaczymy przed kontrolującym to już nasza sprawa.

Pozdrawiam

Justyna
Justyna
1 rok temu

Dzień dobry,
pracuję w firmie, która przekazuje odpady (zużyte baterie) do podmiotu niemieckiego (huta). Czy dobrze rozumiem, że zagraniczny odbiorca musi również być zarejestrowany w BDO? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Aleksandra
Aleksandra
1 rok temu

Dzień dobry
Proszę o informację czy w sytuacji kiedy transportujący nie zakończy ostatecznie transportu (bo nie zgadza się z zapisami przyjmującego a transportujący nie ma pola manewru i nie może nić odrzucić w systemie)to czy KPO po jakimś czasie będą ulegać dezaktywacji, czy będą wisieć jako niezatwierdzone?

Pozdrawiam

Roman
Roman
1 rok temu

Dzień dobry pracuję w firmie budowlanej w której zajmuję się szeroko pojętą logistyką a więc i odpadami które wytwarzamy. Moje pytanie dotyczy złożenia wniosku o wpisanie do rejestru a mianowicie: w mieście w którym jest zarejestrowana firma mamy dwie budowy i jedną 300 km od siedziby firmy – czy muszę składać wniosek do każdej budowy osobno i mieć 3 numery w BDO czy wystarczy jeden wniosek na firmę i wygenerowanie KPO z adresem odbioru odpadów z danej budowy?

Kamil
Kamil
1 rok temu

Witam, od rana mam rozkmine dotyczącą bdo, a mianowicie chodzi mi o interpretacje. Posiadam ciągnik siodłowy którym ciągam naczepy chłodnie ze spożywką i żadnych odpadach nie ma mowy. Jak się to ma do wytwarzania odpadow tzn opony oleje czy akumulatory które są materiałami eksploatacyjnymi z tym że całą obsługę robi zewnętrzny serwis, a nie ja.

Marian
Marian
1 rok temu

Mam nadziej że doda Pani moj komentarz

Sławek
Sławek
1 rok temu

Witam zajmuje sie
Produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej głównie balustrady ze stali nierdzewnej Czy muszę się rejestrować do BDO?

Ar2098
Ar2098
1 rok temu

Witam,
Jaki dokument muszę wystawić w przypadku przekazania odpadu osobie prywatnej ?

Konrad
Konrad
1 rok temu

Dzień dobry. Mam Jednoosobawa DG. Nie mam sklepu, sprzedaje czasem klientom towar w org opakowaniach kupionych w Polsce (np grzałka do akwa). Sprzątam dodatkowo te akwaria – czyszczenie szyb podmiana wody (było hobby a teraz tez dodatkowo zarobkowo) Mam jeszcze w działalności usługi informatyczne jako główny dochód.

W sumie to nie mam odpadów. Na rok może jeden toner. 5 opakowań po mydle w płynie itp.

Rejestrować ?

Anna
1 rok temu

Szanowna Pani,proszę mi wyjaśnić jedną kwestię : czy mały warsztat mechaniczny musi być wpisany w bdo? Owszem komunalne mam,ale np niebezpiecznych już nie, ponieważ oleju nie wymieniam. Filtry czy złom każe klientowi zabierać ze sobą. Opony jak wymieniam,to tylko w ramach wymiany tj zdejmuje letnie oddaje je klientowi i nakładam zimowe. Czyściwo owszem, ale mieszczę się w tych 100 kg.Oprócz tego każę klientowi podpisywać oświadczenie, że zabierają cały ten odpad, czyli chyba przerzucam obowiązek wytwórcy na kupującego. Dobrze myślę,że nie muszę się rejestrować w bdo? proszę o inf.Pozdrawiam i dziękuję.

Anna
1 rok temu

Dziękuję za odp. Mam jeszcze jedno pytanie. Załóżmy, że jako warsztat zapiszę się do bdo Wykaże kody dla opon, smarów, czyściw kartonów itd a w tym roku jeszcze nic nie oddawałam do utylizacji, bo jest to działalność, którą prowadzę niespełna rok. Czy wtedy w tym sprawozdaniu składanym do 31 marca muszę wykazywać te podane kody czy w ogóle nie składam sprawozdania. A może to w ogóle jest tak, że dopiero wtedy gdy np zutylizuję w 2020 roku olej, to wtedy dopiero sprawozdanie składam w 2021 roku w którym wykazuje kod tylko dla tego oleju a pozostałych kodów zgłoszonych do bdo a których nie utylizowałam nie wykazuję.?

Bożena
1 rok temu

Witam
Moim odpadem z DG są puszki po farbach
Mam pytanie czy kod 15 01 10* jest prawidłowy ?
i w jakiej pozycji wpisać go we wniosku BDO ?? Wg mnie dział XII
ale nie jestem pewna
Z góry dziękuję za odpowiedź

Piotr
Piotr
1 rok temu

Witam!
Czy dobrze rozumiem, że osoba prowadząca działalność gosp. remontowo – budowlaną, która kupuje materiał typu gips, kleje, farby na fakturę ale pozostawia odpady u zleceniodawcy na podstawie sporządzonej umowy , musi się zarejestrować?
Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!

Aneta
Aneta
1 rok temu

czy jako firma remontowa (podwykonawca) muszę się rejestrować jeśli mam w umowie zapisane że odpady odbiera główny wykonawca

Mikołaj
Mikołaj
1 rok temu

Dzień dobry,
Nasuwa mi się pytanie odnośnie podmiotu transportującego.
W jaki sposób podmiot transportujący ma w czasie rzeczywistym wygenerować potwierdzenie przekazania karty odpadów?
Według mnie oznaczało by to, że kierowca auta powinien mieć dostęp do rejestru oraz odpowiednie urządzenie (smartfon/tablet), które umożliwi mu zalogowanie się do rejestru.
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Dawid
Dawid
1 rok temu

A czy w związku z tym, że wg nowych przepisów mają się rejestrować podmioty zagraniczne, to oprócz Aneksu VII ma być jeszcze KPO? A jak się taki podmiot zagranicznych nie zarejestruje to wówczas firma transportowa będzie traktowana jako wysyłający odpady?

Dawid
Dawid
1 rok temu

Dzień Dobry,
w art. 53 ust. 2a (który wejdzie z życie 01.01.2020 r.) zapisano: Przedsiębiorca zagraniczny, w przypadku, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, składa w formie pisemnej wniosek o wpis do rejestru wygenerowany za pośrednictwem strony internetowej określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 84, opatrzony podpisem tego przedsiębiorcy lub osoby go reprezentującej i „stary” przepis ust. 3.
co w połączeniu z art. 24 ust. 4a nie wprowadziło zamieszania jak w przypadku wprowadzenia SENTu

Daniel
Daniel
1 rok temu

Jak ma się międzynarodowy transport odpadów dla firmy polskiej i zagranicznej oraz wpisy do BDO, gdzie Polska jest krajem tranzytowym? Konkretny przykład: transport z Niemiec do Litwy. Czego w tym przypadku musi dokonać polska/zagraniczna firma transportowa?

Łukasz
Łukasz
1 rok temu

Witam serdecznie,
Czytam i czytam i niby wiem więcej, ale prostej odpowiedzi brak. Czy muszę zgłaszać się do BDO ?
Mikroprzedsiębiorstwo, transport krajowy, 2 pojazdy ciężarowe. brak własnego warsztatu, w którym to mógłbym wymieniać olej, klocki itp generując odpady. Muszę się zgłaszać czy nie muszę ?

Agnieszka
Agnieszka
1 rok temu

Witam proszę o wyjaśnienie jak wyglada obieg karty jeśli mam mało odoadow i sam dostarczam do firmy odbjerajacej. Tj. Np toner świetlówki kilka puszek po farbie puszki po klejach sprayach. Jestem mała firma usługowa i rozumiem że jeśli mam ww śmieci wpis muszę zrobić i co miesiąc składać jakieś oświadczenie.? Pozdrawiam i dziękuję z góry

Kasia
1 rok temu

Dzień dobry. Mam takie pytanie. Moja mama ma mały sklepik z odzieżą używaną. Towar w workach przywozi jej mój szwagier i te worki zabiera od razu. (może przywozic w tych wielkich papierowych workach) mama od czasu do czasu zapakuje klientce w siatkę foliowa które niepotrzebne przynosi z domu bo zazwyczaj klientki maja swoje torby. Mogę od nowego roku kupić jej papierowe torby do zaparkowania.. Muszę taki sklep zarejestrować.? Ona jest na ryczalcie. Tych worków co akurat wytwarza jest mało. Wszystko zabiera szwagier bo mu potrzebne to komu by musiala wystawiać taka kartę kpo?

Ewa
Ewa
1 rok temu

Szanowna Pani Małgorzato,
Po pierwsze gratuluję wiedzy , po drugie dziękuję , że jest ktoś taki kto rzetelnie odpowiada na każde pytanie.
Niestety też mam problem z tym BDO. Prowadzę mały stragan na rynku i wiem, że z tego tytułu nie muszę się wpisywać. Ale w PKD mojej działalności mam również wpisane 15.12.Z , czyli produkcja toreb. Produkcja ta miała polegać na szyciu w domu po kilka ortalionowych toreb. Jednakże nie produkuję ich , kupuję je normalnie na fakturę. Moje pytanie dotyczy właśnie tego PKD. Czy jeśli nie mam tej produkcji , czyli nie wytwarzam żadnych odpadów, to nie muszę się wpisywać do tego BDO? Pomimo, że w pkd mam wpisaną tą produkcję? Nadmienię, iż nie chciałabym usuwać tego kodu bo może kiedyś zacznę szyć te torby. I jest to tylko szycie, bez żadnego kleju .
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie

Ewa
Ewa
1 rok temu

Bardzo dziękuję za odpowiedź. A jeszcze jedna sprawa mnie nurtuje. T produkcja to byłoby po prostu szycie toreb z ortalionu i czy ewentualne ścinki tego ortalionu podlegałyby wpisu do BDO? Nie wiem nawet jak to potraktować, jako tekstylia? A jeśli tekstylia to czy nie są to odpady komunalne i nie trzeba ich rejestrować do BDO ? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Agnieszka
Agnieszka
1 rok temu

Dziękuję za odpowiedź. Od razu lepiej człowiekowi jak ktos się jednak ulituje i odpowie bo w sieci jest tyle sprzecznych informacji ze głowa boli. Mam jeszcze jedną kwestię niejasna – będąc firma usługowa montujemy napędy do bram sami kupujemy sprzęt czyli usługa z materiałem – czy to znaczy że wprowadzamy elektronikę i opłata 100zl nas obowiązuje? Do napędu jest pilotami na baterie – baterii nie wymieniamy więc do nas nie wracają zużyte no ale czy my je wprowadzamy na rynek? Dziękuję i pozdrawiam również gratuluję wiedzy

Barbara
Barbara
1 rok temu

Witam, siedzę i czytam i mam mętlik w głowie. Mam pozarolniczą DG, jestem na Krusie, kod 16.29.Z wyroby z drewna ale jest to głownie rękodzieło, trochę odpadów typu wiórki, odpady drewniane w małych ilościach, czasem 2 puszki farby,czy ja też muszę dokonać tego zgłoszenia? Robię to w domu. Dla mnie to czarna magia, proszę o rozjaśnienie

Artur
Artur
1 rok temu

Witam mam działalność jednoosobową przewóz osób autokar i busa naprawy wykonuje w warsztacie czy mam obowiązek wpisu do BDO?

Anita
Anita
1 rok temu

Dzień dobry,
bardzo proszę o odpowiedź. Mam jednoosobową firmę, w której prowadzę serwis urządzeń. Wymieniane części zawsze wracają do klienta. To co zużywam to wyłącznie puszka smaru w ilości około 3 l rocznie. Jestem podwykonawcą i firmy, dla których prowadzę serwis posiadają wpisy do BDO. Czy powinnam się jakoś zabezpieczyć i złożyć wniosek o rejestrację następnie co roku składać do UM „zerowe” sprawozdanie lub czy powinnam zmienić umowę z firmami, dla których te usługi świadczę, że to oni są wytwórcami odpadów?
Pozdrawiam,
Anita

KATARZYNA
KATARZYNA
1 rok temu

Witam, mam pytanie odnośnie aktualizacji. W bieżącym roku został nam nadany numer BDO potrzebny do transportu odpadów (zrobiliśmy może 2 kursy). Oprócz transportu mamy również warsztat i wulkanizację, wcześniej tego nie zgłaszaliśmy, czy posiadając KPO na odpady mogę zrobić aktualizację do końca roku i do 15 marca składam sprawozdanie, czy mam obowiązek złożyć za poprzednie lata.

Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Witam.
Mam pytanie. Prowadzę jednoosobową DG – Serwis RTV. Mam podpisaną umowę z firmą, która odbiera ode mnie uszkodzone części i sprzęt do utylizacji. Czy mam obowiązek rejestracji w BDO?
Pozdrawiam serdecznie
Andrzej.

Damian
Damian
1 rok temu

Witam.
Moja żona prowadzi stoisko manicure, mamy odpady medyczne w postaci rękawiczek. To, że musimy zarejestrować się dowiedziałem się niedawno. Czy wobec tego lepiej zrobić to dzisiaj (30.12.2019) i wysłać? Zdecyduje wtedy data stempla pocztowego? chciałem to zrobić przez epuap profilem zaufanym aczkolwiek wyskakuje komunikat, że od 02 stycznia będzie można to zrobić… z kolei Pan z filii urzędu marszałkowskiego powiedział mi natomiast, że w sumie to między 30 grudnia a 2 stycznia jest stosunkowo mało czasu bo numer i tak nadany byłby pod koniec stycznia… Teraz już zgłupiałem i nie wiem co mam zrobić. Podkładać dokumenty z dzisiaj i robić podkładkę czy jednak zrobić to poprzez epuap 02 stycznia?

Piotr
1 rok temu

Co z firmami posredniczacymi w obrocie odpadami??? Jak będzie wyglądała karta przekazania odpadu w formie elektronicznej?