BDO, Ochrona Środowiska, Odpady

BDO rejestracja, prowadzenie, utrudnienia – duże zmiany od stycznia 2020 r.

BDO rejestracja, prowadzenie, utrudnienia – duże zmiany od stycznia 2020 r.

BDO (Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami) – zmiany od 1 stycznia 2020 r.

Od razu napiszę, że warto przeczytać cały artykuł ponieważ ustawodawca uznał, że polskie firmy mają za mało obowiązków, więc dołożył nowe. Dodatkowo za brak ich realizacji przewidział wysokie kary. Wpis ten dotyczy również firm transportowych.

Zacznijmy jednak od tego, że od 1 stycznia 2020 r. żadna firma nie będzie mogła:

 • przekazać odpadów,

 • transportować odpadów,

 • przyjmować odpadów,

bez internetowego konta w BDO.

Całkowicie wycofane z obiegu pozostaną papierowe: KPO (Karty Przekazania Odpadów), KEO (Karty Ewidencji Odpadów) oraz ewidencje odpadów.

Jak to ma w praktyce wyglądać?

To bardzo dobre pytanie ponieważ ustawodawca, ani nie uruchomił jeszcze systemu, ani nie przygotował materiałów szkoleniowych… Jedyne co zrobił to zaplanował półtora godzinne panele informacyjne, które mają się odbyć w urzędach marszałkowskich. Oczywiście miejsc na szkolenia już praktycznie nie ma. Ostatnie zapisy są możliwe w Zielonej Górze, Opolu, Rzeszowie, Olsztynie, Lublinie i Poznaniu.

Najlepsze jest jednak to, że na panelu tym niewiele się dowiemy choć wystarczająco, aby mieć się o co martwić od 1 stycznia 2020 r.

Zatem po kolei:

Do BDO musi się wpisać praktycznie KAŻDY przedsiębiorca/firma poza nielicznymi wyjątkami:

 1. Wytwórców:

  1. Odpadów komunalnych,

  2. Odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli pojazdy te zostały przekazane do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu pojazdów lub prowadzącego punkt zbierania pojazdów,

  3. Będących rolnikami gospodarującymi na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 ha.

 2. Osób fizycznych i jednostek organizacyjnych nie będących przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na własne potrzeby.

 3. Podmiotów prowadzących nieprofesjonalną działalność w zakresie zbierania odpadów,

 4. Rodzajów odpadów lub ilości odpadów określonych na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 7 września 2015 r.

Jak to ma wyglądać w praktyce?

I znowu po kolei:

 1. Każdy niezależnie od relacji, jaką prezentuje tzn. PRZEKAZUJACY (posiadacz odpadów), TRANSPORTUJĄCY, czy ODBIORCA muszą mieć możliwość logowania się do BDO ponieważ zmiany na KPO muszą być dokonywane w czasie rzeczywistym przez każdego z nich.

 2. PRZEKAZUJĄCY odpad tworzy KPO w systemie BDO na której to karcie planuje datę i godzinę transportu (własnego lub zewnętrznego) i ją zatwierdza,

 3. TRANSPORTUJĄCY odbiera odpad, przyjmuję kartę poprzez zalogowanie się do BDO i generuje potwierdzenie. To potwierdzenie musi mieć kierowca w trakcie transportu. Może być w formie elektronicznej (wysłane mailem, smsem) lub w formie papierowej.

  Brak potwierdzenia w trakcie przewozu odpadów skutkuje karą od min. 5 tys. do 1 000 000 zł. Tak, do MILIONA złotych. Mało tego, za wymierzenie tej samej kary po raz drugi i kolejny, kara zostaje podwojona. Oznacza to, że jeżeli raz transportujący wiózł odpady bez potwierdzenia w BDO i dostał karę 5 tys. zł. Każda kolejna kara nie może być niższa niż 10 tys.

 4. W momencie dostarczenia odpadów do odbiorcy, ODBIORCA najpierw musi sprawdzić, czy masa odpadów i kod odpadu jest prawidłowy ponieważ TYLKO w tym momencie można zrobić KOREKTĘ Jeżeli na tym etapie zatwierdzimy KPO z błędami nie można ich cofnąć. Nie można zrobić korekty ani w systemie, ani papierowo, ani nawet na wniosek do Ministerstwa Środowiska. Nie można dokonać zwrotu. Absurdalne ale prawdziwe. Oczywiście za błędną KPO są dotkliwe kary.

 5. Po zatwierdzeniu KPO (czyli po rozładowaniu, przeważeniu i sprawdzeniu ładunku przez odbiorcę) TRANSPORTUJĄCY zamyka proces logując się do BDO poprzez potwierdzenie zakończenia transportu.

Poza oczywistymi niedogodnościami takimi, jak konieczność prowadzenia KPO w czasie rzeczywistym, brakiem korekt, brakiem dostępu do BDO w przypadku awarii Internetu, prądu itp. Itd. pojawia się spory problem dla TRANSPORTUJĄCYCH.

Dlaczego? Bo transportujący musi czekać, aż odbiorca sprawdzi ładunek. Odbiorca musi go sprawdzić, aby zatwierdzić prawidłowo KPO bo przecież nie może później zrobić korekty. Za to transportujący musi zakończyć proces w BDO dopiero, gdy KPO zostanie zatwierdzona przez odbiorcę. Może do znacznie wydłużyć okres oczekiwania na rozładunek u odbiorcy.

Mało tego, jeżeli ODBIORCA będzie chciał dokonać korekty KPO kiedy TRANSPOTUJĄCY czeka, to PRZEKAZUJĄCY musi się na tę korektę zgodzić. Oznacza to, że czas jaki transportujący traci na czekaniu, aż „tamci dwaj się dogadają” może się znowu znacznie wydłużyć.

Martwiący jest jeszcze fakt, że transportujący jest całkowicie zależny od nadawcy i odbiorcy odpadów. Jeżeli „tamci dwaj się nie dogadają” to transportujący tak naprawdę musi czekać do skutku. Ewentualnie może odwieźć odpady do PRZEKAZUJĄCEGO, ale tylko PRZEKAZUJĄCY może wycofać KPO. Warto zatem w umowach transportowych zawrzeć zapisy, które zabezpieczą TRANSPORTUJĄCEGO na wypadek takich przestojów lub odwożenia odpadu.

Co zrobić, aby uchronić się przed problemami?

 1. Przede wszystkim, jak najszybciej złożyć wniosek rejestracyjny do BDO. Brak wpisu do BDO blokuje możliwość nadania, transportu lub odbioru odpadu. Wniosek o rejestracje do BDO można zamówić u nas. Koszty przygotowania wniosku wraz z poradą prawną zaczynają się od 350 zł netto. Czas oczekiwania na wpis do około 30 dni ale warto to zrobić jak najszybciej.

 2. W styczniu 2020 r. ruszają organizowane przez nas szkolenia mające na celu przygotowanie przedsiębiorców do wprowadzonych zmian. Warto zatem zapisać się do newslettera, aby z nich skorzystać. Dlaczego szkolenia ruszają dopiero w styczniu kiedy system już obowiązuje? Ponieważ ustawodawca nie udostępnił wcześniej ani systemu, ani żadnych konkretnych materiałów szkoleniowych. Dla chętnych możemy poprowadzić szkolenia jeszcze w tym roku ale będą to szkolenia teoretyczne, a zdecydowanie stawiamy na praktykę.

 3. Jeżeli to możliwe warto powstrzymać się w styczniu 2020 r. albo chociaż na początku miesiąca przed nadawaniem lub odbieraniem odpadów. Nie wiadomo, jak zareagują serwery BDO, gdy 2 stycznia 2020 r. nagle wszyscy się zalogują chociażby po to, aby utworzyć konta imienne dla swoich pracowników.

 

Ze względu na rosnącą ilość pytań uruchomiliśmy dodatkowe terminy szkoleń otwartych. Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj https://niebezpiecznalogistyka.pl/szkolenie-bdo-1-stycznia-2020-wymagania-prawne-obsluga-systemu/

 

Zapraszam także do artykułu BDO – przekroczenie terminu pierwszego logowania

W razie pytań zapraszamy do kontaktu.

 

Małgorzata Solarska
spec. ds. ochrony środowiska
biuro@niebezpiecznalogistyka.pl

Chcesz przeszkolić pracowników? Zapoznaj się z ofertą szkoleń – kalendarz szkoleń

211 komentarzy

 • Reply

  Janusz

  18 października 2019

  Jeżeli wytwarzam odpady, ale nie wpiszę się do BDO to co mi grozi?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   18 października 2019

   Szanowny Panie,

   Brak wpisu do BDO uniemożliwia całkowicie legalne przekazanie odpadu (innego niż odpady komunalne, które są przekazywane na podstawie umowy). Oznacza to, że albo nie przekaże Pan odpadu wcale, albo przekaże Pan podmiotowi nie uprawnionemu. W pierwszej sytuacji w końcu będzie Pan musiał się odpadu pozbyć, więc dojdzie do nielegalnego przekazania. A to znowu podlega karze w, tak ostatnio lubianych przez ustawodawce, widełkach do miliona złotych…

   • Reply

    Bolek

    27 maja 2020

    jak wygląda sprawa z przewozem odpadow podestylacyjnych o kodzie 140604
    jakie ilości można przewozić bez adr i jakie dokumenty powinien miec kierowca oraz czy samochód musi spełniac jakies wymagania
    a jakie firma transportująca

 • Reply

  Małgorzata

  29 października 2019

  W artykule jest zapis: „Do BDO musi się wpisać praktycznie KAŻDY przedsiębiorca/firma poza nielicznymi wyjątkami:
  Wytwórców:
  …Będących rolnikami gospodarującymi na powierzchni użytków rolnych powyżej 75 ha.”

  powinno chyba być poniżej 75 ha

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   31 października 2019

   Szanowna Pani,

   dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd piśmienniczy, który już poprawiłam 🙂

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Sylwia

  30 października 2019

  A co z elektro-śmieciami,kartonami,świetlówkami ,tonerami?
  Jeśli ma być to zrobione w czasie rzeczywistym i to wytwórca będzie musiał wypisać KPO wagę ,dzień i godzinę odbioru,to w jaki sposób zważymy pojemnik na kartony KP 18 m3 albo w jaki sposób rozdzielimy na kody elektro-śmieci i czym to wszystko zważymy?
  Mamy zakupić przemysłowe wagi?
  Do tej pory był zamawiana firma ,która odbierała od nas odpad,następnie przysyłała nam KPO z rozpisanymi z kodami i wagą..

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   30 października 2019

   Szanowna Pani,

   jako wytwórca nie ma Pani obowiązku posiadania wagi. Wagę należy oszacować, a później odbiorca przy zatwierdzaniu odbioru może wagę edytować. Nie mniej jednak karty muszą być utworzone na początku transportu dla każdego kodu osobno.

   Pozdrawiam

 • Reply

  Sylwia

  30 października 2019

  Dziękuję za odpowiedź.
  A czy będzie możliwość w systemie BDO wcześniejszego przygotowania KPO np.dzień przed odbiorem,bo transport odpadów jest w porze nocnej lub w wolne dni od pracy?
  Pozdrawiam

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   31 października 2019

   Szanowna Pani,

   tak istnieje możliwość zaplanowania karty na 30 dni wcześniej. Wprowadza się ją razem z planowaną datą i godziną odbioru. Wtedy transportujący odbierając odpad ma ją już przypisaną do swojego konta i może wygenerować potwierdzenie niezbędne do transportu.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Jarosław

  4 listopada 2019

  Czy wiadomi może co w przypadku gdy odpady przekazywane są osobie prywatnej, która nie ma numeru w BDO. Dokładniej o przekazanie komunalnych osadów ściekowych do rolniczego wykorzystania. Czy w tym przypadku osoba bez numeru rejestrowego i konta w BDO będzie potwierdzała przyjęcie odpadu nadal w formie papierowej?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   5 listopada 2019

   Szanowny Panie,

   może Pan dalej przekazywać odpady osobie fizycznej i tak, jak do tej pory, otrzymywać papierowe potwierdzenie przekazania. Z informacji, które dostałam, w BDO będzie możliwość wprowadzenia na ewidencji odpadów wydania osobie fizycznej.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Sylwia

  14 listopada 2019

  Witam
  Czy wystawiając KPO w systemie z kilkudniowym wyprzedzeniem po wpisaniu wagi orientacyjnej,kto tę wagę skoryguje później do wartości rzeczywistej?

  Czy będzie możliwość wcześniejszego zapoznania się w jaki sposób wystawić KPO w systemie (samouczek na stronie)?

  Pozdrawiam

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 listopada 2019

   Szanowna Pani,

   do póki KPO będzie przygotowana i niezatwierdzona może Pani wprowadzać na niej zmiany. Po zatwierdzeniu karty zmianę wagi może wprowadzić tylko odbiorca. Zgodnie z informacjami od Instytutu Ochrony Środowiska odbiorca po przeważeniu odpadu i stwierdzeniu różnicy wagowej może KPO odrzucić i poprosić nadawcę o wystawienie korekty z poprawną wagą (którą Pani podadzą). Wtedy wystawia Pani korektę, a oni ją zatwierdzają.

   W mojej ocenie sposób ten jest bezsensowny bo wytwórcy odpadów, którzy nie mają wag, będą mieli same korekty. Mało tego, korekty oczywiście muszą być wystawiane w czasie rzeczywistym.

   Instytut Ochrony Środowiska zapowiada, że w grudniu br. będzie dostępny system testowy, samouczki oraz 24h infolinia. Mam nadzieję, że dotrzymają terminu.

   Z wyrazami szacunku
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Sylwia

  19 listopada 2019

  Witam
  Samouczek jest już dostępny ale widnieje w nim również KPO dla odpadów komunalnych czy więc jako Wytwórca jesteśmy również takie KPO wystawić i prowadzić ewiedencję tych odpadów ( w tym np.kartony i opakowania tekturowe?
  Przepraszam ale w chwili obecnej po obejrzeniu tego samouczka mam w głowie całkowity misz-masz.

  Pozdrawiam

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   25 listopada 2019

   Szanowna Pani,

   po pierwsze… nie jest Pani sama. Nasza klientka była ostatnio na szkoleniu z BDO organizowanym przez wiadomą instytucje i jest bardziej zdezorientowana niż była. Jak wszyscy. Po drugie odpowiadając na Pani pytanie. Nie, KPO komunalna jest dla firm odbierających odpady komunalne. Pani firma najpewniej ma podpisana umowę z prywatną firmą na odbiór lub z gmina i na mocy tej umowy oddaje Pani odpady komunalne. No chyba, że to Pani jest tą „prywatna firmą” odbierając od innych odpady komunalne, to wtedy tak, ta karta Panią obowiązuje 🙂

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Agnieszka

  25 listopada 2019

  Dzień dobry.
  Czy w BDO będzie można wystawić KPO dla każdego rodzaju odpadów czy tylko dla tych, które są w Bazie danych dla Firmy złożone we wniosku?
  Pozdrawiam

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   26 listopada 2019

   Szanowna Pani,

   zgodnie z informacjami, jakie obecnie mamy, KPO będzie można wystawiać jedynie na kody, jakie mamy wpisane w bazie. W przypadku np. wytworzenia odpadu w innym kodzie niż wpisany w bazie konieczne jest dokonanie aktualizacji za pośrednictwem BDO (wnioski mają być dostępne online). Na dokonanie aktualizacji jest 30 dni od daty wytworzenia odpadu. W przypadku chęci transportu nowego kodu odpadu trzeba go dodać przed transportem. Jeżeli chodzi o zbieranie, przetwarzanie itp. to oczywiście musi być wszystko zgodne z decyzją.

   W razie pytań zapraszam do kontaktu.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Krzysztof Tabaka

  29 listopada 2019

  Dobry Wieczór

  Mam pytanie jesteśmy dużą firmą i odbieramy odpady od większości naszych klientów ( skupów złomu ) własnym transportem potem ten towar jest klasyfikowany i wazony u nas na placu. Często proces ważenia takiej dostawy i jej ocena kończy się po upływie kilku dni od daty dostawy. Mamy np kilkanaście dostaw jednego dnia i nie jesteśmy w stanie klasyfikować towaru na bieżąco. Zostawiamy kontenery z towarem, które czekają na swoją kolej. I co w takim przypadku ? Często będzie tak ze kontrahenci od których ten towar przyjechał nie maja możliwości zważenia towaru u siebie a czasem towar trafia pomieszany i jest sortowany u nas na miejscu.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   30 listopada 2019

   Szanowny Panie,

   po pierwsze, choć wiem że to niewielkie pocieszenie, Pana przypadek nie jest odosobniony. Niestety ale nie ma legalnego sposobu, aby obejść to co przygotował dla nas ustawodawca. Zgodnie z informacjami zawartymi chociażby na stronie BDO (film z bardzo okrojonym instruktarzem) proces musi wyglądać następująco:
   – Nadawca wystawia KPO w BDO (jeżeli nie ma wagi to wpisuje szacowaną masę odpadów), Pan jako transportujący ją zatwierdza i generuje potwierdzenie, z którym może Pan rozpocząć transport. W momencie kiedy Pan przywiezie odpad musi Pan go zważyć i sprawdzić poprawność danych. Jeżeli jest ok zatwierdza Pan jako odbiorca odebranie odpadu, a na końcu jako transportujący. Jeżeli masa albo kod odpadu się nie zgadzają to w tym momencie (i TYLKO w tym) może Pan odrzucić KPO z informacją, że jest błędna masa i/lub kod odpadu. Wtedy (i znowu.. TYLKO wtedy) nadawca może wystawić korektę KPO. Kiedy nadawca wystawi korektę ponownie sprawdza ją Pan u siebie na koncie. Jeżeli wszystko się zgadza to akceptuje Pan korektę. Jeżeli okaże się że w transporcie były dwa kody odpadu ale pojechały na jednej KPO z jednym kodem to nie można tego (na ten moment) uwzględnić w korekcie ale myślę że można szybko wystawić po prostu drugą kartę.

   Jak Pan widzi system nie przewiduje problemów jakie Pan opisał, a problemy te dotyczą wszystkich zbierających. Kontener z towarem nie może zostać na placu bez potwierdzenia, że go Pan przyjął, a transportujący nie może odjechać bez potwierdzenia że zdał odpad…

   Ale… nie ma nigdzie określonych limitów ile odpad może znajdować się w transporcie. Oczywiście wszystko musi się odbywać w rozsądnych, możliwych do wytłumaczenia ramach ale jeżeli Pana samochód zostanie na placu 3 dni to nie powinno to stanowić problemu. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że nie może wtedy jeździć i odbierać odpadów bo w BDO będzie widniał jako transport na aktywnej KPO.

   W razie pytań zapraszam do kontaktu

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska
   biuro@niebezpiecznalogistyka.pl

   • Reply

    Krzysztof Tabaka

    30 listopada 2019

    Czyli w naszym przypadku będzie to bardzo duże utrudnienie i ograniczenie działalności, ponieważ zamiast odebrać np 5 kontenerów złomu odbierzemy jednego dnia 1 🙁

    • Reply

     Małgorzata Solarska

     30 listopada 2019

     BDO wymusi na wytwórcach (w tym skupach złomu) to czego do tej pory nie robili. Zwykle to odbiorca wystawiał KPO dla wytwórcy, klasyfikował odpad, czy nawet jak u Pana, sortował go. Proszę pamiętać, że to wytwórca ponosi odpowiedzialność za odpad oraz związaną z nim dokumentację do momentu kiedy Pan odpad przejmie. W związku z tym warto, na ile się da, egzekwować pewne zachowania od skupów ale przede wszystkim proszę sprawdzić (np po nr nip) czy skupy z którymi Pan współpracuje powpisywały się do BDO bo bez wpisu nie odbierze Pan od nich nic :/

   • Reply

    Magda

    19 czerwca 2020

    Witam,
    Jestesmy firmą transportową ostatnio miałam kilka zapytań o przewoz odpadów i postanowiłam postarać się o wpis do BDO. Nie bardzo wiem co mam wpisac w rodzaju transportowanych odpadów bo jest ich ponad 900 czy zaznaczyc wszystkie?Głównie od zleceniodawcy miałam informację ze to makulatura bądz resztki tekstyliów,metalu. Czy zaznaczając wszystkie muszę spełniać jakieś dodatkowe wymogi?Ciężko mi przewidzieć które odpady będę transportowac w przyszłości a widzę że pod spodem jest opcja dodania pliku m.in. Kopia umowy z organizacją odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, o ile została zawarta
    Dokument potwierdzający wniesienie zabezpieczenia finansowego
    Kopia umowy- dotyczy autoryzowanego przedstawiciela
    Zaświadczenie wydane przez bank prowadzący rachunek lub lokatę terminową
    Informacja potwierdzająca dobrowolny udział w systemie ekozarządzania (EMAS)
    Umowa z przedsiębiorcami prowadzącymi stacje demontażu Co jeśli nie posiadam takich dokumentów. Mam szansę na rejestrację, czy to wymóg?Nie wiem czy system mnie przepuści bez tych dokumentów, a także czy zaznaczając wszystkie kody odpadów będzie jakaś dodatkowa opłata czy kontrola? Jako firma nie wytwarzamy odpadów bo wynajmujemy plac który jest jednocześnie warsztatem i tam też dokonywane są naprawy i wymiany. Ciekawi mnie takż jak wygląda sprawa z przewozem odpadów na terenie Unii np. Niemiec, Węgier Czech Słowacji?

    • Reply

     Małgorzata Solarska

     21 czerwca 2020

     Szanowna Pani,

     może Pani wybrać ile Pani kodów chce. Nie niesie to żadnych dodatkowych obowiązków choć nie wiem, jak to później będzie wyglądało w sprawozdawczości (BDO do tej pory nie udostępniło wzoru formularza sprawozdania). Najlepiej ustalić od swoich klientów, jakich kodów odpadów potrzebują. W razie czego zawsze można zrobić aktualizację wpisu ale to trochę trwa. Ilość aktualizacji wpisów jest nie ograniczona ale jest jedna zasada: jeżeli istnieje złożony i nierozpatrzony jeszcze wniosek, to nie można złożyć kolejnego.

     Dokumentów Pani nie załącza żadnych (oczywiście, jeżeli mówimy tylko o transporcie).

     Napisała Pani, że nie wytwarzacie odpadów ale zaraz potem pisze Pani o warsztacie. W warsztacie (jeżeli jest Wasz) powstają odpady i to całkiem sporo więc konieczny jest wpis w dziale XII.

     Jeżeli chodzi o międzynarodowe przemieszczanie odpadów to zupełnie oddzielny temat. Tak w skrócie to można ale nie wszystkie i nie zawsze. Do międzynarodowego przewozu używany jest załącznik nr VII (anex VII).

     Proszę także pamiętać, że odpady z gwiazdką * należy transportować z zachowaniem przepisów ADR. Jeżeli ma Pani więcej niepewności lub pytań to zachęcam do skorzystania z doradztwa lub audytu bo widzę, że wchodzicie dopiero w temat i warto to od razu zrobić pod kontrolą 🙂

     Pozdrawiam
     Małgorzata Solarska

 • Reply

  Krzysztof Tabaka

  30 listopada 2019

  Witam !!!

  Pojawia się jeszcze jedno pytanie czy mogę przywieść towar określonym środkiem transportu zostawić kontener na naszym placu i przy nie zatwierdzonym transporcie tych odpadów ( kontener czeka na zważenie ) pojechać tym samym autem do innego klienta po kolejny odpad? Dla nas jest to bardzo istotna kwestia

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   30 listopada 2019

   Szanowny Panie,

   Moja klientka odbiera odpady medyczne od wielu przedsiębiorców i będzie miała w tym samym czasie aktywnych kilkadziesiąt KPO dla jednego numeru rejestracyjnego więc w teorii na jednym aucie może „jechać kilka kart” ale wszystko w granicach zdrowego rozsądku tzn. w podobym czasie i, aby masa odpadów nie przekroczyła dopuszczalnej ładowności danego pojazdu.

   Sugeruję jednak na początku w miarę możliwości wchodzić w system BDO powoli i najpierw go poznać. BDO udostępniło już system testowy więc warto tam zajrzeć ale wszyscy od 1 stycznia 2020 r. będziemy jechać na jednym wózku. Najwazniejsze to nie dopuścić do błędów zwłaszcza w kodach odpadów bo BDO nie przewiduje korekt po zatwierdzeniu KPO, a jak Pan z pewnością wie z doświadczenia w branży, korekty KPO były zawsze… w moim odczuciu to jest jedna z najgorszych zmian.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

   • Reply

    Sebastian

    2 grudnia 2019

    Witam!
    A teraz pytaniu od mega mikro przedsiębiorcy 🙂 Prowadzę legalnie domowy serwis osprzętu rowerowego, zajmuję się praktycznie tylko regulacją podzespołów. Nie sprzedaję części, praktycznie ich nie wymieniam. Zużywam rocznie 2-3 małe pojemniki oliwy w sprayu i jedną puszkę farby. Jeśli coś wysyłam, to tylko w opakowaniu w którym cześć do naprawy została dostarczona. Czy to wystarczy, żeby stać się „ofiarą” tego systemu?

    • Reply

     Małgorzata Solarska

     2 grudnia 2019

     Szanowny Panie Sebastianie,

     no to zależy ale myślę, że wszystkie Pana odpady można potraktować, jako odpady komunalne (możemy tak traktować odpady, które są podobne do tych powstających w gospodarstwie domowym). Myślę, że gospodarstwo domowe może zużyć trochę oliwy w sprayu, jeżeli mieszka w tym domu majsterkowicz. Jednak teoretycznie do BDO powinien się wpisać każdy przedsiębiorca z wyjątkiem przypadków opisanych w artykule.

     Ja bym się dla świętego spokoju wpisała i (jeżeli będzie konieczne) złożyła tzw. „zerowe” sprawozdanie roczne ale ja jestem niepoprawną formalistką 🙂

     PS: Jeżeli się jednak Pan nie wpisze warto puszki kupować jedynie dla siebie, a nie na firmę (tzn. na fakturę).

 • Reply

  Roman

  4 grudnia 2019

  Witam
  Mam takie pytanie.
  Nasza firma wywozi odpady typu tworzywa sztuczne, opakowania szklane, papier od niewielkich firm, które gromadzą te odpady w małych pojemnikach (120, 240, 1100) i jeden rodzaj odpadów jest zbierany śmieciarką łącznie od wszystkich kontrahentów. Jeżeli w karcie ma być wpisywana przez przekazującego waga odpadów, to jak to ma wyglądać, bo trudno nawet w przybliżeniu stwierdzić jaka może być waga odpadów w takim pojemniku. Kiedy by to miało być korygowane u wszystkich przekazujących, których odpady trawiły do jednej śmieciarki?
  pozdrawiam

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   4 grudnia 2019

   Szanowny Panie,

   podobny problem mają firmy odbierające odpady medyczne bo mają jeden samochód do którego trafia wiele worków z odpadami. W zależności od firmy są różne rozwiązania. Jeden z naszych klientów wyposażył auta w wagi. Zabiera odpady od klienta, waży w aucie, wraca z masą. Wtedy wytwórca wystawia KPO z poprawną masą. Druga opcja to zebranie worków (worki z odpadami są podpisane), wytwórca wystawia wtedy KPO z szacowaną masą. Kiedy Pan dowiezie odpad, waży go Pan i odrzuca KPO ze względu na niezgodność mas, a w notatkach podaje Pan prawidłową masę. Wtedy wytwórca wystawia korektę z prawidłową masą.

   Jak do tej pory rozliczał się Pan z klientami? Płacili za kilogramy odebranych odpadów, czy po prostu za odbiór niezależnie od masy?

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  roman dulnik

  5 grudnia 2019

  Witam
  Moje pytanie:
  Jak prawidłowo ustalać wagę w karcie, jeżeli śmieciarka w czasie jednego przejazdu zbiera jednocześnie od wielu kontrahentów odpady takie jak: papier, tworzywa sztuczne, BIO lub szkło. Odpady te zbierane są w małych pojemnikach i jedna śmieciarka przekazuje je odbiorcy łącznie i jak ustalić jaką wagę odpadów przekazał konkretny podmiot?
  pozdrawiam

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   6 grudnia 2019

   Szanowny Panie,

   na Karcie Przekazania Odpadu Komunalnego nie podaje się masy, a jedynie nr rej pojazdu oraz godzinę rozpoczęcia odbiorów. W momencie kiedy zapełni Pan pojazd, jedzie Pan do przejmującego odpad to przejmujący przy zatwierdzaniu wpisuje wagę. Oznacza to, że ważenie w przypadku odpadów komunalnych odbywa się na samym końcu.

   Na jednym pojeździe może być aktywnych klika kart więc jeżeli zbiera Pan selektywnie może Pan utworzyć np. 2 karty ale ważenie musi być dla każdej osobno.

   Jeżeli ma Pan kontenery i nie wie Pan co jest tam wrzucane to rozumiem, że traktuje to Pan jako odpady zmieszane więc ważenie odbywa się tak samo, na końcu.

   Ale naprawdę w tej kwestii gwarancji Panu nie dam, bo po pierwsze, nie zajmuję się na co dzień odpadami komunalnymi. Po drugie opieram się w tej kwestii tylko na informacjach z BDO, a bywało już że były niejasne…

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Karina Łanucha

  5 grudnia 2019

  Witam,

  Czy mała firma, która wykonuje roboty ziemne(praca koparka, kopanie rowów, wywóz ziemi) na robotach drogowych jak Podwykonawca zobligowana jest do rejestracji w BDO? Głównie chodzi o utylizację ziemi, co w przypadku gdy tą ziemię wykorzystuje na własne potrzeby a nigdzie jej nie utylizuje?

  Dziękuje,

  Pozdrawiam

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   6 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   zgodnie z prawem domniema się, że firma prowadząca budowę lub remont jest wytwórcą odpadów ale jeżeli w każdej swojej umowie z Zleceniodawcą zawrze Pani, że odpady pozostają po ich stronie to TEORETYCZNIE wpisać się Pani nie musi. Ale bez tego wpis jest obowiązkowy.

   Jeżeli chodzi o ziemię, niestety nie może jej Pani zabierać na potrzeby własne. Może Pani oddać ziemie zgodnie z rozporządzeniem w sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku osobie np. komuś z rodziny.

   Jakie są ograniczenia? 0,2 Mg (tony) na m2 utwardzonej powierzchni. Ale to nie wszystko. Ziemia musi być niezanieczyszczona, a jedyną możliwością ustalenia tego jest wykonanie badań w akredytowanym laboratorium… i ostatnia sprawa, ziemia nie może pogorszyć obecnego stanu gleby. Jeżeli zatem rolnik miał glebę klasy 3, a Pani ziemia jest klasy 4, również nie może jej Pani przekazać.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Agnieszka

  5 grudnia 2019

  Witam.
  Jestem przedsiębiorcą micro. Zużywam w swojej działalności tonery do drukarki atramentowej i jest ich może 2 czy 3 sztuki na rok. Czasem też mam działalność handlową – sprzedaję towar już zapakowany w worki foliowe. Czy dobrze myślę, że jeśli mam tak mało tonerów to nie muszę się rejestrować bo do 5 kg rocznie tonerów nie trzeba. Tylko kto i jak to odbierze?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   6 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   przyznam, że informację od strony BDO są sprzeczne. Na stronie BDO jeżeli zaznaczymy, że wytwarzamy tylko odpady komunalne pojawia się informacja, że nie musi się Pani wpisać. Z kolei na infolinii BDO mówią, że musi się wpisać każdy bo może POTENCJALNIE wytwarzać odpady.

   Dodatkowo, faktycznie jest Pani zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji na mocy rozporządzenia sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, gdzie jasno jest wskazane, że wytwarzanie tonerów do 5 kg w kodzie 16 02 14. Jak Pani sama widzi są pewne sprzeczności.

   Jak pisałam w innym komentarzu, ja jestem niepoprawną formalistką i (choć teoretycznie Pani nie musi) dla świętego spokoju bym się wpisała. Zwłaszcza, że w którymś roku może Pani kupić na fakturę trochę więcej tonerów.

   Co z przekazywaniem? Sprawa jest dużo prostsza. Tonery może Pani oddawać to tzw. nieprofesjonalnie zbierających. Oni nie muszą się w ogóle wpisywać – włączenia podane w artykule. Dlaczego nie muszą? Bo są zwolnieni z obowiązku prowadzenia ewidencji całkowicie. Nieprofesjonalnie zbierający to np. sklep, który sprzedaje tonery. Muszą zawsze przyjąć od Pani toner (lub urządzenie) w stosunku 1 do 1. Jeden Pani kupuje, jeden oddaje. Z praktyki wiem, że przyjmują więcej.

   Na BDO wprowadza Pani wtedy ten odpad w zakładce wytworzone, a później wyprowadza go Pani poprzez przekazanie podmiotowi zwolnionemu z prowadzenia ewidencji.

   Ja stosuje od zawszę zasadę „najmniej korzystnie dla Przedsiębiorcy, najkorzystniej dla środowiska” z bardzo prostego powodu. Jeżeli wpisze się Pani do BDO to niezależnie od tego, czy musiała to Pani zrobić, czy nie, nie będzie Pani groziła kara od 5 tys do 1 miliona (raczej wymierzają te dolną). Mimo, że to dla Pani w jakiś sposób niekorzystne. Jeżeli natomiast się Pani nie wpisze bo upierdliwy urzędnik może jednak Pani zarzucić brak wpisu i nałożyć karę.

   Ale szansa na kontrolę w najbliższym czasie, zwłaszcza u mikro przedsiębiorcy, nie jest zbyt duża 🙂 No chyba, że jakiś „życzliwi” na Panią doniesie więc trzeba żyć w zgodzie z sąsiadami 😉 (tak pół żartem, pół serio. Większość kontroli z donosów to sąsiedzi lub konkurencja(.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

   • Reply

    Bogusława

    15 grudnia 2019

    Witam,
    interesuje mnie wytwarzanie zużytych tonerów, które klasyfikowane są pod kodem 16 02 04 i z tego co wiem, nie są one ujęte w rozporządzeniu w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. Czyli trzeba je ujmować w BDO. Z tego co czytam, to wymieniony tam został kod 08 03 18 – odpadowy toner drukarski inny niż wymieniony w 08 02 17, i to w ilości do 100 kg rocznie. Czy pojawiło się może jakieś nowe rozporządzenie? W odpowiedzi z dnia 6 grudnia napisała Pani: „Dodatkowo, faktycznie jest Pani zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji na mocy rozporządzenia sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, gdzie jasno jest wskazane, że wytwarzanie tonerów do 5 kg w kodzie 16 02 14”. Proszę o odpowiedź

    • Reply

     Małgorzata Solarska

     18 grudnia 2019

     Szanowna Pani,

     domyślam się, że to literówka ale nie ma kodu 16 02 04 (w ogóle w katalogu odpadów) za to jak najbardziej jest kog 16 02 14 (m.in. tonery) i jak najbardziej ten kod znajduje się w rozporządzeniu o rodzajach i ilościach odpadów dla których nie trzeba prowadzić ewidencji (w tabelce pozycja nr 7 i limit 5kg). Z grupy 08 (kod 08 02 17) nie może Pani skorzystać jeżeli mówimy o tonerach wytworzonych w biurze ponieważ grupa 08 to „odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania powłok ochronnych (farb, lakierów, emalii ceramicznych), kitu, klejów, szczeliw i farb drukarskich” a pod grupa 03 „Odpady z produkcji, przygotowania, obrotu i stosowania farb drukarskich”.

     Może Pani korzystać ze zwolnienia prowadzenia ewidencji dla toneru, ale proszę pamiętać, że prawidłowy kod dla toneru z biura to 16 02 14 i nie może ilość odpadu przekroczyć 5 kg. A to łatwo w przypadku kontroli policzyć bo po fakturach zakupowych.

     Jest projekt nowego rozporządzenia w tej sprawie ale kod 16 02 14 pozostał niezmiennie w ograniczeniu do 5 kg.

     Pozdrawiam
     Małgorzata Solarska

   • Reply

    Marian

    17 grudnia 2019

    PROSZĘ NIE OPOWIADAĆ BAJEK!!!! pod tytułem, że:
    „…Muszą zawsze przyjąć od Pani toner (lub urządzenie) w stosunku 1 do 1. Jeden Pani kupuje, jeden oddaje. Z praktyki wiem, że przyjmują więcej…”
    Po pierwsze: Zużytego toneru czy opakowania po nim nie przyjmie żaden sklep czy hurtownia.
    Po drugie: Oddać można tylko urządzenie ale trzeba spełnić warunek.
    Po trzecie: Takim warunkiem sytuacja która dotyczy tylko klientów indywidualnych tzn. konsumentów z paragonem.
    Po czwarte: Nie dotyczy osób prowadzących działalność np. DG i w innej formie, która kupiła to na FV.
    Po piąte: może pani oddać do sklepu urządzenie, jeżeli kupiła pani jako osoba prywatna i posiada paragon.

    • Reply

     Małgorzata Solarska

     18 grudnia 2019

     Szanowny Panie,

     1. Toner jest zużytym urządzeniem od 2018 roku.
     2. Nigdzie nie pisałam, że hurtowania ma przyjmować opakowania. Odpady opakowaniowe są oddawane w grupie 15 lub w strumieniu odpadów komunalnych.
     3. Jeżeli sklep nie będzie od Pana chciał przyjąć tonerów to jest wiele miejsc i skupów gdzie zrobią to bez problemu.
     4. Do 5 kg rocznie przedsiębiorca jest zwolniony z prowadzenia ewidencji dla kodu 16 02 14, a więc także dla tonerów. Nie musi zatem wystawiać KPO przy przekazaniu. Odbierający toner wprowadza go wtedy na ewidencje, jako przyjęcie od podmiotu zwolnionego z prowadzenia ewidencji.

     W pozostałych kwestiach się nie wypowiem się ze 100% pewnością póki ich nie sprawdzę, a proszę mi wierzyć, przez jakiś czas jeszcze nie będę mieć na to czasu. Zachęcam jednak na przyszłość do spokojnej dyskusji, a nie niepotrzebnie emocjonalnego ataku. Każdy może się czasem pomylić, tak jak Pan, kiedy Pan twierdzi, że toner nie jest urządzeniem. No chyba że nie ma chipa ale to się już rzadko zdarza.

     Będę także wdzięczna za podanie podstaw prawnych do Pana wypowiedzi bo chętnie się w tej kwestii dowiem więcej.

     PS: Komentarzy nie dodawałam od jakiegoś czasu ze względu na wiele innych obowiązków. Odpowiadam na komentarze w ramach działalności „społecznej” bo chce pomóc przedsiębiorcom ale oprócz tego mam swoją pracę więc na przyszłość proszę o odrobinę cierpliwości. Dziś zatwierdziłam i odpowiedziałam nie tylko na Pana komentarz ale i na inne oczekujące.

     Pozdrawiam
     Małgorzata Solarska

    • Reply

     Małgorzata Solarska

     18 grudnia 2019

     Szanowny Panie,

     niestety spieszę jednak przyznać sama sobie rację… Proszę w pierwszej kolejności zapoznać się z definicjami jakie znajdują się w ustawie, a dopiero później z całą ustawą w tym artykułem o obowiązkach DYSTRYBUTORÓW.

     Zgodnie z definicjami zawartymi w art 4
     Ilekroć w ustawie jest mowa o:
     ust 14 – sprzęcie przeznaczonym dla gospodarstw domowych – rozumie się przez to sprzęt, który może być używany w gospodarstwach domowych, jak przez użytkowników innych niż gospodarstwa domowe; oraz
     ust 25 – zużytym sprzęcie pochodzącym z gospodarstw domowych – rozumie się przez to zużyty sprzęt pochodzący z gospodarstw domowych oraz zużyty sprzęt pochodzący ze źródeł innych niż gospodarstwa domowe, który ze względu na charakter i ilość jest podobny do zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych; za zużyty sprzęt pochodzący z gospodarstw domowych uznaje się odpady powstałe ze sprzętu, który z dużym prawdopodobieństwem będzie używany zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i przez użytkowników innych niż gospodarstwa domowe.

     Zatem faktycznie może w przypadku zawodowej drukarni nie potraktują tonera, jako możliwego do powstania w gospodarstwie domowym, ale toner wytworzony przez księgową, czy każde inne biuro będzie tak potraktowane.

     To nie BAJKI, to nasze prawo 🙂

     Pozdrawiam raz jeszcze
     Małgorzata Solarska

     • Marian

      18 grudnia 2019

      Szanowna Pani Małgorzato,

      Przyznaje i bije się w pierś, że być może za szorstko sformułowałem swój komentarz w stosunku do Pani wypowiedzi ale ostatnio sporo nerwowej atmosfery nam wszystkim się udziela.

      Co do kwestii tego toneru i księgowej, to byłem dzisiaj w Euro AGD i powiedzieli, że na podstawie paragonu mogą przyjąć zużytą cała kasetę zakupioną u nich do małych urządzeń drukujących w stosunku 1 do 1.

      Tylko kto będzie kupował do drukarki kasetę z tonerem np. za 300 zł na paragon??
      Tym bardziej jak urządzenie jest na gwarancji i w razie potrzeby trzeba będzie wykazać przed gwarantem zakup prawidłowych kaset z tonerem a nie zamienników.

      W zupełności w jednym się z Panią zgadzam, że to nie BAJKA tylko nasze polskie prawo ;))

      Pozdrawiam Serdecznie
      Marian

     • Małgorzata Solarska

      18 grudnia 2019

      Szanowny Panie,

      cieszę się, że udało nam się znaleźć porozumienie. W kolejnej sprawie ma Pan racje – nerwowa atmosfera udziela się wszystkim. Brak informacji albo gorzej dezinformacja, próby zmieniania ustaw na ostatnią chwilę (projekt zmiany ustawy PSLu aby przesunąć BDO o rok, projekt rozporządzenia rozszerzający listę rodzajów i ilości odpadów zwolnionych z ewidencji). Minister Klimatu mówi, że GIOŚ nie będzie karał przez 6 miesięcy tylko pouczał (oficjalna informacja dostępna w mediach) a zaraz potem GIOŚ mówi, ze absolutnie nic takiego nie może zrobić bo prawo nie przewiduje możliwości narzucenia inspektorom pouczania zamiast karania (to jest wola inspektora), a prawo w tym przypadku jest bezlitosne dla nas (ustawa o odpadach, dział administracyjnych kar pieniężnych)…

      Wariactwo… I my w tym wszystkim sami, bez odpowiedniej kampanii informacyjnej, bez odpowiedniego wsparcia ze strony Państwa bo przecież NAS przedsiębiorców można dusić i wyciskać mimo, że gospodarka na nas stoi w dużej mierze.

      Ale cóż… i tak kocham nasz kraj, a my jak zawsze jakoś damy rade 🙂

      Pozdrawiam!
      Małgorzata Solarska

 • Reply

  Ilona

  6 grudnia 2019

  Prowadzę firmę gastronomiczną, wytwarzamy odpady bio w większości i papier. Mam podpisaną umowę na wywóz śmieci z firmą miejską, czy ja również muszę się rejestrować i sporządzać sprawozdania? Powiem szczerze, że jest to co najmniej wymysłem. Jak mam zważyć śmieci, które są w pojemnikach?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   6 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   na stronie BDO jest prosty formularz, który pozwala ustalić czy należy się wpisać. Teoretycznie, jeżeli wytwarza Pani tylko komunalne (i nie wystawia lub otrzymuje Pani Kart Przekazania Odpadu) to nie musi się Pani wpisywać. Jednak na infolinii BDO usłyszałam, że powinien się wpisać każdy kto potencjalnie te odpady wytwarzać może. Jednak wystawianie KPO i ważenie odpadów dotyczy tylko tych INNYCH niż komunalne. Komunalne są odbierane na podstawie umowy z gminą lub firmą.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Łukasz

  7 grudnia 2019

  Mogłaby Pani mi rozjaśnić sytuację dotyczącą mikro przedsiębiorców tj . salony kosmetyczne , fryzjerskie , zakłady ślusarskie , mechanicy. Na różnych stronach są rozbieżnie informację dotyczące rejestracji w BDO. Czy w przypadku małych ilości wytwarzanych przez wymienione przedsiębiorstwa istnieją jakieś widełki ilościowe , które mówią o konieczności rejestracji czy też nie.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   8 grudnia 2019

   Szanowny Panie,

   ze względu na dużą ilość pytań w tym zakresie przygotowuje osobny wpis, który pojawi się jutro. Wszystko zależy zawsze od prawidłowej identyfikacji, jakie odpady powstają w danym przedsiębiorstwie.

   pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

   • Reply

    mARIO

    19 grudnia 2019

    wITAM,
    gDZIE ZNAJDW ODPOWIEDŹ W SPRAWIE MAŁYCH WARSZTAÓW SAMOCHODOWYCH ODNOSNIE bdo

    • Reply

     Małgorzata Solarska

     24 grudnia 2019

     Szanowny Panie,

     nie wielkość przedsiębiorstwa, a rodzaj odpadów wskazuje na konieczność wpisu. Tak, jak pisałam przed chwilą Pani Annie, nie spotkałam się z warsztatem zwolnionym z wpisu bo zawsze powstają u Was jakieś odpady niebezpieczne, oleje, opony, a nawet świetlówki do oświetlania warsztatu. W przypadku warsztatów doradzam wpis.

     Wesołych świąt 🙂

     Pozdrawiam
     Małgorzata Solarska

 • Reply

  Marta

  7 grudnia 2019

  Dzien dobry. A czy fotograf powinien zapisac sie do BDO? mala firma, dorabianie do etatu, kilka zlecen rocznie, brak biura, adres domowy, nic nie jest kupowane na fakture i wliczane w koszty, ponieważ jest na karcie podatkowej. Praca tylko u klienta, brak studia. Akumulatorki do aparatu do ładowania, z czasem byc moze będzie trzeba je wymienić, chyba ze szybciej kupi się inny aparat, tonery do drukarki śladowe ilości. Dwa razy w roku przychodzą zamówione pendrive w kartonie. Nie daje się żadnych opakowań, reklamowek. Rejestrowac? Dziekuje. Pozdrawiam

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   8 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   z tego co Pani pisze to raczej nie trzeba rejestrować ale proszę jeszcze jutro do nas zajrzeć bo przygotowuje nowy artykuł o tym kto powinien się wpisać 🙂

   pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Joanna

  9 grudnia 2019

  witam, a co w przypadku sprzedaży internetowej? Nasza firma prowadzi tego typu działalność, bez sprzedaży stacjonarnej, zakupiony towar od producentów/dystrybutorów jest w gotowych opakowaniach. Do wysyłki zostaje zapakowany najczęściej w kartonowe pudełko lub folię stretch, a następnie wysłany do klienta indywidualnego, gdzie zostają „śmieci”- karton, folia, opakowanie itp. Sprzedawane są akcesoria samochodowe, jednak bez opon, akumulatorów, smarów, niebezpiecznych substancji, a same samochodowe dodatki. Zastawiający jest jeszcze punkt dotyczący tonerów, które posiada nasza drukarka, jednak wiem, że są jakieś limity w kg. Z góry dziękuję za odpowiedz i pomoc. pozdrawiam J.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   18 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   jeżeli towar już jest zapakowany, a Wy jedynie zabezpieczacie go na czas przesyłki pocztą lub kurierem to nie podlegacie pod opłatę produktową (inne przepisy niż BDO). Jeżeli zaś chodzi o BDO to rozumiem, że w związku z prowadzoną działalnością wytwarzacie tylko odpady komunalne,a co za tym idzie jesteście zwolnieni z obowiązku wpisu.

   Pytanie zasadnicze brzmi – czy kupujecie towar u polskiego, czy zagranicznego dostawcy? Jaki kraj widnieje jako sprzedawca na FV?

   W kwestii tonerów kod 16 02 14 można wytworzyć do 5 kg bez obowiązku prowadzenia ewidencji.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

   • Reply

    Bartek

    10 maja 2020

    Dzień dobry,
    Jestem w podobnej sytuacji. Nie wytwarzam prawie żadnych odpadów (trochę komunalnych). Towar kupuję i sprzedaję zarówno w Polsce jak i zagranicą WNT/WDT.
    Czy muszę się zarejestrować? A jeśli tak to co dalej? Jakaś ewidencja?
    Pozdrawiam
    Bartek R.

    • Reply

     Małgorzata Solarska

     12 maja 2020

     Szanowny Panie,

     nie, jeżeli wytwarza Pan tylko odpady komunalne to w tym zakresie nie ma Pan obowiązku się wpisać. Natomiast jeżeli kupuje Pan towary za granicą i sprzedaje w Polsce to jest Pan wprowadzającym opakowania na rynek, jeżeli jest to sprzęt elektryczny i elektroniczny to dodatkowo jest Pan wprowadzającym sprzęt. Podobnie sytuacja wygląda przy imporcie do Polski samochodów. Jako wprowadzający musi się Pan zarejestrować w BDO oraz rozliczać opłaty wynikające z tego obowiązku.

     Pozdrawiam
     Małgorzata Solarska

 • Reply

  Sylwia

  9 grudnia 2019

  W całym tym zamęcie i niemożliwości zalogowania się do pilotażowej bazy danych ,mam pytanie Czy hasło do rejestru BDO będzie tym samym co do bazy danych ?

 • Reply

  Izabela

  10 grudnia 2019

  Gdzie dokładnie można znaleźć samouczek o elektronicznej ewidencji. Na stronie Instytutu Ochrony Środowiska nie widzę tego.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   10 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   ja znalazłam na stronie BDO w dwóch miejscach:
   1. Film instruktażowy https://bdo.mos.gov.pl/ —> Materiały szkoleniowe i proszę szukać na dole strony,
   2. Poradniki pdf https://bdo.mos.gov.pl/ —> wybrać z głównej strony „pilotaż otwarty” —> przeniesie Panią do systemu BDO, a tam na dole również są poradniki.

   Z wyrazami szacunku
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Urszula

  10 grudnia 2019

  a co z firmami transportowymi? wymiana olejów w serwisach, opon w wulkanizacjach…:(

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   10 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   wszystko zależy od tego co robicie i wozicie. Jeżeli macie warsztat u siebie albo wozicie odpady -> musicie się wpisać. Jeżeli serwisujecie na zewnątrz (warsztat powinien być wytwórcą odpadu), nie wozicie odpadów, nie wytwarzacie odpadów innych niż komunalne i nie świadczycie innych usług niż transport to nie musicie się wpisywać 🙂

   W przypadku firmy transportowej jest także szereg innych obowiązków dlatego zapraszam do zapoznania się z moimi artykułami
   1. http://niebezpiecznalogistyka.pl/obowiazki-firm-transportowych-zakresie-ochrony-srodowiska/
   2. http://niebezpiecznalogistyka.pl/cro/

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Piotr

  10 grudnia 2019

  witam, zajmuje się transportem międzynarodowym. Biuro mam w domu, nie posiadam zakładu mechanicznego- korzystam z innego mechanika gdzie serwisuje auta, Czy muszę się rejestrować do BDO?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   10 grudnia 2019

   Szanowny Panie,

   podobnie, jak u Pani Urszuli. Jeżeli serwisuje Pan na zewnątrz (warsztat powinien być wytwórcą odpadu), nie wozi Pan odpadów, nie wytwarza Pan odpadów innych niż komunalne i nie świadczy innych usług niż transport to nie musi się Pan wpisywać ?

   W przypadku firmy transportowej jest także szereg innych obowiązków dlatego zapraszam do zapoznania się z moimi artykułami
   1. http://niebezpiecznalogistyka.pl/obowiazki-firm-transportowych-zakresie-ochrony-srodowiska/
   2. http://niebezpiecznalogistyka.pl/cro/

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

   • Reply

    Zbigniew

    14 grudnia 2019

    Dzień dobry
    Co jeżeli kupuje oleje na fakturę i przekazuje mechanikowi do wymiany. Kto wtedy wytwarza odpady?

    • Reply

     Małgorzata Solarska

     18 grudnia 2019

     Szanowny Panie,

     jeżeli ma Pan później fakturę na usługę wymiany oleju to warsztat. Jeżeli Pan takiej faktury nie ma, to niestety Pan bo wygląda to tak, jakby go Pan sam wymienił.

     Cytacik z ustawy:
     ” wytwórcy odpadów – rozumie się przez to każdego, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów), oraz każdego, kto przeprowadza wstępną obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów; wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej;”

     Pozdrawiam
     Małgorzata Solarska

 • Reply

  Krystian

  11 grudnia 2019

  jeżeli nie jesteśmy w pilotażu a posiadamy nadany numer rejestrowy BDO to przed nowym rokiem musimy aktywować jeszcze konto w BDO, czy wręcz nie da się go nawet w pełni aktywować jeszcze, chodzi mi o miejsce gdzie jest elektroniczny moduł ewidencji odpadów, elektroniczne wnioski itd?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   11 grudnia 2019

   Szanowny Panie,

   to co należy zrobić przed 1 stycznia 2020 r. to dokonać pierwszego logowania na stronie REJESTRU BDO, czyli miejsca w którym możemy przeglądać wpisy innych przedsiębiorców https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/web/rejestr-publiczny/lista#$top=100

   Proszę zobaczyć czy tam się Pan już logował (opcja zaloguj w prawym, górnym rogu). Jeżeli tak i loguje się Pan do rejestru to wszystko jest ok i od 1 stycznia 2020 r będzie Pan mógł zalogować się także do SYSTEMU BDO do wystawiania Kart Przekazania Odpadów itp.

   Faktycznie nie wszystkie podmioty mają udostępnioną wersję pilotażową i brak możliwości logowania do pilotażu nie powinien Pana martwić byleby logował się Pan do REJESTRU z powodzeniem.

   Jeżeli nie ma Pan dostępu do pilotażu to tym bardziej zapraszam na szkolenie z BDO. Aktualnie mamy trzy terminy 17 i 27 grudnia w Gdyni oraz 30 grudnia w Warszawie.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

   • Reply

    Krystian

    11 grudnia 2019

    dziękuję za odpowiedz, tak tam się loguje z powodzeniem tylko zaniepokoiło mnie iż na filmie instruktażowym dot. uwierzytelnienia użytkownika obok opcji zaloguj jest opcja logingov.pl, u mnie nie ma takiej możliwości, tzn. to także dopiero od stycznia jak rozumiem? konkretnie chodzi mi o „powiązanie użytkownika z dotychczasowym rejestrem bdo” jaki jest na stronie ministerstwa, to również od stycznia i to obecnie też tylko opcja dla uczestników pilotażu? Z góry dziękuję za odpowiedz oraz proszę na maila przesłać ofertę na szkolenie w Gdańsku. Pozdrawiam

    • Reply

     Małgorzata Solarska

     12 grudnia 2019

     Szanowny Panie,

     faktycznie powinna być opcja logingov.pl niezależnie od tego, czy Wasz podmiot bierze udział w pilotażu czy nie… próbował Pan na innym komputerze? Bo zalogowanie do BDO przez profil zaufany dostępne jest dla każdego ale nie każdy przedsiębiorca (nr rejestrowy) ma możliwość np. wystawiać sobie KPO na próbę więc to są dwie oddzielne sprawy :/

     Wysyłam maila z ofertą na szkolenie w Gdyni.

     Pozdrawiam
     Małgorzata Solarska

 • Reply

  Ola

  12 grudnia 2019

  Dzień dobry,
  Proszę o informację czy w sytuacji kiedy transportujący nie zakończy ostatecznie transportu (bo nie zgadza się z zapisami przyjmującego a transportujący nie ma pola manewru i nie może nić odrzucić w systemie) to czy KPO po jakimś czasie będą ulegać dezaktywacji, czy będą wisieć jako niezatwierdzone? Jeśli transportujący nie zatwierdzi transportu i nie zamknie obiegu KPO nie będzie mógł dalej odbierać odpadów do transportu tym samym pojazdem ?

  Kolejne nurtujące pytanie to pytanie odnośnie wagi. Według ustawy o odpadach (art.67.ust.3.pkt.1a) dokument KPO powinien zawierać masę oraz kod odpadów. Jednakże Art. 69 ust.3 mówi o tym, że przejmujący odpady powinien dodać informację o masie odpadów, jeśli jest ona inna niż masa podana przez posiadacza, który przekazał odpady. I patrząc na to co mówią przedstawiciele IOŚ i co piszą w bazie wiedzy na swoim portalu: Wytwarzający ma możliwość w przypadku braku wagi podać wagę szacunkową a przyjmujący może zważyć i podać poprawną wagę – może kartę odrzucić i wytwarzający poprawi wagę albo przyjmujący sam poprawi wagę.

  Dlatego co zrobić: czytając ustawę to ustawodawca wymusza na nas posiadanie wagi jednakże patrząc na twórców programu dają nam możliwość ingerencji w wagę ale to w jaki sposób w przypadku kontroli się wytłumaczymy przed kontrolującym to już nasza sprawa.

  Pozdrawiam

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   18 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   na pierwsze pytanie odpowiedziałam do Pani drugiego komentarza, a w pozostałej kwestii to nie dziwię się, że ma Pani zamęt bo faktycznie ustawa jedno, a instytut drugie.

   Przyjęte jest, że jeżeli masa odpadu się nie zgadza to przejmujący odpad odrzuca kartę, podaje Pani w uwagach prawidłową masę, Pani robi korektę, a on zatwierdza. Jak się tłumaczyć? No dokładnie tak, powołując na to co mówią na stronie BDO. Proszę jednak pamiętać, że określenie masy odpadów (czy towarów) przed transportem jest także konieczne do dokumentów transportowych, aby nie przeładować auta. Więc szacujemy ale dobrze! a da sie to zrobić, jeżeli często wozimy to samo.

   Tego co nam mówią i piszą na BDO trzymamy się kurczowo (i oczywiście zapisujemy to na dysku, gdyby usunęli ze strony…ach te moje paranoje). Jak nas będzie kontrolujący pytał „Czemu tak?” to mówimy „Bo BDO”. Na razie innej możliwości nie widzę.

   Jeżeli możecie mieć wagę to ją miejcie. Jeżeli nie to szacujcie i się brońcie, jakby co.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Justyna

  12 grudnia 2019

  Dzień dobry,
  pracuję w firmie, która przekazuje odpady (zużyte baterie) do podmiotu niemieckiego (huta). Czy dobrze rozumiem, że zagraniczny odbiorca musi również być zarejestrowany w BDO? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   18 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   nie, zagraniczny odbiorca nie musi być wpisany do BDO. Transgraniczne przemieszczanie odpadów odbywa się na dokumencie „załącznik nr 7”. I tak samo wyprowadzane jest w ewidencji w BDO, jako wywóz poz RP.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Aleksandra

  13 grudnia 2019

  Dzień dobry
  Proszę o informację czy w sytuacji kiedy transportujący nie zakończy ostatecznie transportu (bo nie zgadza się z zapisami przyjmującego a transportujący nie ma pola manewru i nie może nić odrzucić w systemie)to czy KPO po jakimś czasie będą ulegać dezaktywacji, czy będą wisieć jako niezatwierdzone?

  Pozdrawiam

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   18 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   nie wiem. Obecnie nie przewidziana jest możliwość że KPO wygaśnie. KPO może zostać wycofana przez przekazującego (do statusu potwierdzenie wygenerowane) lub odrzucona przez odbierającego. Transportujący póki ma aktywną „na sobie” KPO nie może rozładować odpadu i odjechać… Za to jest kara do 100 tys :/

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Roman

  13 grudnia 2019

  Dzień dobry pracuję w firmie budowlanej w której zajmuję się szeroko pojętą logistyką a więc i odpadami które wytwarzamy. Moje pytanie dotyczy złożenia wniosku o wpisanie do rejestru a mianowicie: w mieście w którym jest zarejestrowana firma mamy dwie budowy i jedną 300 km od siedziby firmy – czy muszę składać wniosek do każdej budowy osobno i mieć 3 numery w BDO czy wystarczy jeden wniosek na firmę i wygenerowanie KPO z adresem odbioru odpadów z danej budowy?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   18 grudnia 2019

   Szanowny Panie,

   jeden NIP – jeden wniosek. Za to wskazuje Pan wszystkie miejsca prowadzenia działalności. Np. w dziale XII wpisuje Pan Tabele 1. pierwsze miejsce prowadzenia działalności i kody wytwarzanych odpadów, tabela 2 i drugie miejsce prowadzenia działalności i wytwarzanie odpady i tabela 3 i trzecie miejsce itp. itd.

   Jeżeli już dokona Pan wpisu, a zacznie Pan wytwarzać odpady w ramach innej budowy to możemy już przez elektroniczny dostęp dodawać nowe miejsca prowadzenia działalności.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Kamil

  13 grudnia 2019

  Witam, od rana mam rozkmine dotyczącą bdo, a mianowicie chodzi mi o interpretacje. Posiadam ciągnik siodłowy którym ciągam naczepy chłodnie ze spożywką i żadnych odpadach nie ma mowy. Jak się to ma do wytwarzania odpadow tzn opony oleje czy akumulatory które są materiałami eksploatacyjnymi z tym że całą obsługę robi zewnętrzny serwis, a nie ja.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   18 grudnia 2019

   Szanowny Panie,

   jeżeli oleje i opony wymienia Pan sam to Pan będzie ich wytwórcą ale jeżeli robi to Pan w warsztacie to warsztat będzie ich wytwórcą (chyba, że umowa wskazuje inaczej między Wami). Więc raczej wytwarza Pan tylko odpady komunalne, a więc jest Pan zwolniony z obowiązku wpisu do BDO.

   Bardziej mnie martwią Pana naczepy chłodnie… bardzo proszę przeczytać ten artykuł http://niebezpiecznalogistyka.pl/cro/

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Marian

  17 grudnia 2019

  Mam nadziej że doda Pani moj komentarz

 • Reply

  Sławek

  18 grudnia 2019

  Witam zajmuje sie
  Produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej głównie balustrady ze stali nierdzewnej Czy muszę się rejestrować do BDO?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   18 grudnia 2019

   Szanowny Panie,

   zależy… czy w procesie produkcyjnym powstają odpady? Domyślam się, że raczej tak… a odpady te trzeba przekazywać na KPO, a więc wpis w dziale XII jako wytwarzający odpady. Kodów odpadów proszę szukać w dziale 12 jeżeli chodzi o produkcje i w dziale 17 jeżeli chodzi o odpady powstające przy remontach i budowach (jeżeli sami instalujecie elementy).

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Ar2098

  18 grudnia 2019

  Witam,
  Jaki dokument muszę wystawić w przypadku przekazania odpadu osobie prywatnej ?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   18 grudnia 2019

   Szanowny Panie,

   Protokół przekazania osobie fizycznej ale nie ma wzoru. Tworzymy własny dokument w którym zapisujemy komu i jaki kod przekazalismy oraz w jakiej ilości. Proszę pamiętać a przekazywać tylko te kody które są wskazane w rozporządzeniu sprawie listy rodzajów odpadów, które osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami mogą poddawać odzyskowi na potrzeby własne, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Konrad

  18 grudnia 2019

  Dzień dobry. Mam Jednoosobawa DG. Nie mam sklepu, sprzedaje czasem klientom towar w org opakowaniach kupionych w Polsce (np grzałka do akwa). Sprzątam dodatkowo te akwaria – czyszczenie szyb podmiana wody (było hobby a teraz tez dodatkowo zarobkowo) Mam jeszcze w działalności usługi informatyczne jako główny dochód.

  W sumie to nie mam odpadów. Na rok może jeden toner. 5 opakowań po mydle w płynie itp.

  Rejestrować ?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   18 grudnia 2019

   Szanowny Panie,

   Moim zdaniem nie. Wszystko poza tonerem może iść według mnie w komunalnych, a toner jest na zwolnieniu z ewidencji do 5kg. Ale proszę pamiętać że oceniam to tylko na podstawie informacji od Pana. 100% pewność mogę mieć tylko po audycie bo może mi Pan czegoś nie powiedział 🙂

   PS. Koniec na dziś, idę spać bo jutro od rana szkolenie z… BDO… Pfff 🙂

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Anna

  19 grudnia 2019

  Szanowna Pani,proszę mi wyjaśnić jedną kwestię : czy mały warsztat mechaniczny musi być wpisany w bdo? Owszem komunalne mam,ale np niebezpiecznych już nie, ponieważ oleju nie wymieniam. Filtry czy złom każe klientowi zabierać ze sobą. Opony jak wymieniam,to tylko w ramach wymiany tj zdejmuje letnie oddaje je klientowi i nakładam zimowe. Czyściwo owszem, ale mieszczę się w tych 100 kg.Oprócz tego każę klientowi podpisywać oświadczenie, że zabierają cały ten odpad, czyli chyba przerzucam obowiązek wytwórcy na kupującego. Dobrze myślę,że nie muszę się rejestrować w bdo? proszę o inf.Pozdrawiam i dziękuję.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   24 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   ciężko odpowiedzieć mi na to pytanie bez przeprowadzenia audytu w przedsiębiorstwie. Jako podmiot świadczący usługę Pani jest wytwórcą odpadu ale faktycznie, jeżeli klient tak oświadcza, może go Pani mu oddać. Problemem jednak będzie czyściwo, sorbenty, zabrudzone smarami i olejami kartony ponieważ (jeżeli dobrze rozumiem) 100 kg o którym Pani umówi nie zwalnia z prowadzenia ewidencji ale uprawnia do korzystania z ewidencji uproszczonej, a to oznacza, że dalej ewidencje Pani prowadzić musi. Szczerze, nie spotkałam się jeszcze z warsztatem zwolnionym z wpisu do BDO. I raczej może być Pani ciężko wytłumaczyć się z jego braku w trakcie kontroli więc ja bym się na Pani miejscu wpisała.

   Wesołych świąt 🙂

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

   • Reply

    Anna

    26 grudnia 2019

    Dziękuję za odp. Mam jeszcze jedno pytanie. Załóżmy, że jako warsztat zapiszę się do bdo Wykaże kody dla opon, smarów, czyściw kartonów itd a w tym roku jeszcze nic nie oddawałam do utylizacji, bo jest to działalność, którą prowadzę niespełna rok. Czy wtedy w tym sprawozdaniu składanym do 31 marca muszę wykazywać te podane kody czy w ogóle nie składam sprawozdania. A może to w ogóle jest tak, że dopiero wtedy gdy np zutylizuję w 2020 roku olej, to wtedy dopiero sprawozdanie składam w 2021 roku w którym wykazuje kod tylko dla tego oleju a pozostałych kodów zgłoszonych do bdo a których nie utylizowałam nie wykazuję.?

    • Reply

     Małgorzata Solarska

     27 grudnia 2019

     Szanowna Pani,

     sprawozdaje Pani to co Pani przekazała na KPO w danym roku. Proszę mieć jednak na uwadze, że odpady palne i niebezpieczne można magazynować TYLKO rok, a pozostałe do trzech lat. Okres magazynowania liczy się łącznie dla wszystkich kolejnych posiadaczy tego odpadu. Ciężko mi się wypowiadać odnośnie tego jak ma wyglądać sprawozdanie przez BDO ponieważ na razie nie mamy dostępu w wersji testowej BDO do tego modułu. Najprawdopodobniej będzie to po prostu formularz elektroniczny do ręcznego wypełnienia. To co Pani musi mieć to ewidencje odpadów wytworzonych za 2019 r. wzór ewidencji jest dostepny w rozporządzeniu http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000819/O/D20190819.pdf

     Pozdrawiam
     Małgorzata Solarska

 • Reply

  Bożena

  19 grudnia 2019

  Witam
  Moim odpadem z DG są puszki po farbach
  Mam pytanie czy kod 15 01 10* jest prawidłowy ?
  i w jakiej pozycji wpisać go we wniosku BDO ?? Wg mnie dział XII
  ale nie jestem pewna
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   24 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   tak, dział XII. Tak kod 15 01 10* czyli odpad niebezpieczny o ile w karcie charakterystyki w dziale 13 jest informacja, że odpad ten faktycznie jest niebezpieczny.

   Wesołych świąt 🙂

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Piotr

  19 grudnia 2019

  Witam!
  Czy dobrze rozumiem, że osoba prowadząca działalność gosp. remontowo – budowlaną, która kupuje materiał typu gips, kleje, farby na fakturę ale pozostawia odpady u zleceniodawcy na podstawie sporządzonej umowy , musi się zarejestrować?
  Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam!

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   24 grudnia 2019

   Szanowny Panie,

   Pan, jako podmiot świadczący usługę jest wytwórcą odpadów ale faktycznie może je Pan zostawić u zleceniodawcy, jeżeli macie taki zapis w umowie. W takiej sytuacji, jeżeli nigdy nie wytwarza Pan odpadów (poza komunalnym) nie musi się Pan wpisać. Nie mniej jednak Panu wpisać się radzę bo kiedyś klient może odmówić przejęcia odpowiedzialności za odpad, a przez to Pan nie będzie mógł z nim podpisać umowy.

   Wesołych świąt 🙂

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Aneta

  20 grudnia 2019

  czy jako firma remontowa (podwykonawca) muszę się rejestrować jeśli mam w umowie zapisane że odpady odbiera główny wykonawca

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   24 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   nie musi Pani ale lepiej się wpisać bo może Pani trafić na zleceniodawce, który nie bedzie chciał przejąć odpowiedzialności za odpad, a przez to Pani nie będzie mogła wziąć zlecenia. Oczywiście wpisać można się zawsze ale trzeba mieć na to czas. Ja bym się wpisała ze względów strategicznych.

   Wesołych Świat 🙂

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Mikołaj

  23 grudnia 2019

  Dzień dobry,
  Nasuwa mi się pytanie odnośnie podmiotu transportującego.
  W jaki sposób podmiot transportujący ma w czasie rzeczywistym wygenerować potwierdzenie przekazania karty odpadów?
  Według mnie oznaczało by to, że kierowca auta powinien mieć dostęp do rejestru oraz odpowiednie urządzenie (smartfon/tablet), które umożliwi mu zalogowanie się do rejestru.
  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   24 grudnia 2019

   Szanowny Panie,

   niekonieczne. Kierowca może mieć urządzenie mobilne ale nie musi mieć dostępu do BDO. Wygenerowane potwierdzenie może dostać na maila lub nawet smsem od szeroko rozumianej „centrali” czyli kogoś kto w danej chwili ma kontakt z kierowcą i dostęp do BDO ma. Można nawet poprosić nadawce, aby wydrukował kierowcy potwierdzenie przy załadunku ale w trakcie kontroli kierowca musi mieć potwierdzenie przy sobie inaczej kara od 5 tys do miliona.

   Wesołych Świat 🙂

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Dawid

  23 grudnia 2019

  A czy w związku z tym, że wg nowych przepisów mają się rejestrować podmioty zagraniczne, to oprócz Aneksu VII ma być jeszcze KPO? A jak się taki podmiot zagranicznych nie zarejestruje to wówczas firma transportowa będzie traktowana jako wysyłający odpady?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   24 grudnia 2019

   Szanowny Panie,

   o których przepisach Pan mówi? Na ten moment nic mi o tym nie wiadomo. To międzynarodowego przemieszczania odpadów używa się zał. nr 7 i zresztą wprowadzanie go na wyjściu i wejściu na ewidencji w BDO również jest przewidziane. Będę wdzięczna za rozwinięcie tematu bo chętnie go zgłębię 🙂

   Wesołych Świat 🙂

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

   • Reply

    Dawid

    30 grudnia 2019

    Dzień Dobry,
    w art. 53 ust. 2a (który wejdzie z życie 01.01.2020 r.) zapisano: Przedsiębiorca zagraniczny, w przypadku, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, składa w formie pisemnej wniosek o wpis do rejestru wygenerowany za pośrednictwem strony internetowej określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 84, opatrzony podpisem tego przedsiębiorcy lub osoby go reprezentującej i „stary” przepis ust. 3.
    co w połączeniu z art. 24 ust. 4a nie wprowadziło zamieszania jak w przypadku wprowadzenia SENTu

   • Reply

    Daniel

    6 stycznia 2020

    Jak ma się międzynarodowy transport odpadów dla firmy polskiej i zagranicznej oraz wpisy do BDO, gdzie Polska jest krajem tranzytowym? Konkretny przykład: transport z Niemiec do Litwy. Czego w tym przypadku musi dokonać polska/zagraniczna firma transportowa?

    • Reply

     Małgorzata Solarska

     6 stycznia 2020

     Szanowny Panie,

     przy transgranicznym przemieszczaniu odpadów obowiązuje nas załącznik 7 (Anex VII). Również gdyby odpady przyjeżdżały z zagranicy do Polski. KPO jest dokumentem krajowym.

     Pozdrawiam
     Małgorzata Solarska

 • Reply

  Łukasz

  23 grudnia 2019

  Witam serdecznie,
  Czytam i czytam i niby wiem więcej, ale prostej odpowiedzi brak. Czy muszę zgłaszać się do BDO ?
  Mikroprzedsiębiorstwo, transport krajowy, 2 pojazdy ciężarowe. brak własnego warsztatu, w którym to mógłbym wymieniać olej, klocki itp generując odpady. Muszę się zgłaszać czy nie muszę ?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   24 grudnia 2019

   Szanowny Panie,

   wozi Pan odpady? Tak, wpisywać.
   nie wozi i ma tylko odpady komunalne? Nie, nie wpisywać.

   Wesołych Świat 🙂

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Agnieszka

  27 grudnia 2019

  Witam proszę o wyjaśnienie jak wyglada obieg karty jeśli mam mało odoadow i sam dostarczam do firmy odbjerajacej. Tj. Np toner świetlówki kilka puszek po farbie puszki po klejach sprayach. Jestem mała firma usługowa i rozumiem że jeśli mam ww śmieci wpis muszę zrobić i co miesiąc składać jakieś oświadczenie.? Pozdrawiam i dziękuję z góry

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   27 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   zawsze przed rozpoczęciem transportu (nawet Pani własnego) musi Pani wystawić Kartę Przekazania Odpadu. Jako przekazującego i transportującego wpisuje Pani siebie, a jako odbiorce punkt do którego wiezie Pani odpady. Te wytworzone odpady musi Pani też wpisywać na ewidencje odpadów w BDO. O miesięcznych oświadczeniach nic nie wiem ale z pewnością konieczne jest sprawozdanie roczne.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Kasia

  27 grudnia 2019

  Dzień dobry. Mam takie pytanie. Moja mama ma mały sklepik z odzieżą używaną. Towar w workach przywozi jej mój szwagier i te worki zabiera od razu. (może przywozic w tych wielkich papierowych workach) mama od czasu do czasu zapakuje klientce w siatkę foliowa które niepotrzebne przynosi z domu bo zazwyczaj klientki maja swoje torby. Mogę od nowego roku kupić jej papierowe torby do zaparkowania.. Muszę taki sklep zarejestrować.? Ona jest na ryczalcie. Tych worków co akurat wytwarza jest mało. Wszystko zabiera szwagier bo mu potrzebne to komu by musiala wystawiać taka kartę kpo?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   27 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   z zakresu odpadów moim zdaniem Mama nie musi się wpisywać bo wytwarza jedynie odpady komunalne (nawet gdyby szwagier zostawiał worki po ubraniach to dalej jest odpad komunalny). Gorzej z tymi siatkami, nawet papierowymi. Jeżeli kupicie jakieś siatki foliowe lub papierowe i będą dodawane gratis to będziecie wprowadzającym opakowania, a to kolejne obowiązki i koszty. Sprzedawanie reklamówek za pieniadze jest lepszym wyjściem ale tylko tych papierowych bo przy foliowych wchodzi opłata recyklingowa. Najlepiej pozostać przy tym, że klientki mają swoje siatki (gdyby ktoś pytał to tak utrzymywać) i pamiętać, że w trakcie kontroli do tego czy dawaliście siatki inspektor dojdzie po fakturach zakupowych (Czyli czy macie faktury na zakup siatek) wiec jak nie ma faktur… to teoretycznie nie ma problemu 😉

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Ewa

  27 grudnia 2019

  Szanowna Pani Małgorzato,
  Po pierwsze gratuluję wiedzy , po drugie dziękuję , że jest ktoś taki kto rzetelnie odpowiada na każde pytanie.
  Niestety też mam problem z tym BDO. Prowadzę mały stragan na rynku i wiem, że z tego tytułu nie muszę się wpisywać. Ale w PKD mojej działalności mam również wpisane 15.12.Z , czyli produkcja toreb. Produkcja ta miała polegać na szyciu w domu po kilka ortalionowych toreb. Jednakże nie produkuję ich , kupuję je normalnie na fakturę. Moje pytanie dotyczy właśnie tego PKD. Czy jeśli nie mam tej produkcji , czyli nie wytwarzam żadnych odpadów, to nie muszę się wpisywać do tego BDO? Pomimo, że w pkd mam wpisaną tą produkcję? Nadmienię, iż nie chciałabym usuwać tego kodu bo może kiedyś zacznę szyć te torby. I jest to tylko szycie, bez żadnego kleju .
  Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   27 grudnia 2019

   Szanowna Pani,

   dziękuje za miłe słowo. Staram się pomóc, jak mogę bo niestety Państwo zostawiło nas znowu trochę samych sobie. Jeżeli Pani ma w PKD ale nie produkuje to moim zdaniem nie ma konieczności się wpisać. Sam wpis w PKD nie oznacza, że to Pani robi chociaż może być punktem wyjściowym do kontroli. Jeżeli w trakcie kontroli inspektor wykaże, że nie ma produkcji to nie będzie problemu. Jeżeli jednak planuje Pani jakąś produkcje warto rozważyć wpisanie się zawczasu do BDO dla świętego spokoju. Jeżeli jednak Pani tego nie zrobi to proszę pamiętać, że musi się Pani wpisać przed rozpoczęciem działalności w tym zakresie

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

   • Reply

    Ewa

    27 grudnia 2019

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. A jeszcze jedna sprawa mnie nurtuje. T produkcja to byłoby po prostu szycie toreb z ortalionu i czy ewentualne ścinki tego ortalionu podlegałyby wpisu do BDO? Nie wiem nawet jak to potraktować, jako tekstylia? A jeśli tekstylia to czy nie są to odpady komunalne i nie trzeba ich rejestrować do BDO ? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

 • Reply

  Agnieszka

  27 grudnia 2019

  Dziękuję za odpowiedź. Od razu lepiej człowiekowi jak ktos się jednak ulituje i odpowie bo w sieci jest tyle sprzecznych informacji ze głowa boli. Mam jeszcze jedną kwestię niejasna – będąc firma usługowa montujemy napędy do bram sami kupujemy sprzęt czyli usługa z materiałem – czy to znaczy że wprowadzamy elektronikę i opłata 100zl nas obowiązuje? Do napędu jest pilotami na baterie – baterii nie wymieniamy więc do nas nie wracają zużyte no ale czy my je wprowadzamy na rynek? Dziękuję i pozdrawiam również gratuluję wiedzy

 • Reply

  Barbara

  27 grudnia 2019

  Witam, siedzę i czytam i mam mętlik w głowie. Mam pozarolniczą DG, jestem na Krusie, kod 16.29.Z wyroby z drewna ale jest to głownie rękodzieło, trochę odpadów typu wiórki, odpady drewniane w małych ilościach, czasem 2 puszki farby,czy ja też muszę dokonać tego zgłoszenia? Robię to w domu. Dla mnie to czarna magia, proszę o rozjaśnienie

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowna Pani,

   moim zdaniem nie. Proszę zobaczyć rozporządzenie o rodzajach i ilościach odpadów dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji tylko aktualne (A wiec wpisu do BDO).

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Artur

  28 grudnia 2019

  Witam mam działalność jednoosobową przewóz osób autokar i busa naprawy wykonuje w warsztacie czy mam obowiązek wpisu do BDO?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowny Panie,

   jeżeli wytwarza Pan tylko odpady komunalne (w trakcie naprawy to warsztat staje się posiadaczem odpadu jako wykonujący usługę) to nie musi się Pan wpisywać.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Anita

  30 grudnia 2019

  Dzień dobry,
  bardzo proszę o odpowiedź. Mam jednoosobową firmę, w której prowadzę serwis urządzeń. Wymieniane części zawsze wracają do klienta. To co zużywam to wyłącznie puszka smaru w ilości około 3 l rocznie. Jestem podwykonawcą i firmy, dla których prowadzę serwis posiadają wpisy do BDO. Czy powinnam się jakoś zabezpieczyć i złożyć wniosek o rejestrację następnie co roku składać do UM „zerowe” sprawozdanie lub czy powinnam zmienić umowę z firmami, dla których te usługi świadczę, że to oni są wytwórcami odpadów?
  Pozdrawiam,
  Anita

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowna Pani,

   zgodnie z ustawą to Pani jako świadczący usługe jest wytwórcą odpadów. Jeżeli właściciele urządzeń chcą swoje stare części to dobrze byłoby mieć to na jakimś oświadczeniu. W przypadku współpracy z inną firmą powinna mieć to zapisane w zleceniu lub umowie. W innym przypadku to Pani jest właścicielem odpadów. Inne odpady jak puszki po smarze są zwolnione rozporządzeniem o rodzajach i ilościach odpadów zwolnionych z prowadzenia ewidencji (proszę je zobaczyć).

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  KATARZYNA

  30 grudnia 2019

  Witam, mam pytanie odnośnie aktualizacji. W bieżącym roku został nam nadany numer BDO potrzebny do transportu odpadów (zrobiliśmy może 2 kursy). Oprócz transportu mamy również warsztat i wulkanizację, wcześniej tego nie zgłaszaliśmy, czy posiadając KPO na odpady mogę zrobić aktualizację do końca roku i do 15 marca składam sprawozdanie, czy mam obowiązek złożyć za poprzednie lata.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowna Pani,

   aktualizacje trzeba zrobić jako wytwarzający odpady w dziale XII (We wniosku). Jeżeli ma Pani KPO za poprzednie lata to tak powinna Pani złożyć zaległe sprawozdania (papierowo) do 5 lat wstecz czyli obecnie do 2014 r. włącznie.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Andrzej

  30 grudnia 2019

  Witam.
  Mam pytanie. Prowadzę jednoosobową DG – Serwis RTV. Mam podpisaną umowę z firmą, która odbiera ode mnie uszkodzone części i sprzęt do utylizacji. Czy mam obowiązek rejestracji w BDO?
  Pozdrawiam serdecznie
  Andrzej.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowny Panie,

   rozporządzenie o rodzajach i ilościach odpadów zwolnionych z prowadzenia ewidencji:
   16 02 14 do 100 kg rocznie,
   16 02 16 do 50 kg rocznie,

   powyżej tego musi się Pan wpisać.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Damian

  30 grudnia 2019

  Witam.
  Moja żona prowadzi stoisko manicure, mamy odpady medyczne w postaci rękawiczek. To, że musimy zarejestrować się dowiedziałem się niedawno. Czy wobec tego lepiej zrobić to dzisiaj (30.12.2019) i wysłać? Zdecyduje wtedy data stempla pocztowego? chciałem to zrobić przez epuap profilem zaufanym aczkolwiek wyskakuje komunikat, że od 02 stycznia będzie można to zrobić… z kolei Pan z filii urzędu marszałkowskiego powiedział mi natomiast, że w sumie to między 30 grudnia a 2 stycznia jest stosunkowo mało czasu bo numer i tak nadany byłby pod koniec stycznia… Teraz już zgłupiałem i nie wiem co mam zrobić. Podkładać dokumenty z dzisiaj i robić podkładkę czy jednak zrobić to poprzez epuap 02 stycznia?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowny Panie,

   po pierwsze – termin na wpis minął 24 lipca 2018 r. więc termin złożenia wniosku i tak już większego znaczenia nie ma.
   po drugie – czy żona oby na pewno wytwarza odpady medyczne? Czy jakaś firma odbiera to od Niej w grupie 18 01 ? Gdzie jest stoisko do manicure, czy w galerii lub innym „zbiorczym miejscy” ? Możliwe, że w umowie najmu stoiska żona ma zaznaczone, że odpowiedzialność za odpady ponosi wynajmujący, a nie najemca.
   po trzecie – jeżeli to jednak są Żony odpady to proszę jeszcze spojrzeć na rozporządzenie o rodzajach i ilościach odpadów dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji. Możliwe, że Żona i tak jest zwolniona… wszystko zależy czy na pewno rękawiczki idą jako medyczne. Jak idą – musi się wpisać. Jak idą ale w umowie najmu odpowiedzialność za odpady ponosi wynajmujący, a nie najemca – to nie musi.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Piotr

  30 grudnia 2019

  Co z firmami posredniczacymi w obrocie odpadami??? Jak będzie wyglądała karta przekazania odpadu w formie elektronicznej?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowny Panie,

   tak samo, tylko w formie elektronicznej. Problem polega na tym, że do tej pory firmy występujące jako pośrednik wystawiały KPO na siebie, jako odbierający i dalej jako przekazujący do klienta (co było nielegalne i podlega karze jeżeli wyjdzie w ciągu 5 lat, bo pośrednicy aby tak działać musieliby mieć pozwolenie na zbieranie odpadów). Działania te wynikały z oczywistego faktu, że pośrednik nie chciał aby nadawca i odbiorca odpadów poznali swoje dane bo przy następnym przemieszczeniu poradziliby sobie bez pośrednika.

   Teraz takie działania nie przejdą, są dwie możliwości:
   1. Dobrze zawarta umowa – warto skonsultować się z prawnikiem,
   2. Zrobienie pozwolenia na zbieranie.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Kasia

  30 grudnia 2019

  Szanowna Pani, jak mam zamówić kontener na odpady budowlane? Robiłem samodzielnie remont w mieszkaniu w wyniku czego wytworzyłem trochę gruzu na oko ok. 1 tony. Jestem osoba prywatną, będzie to jednorazowa usługa. Czy aby zgłosić transport muszę mieć numer BDO ? Dodam, ze nie wynajmowałem żadnej firmy do tego remontu. Wszystko zrobiłem sam.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowna Pani,

   osoby fizycznie nie podlegają pod BDO, tylko firmy 🙂

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Mariusz

  31 grudnia 2019

  Szanowna Pani Małgorzato,
  prowadzę mały warsztat rzemieślniczy, rękodzieło artystyczne i wytwarzam dość unikalne przedmioty z rzadkich, różnorodnych materiałów. Do tego używam różnych technik wytwórczych na małą skalę. Efektem tego są setki surowców, narzędzi, odpadów, jednak w większości w skali nawet gramów odpadów rocznie. Często na dodatek, wskutek obróbki ściernej materiały te ulegają wymieszaniu i trudno jest rozdzielić. Jak to pogodzić z BDO, wprowadzić, segregować, zdawać? Z tego co patrzyłem, musiałbym mieć mały magazyn z segregacją, by wszystko należycie przechowywać w razie kontroli do tego potrzebowałbym na to dużo czasu.
  Zadałem zapytania obecnie firmie odbierającej odpady z mojej działalności (200301 komunalne, niesortowane) oraz innym, zapytanie i nie chcą one zawierać innych umów ani odbierać tych odpadów, bo nie jest to dla nich opłacalne, nawet gdybym je przywiózł. Z drugiej strony wysypiska które przyjmują odpady, nie przyjmują ich od małych podmiotów, w małych ilościach, również ze względów ekonomicznych. Z tego co czytałem powyżej, odpady można przechowywać do 3 lat, jeśli nie są to odpady niebezpieczne. Co jeśli w ciągu tych 3 lat, niektórych odpadów nie uzbieram nawet kilograma, a materiały te zakupiłem na fakturę i nikt nie chce ich odebrać? Co zrobić w takiej sytuacji?

  Z poważaniem,
  Mariusz

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowny Panie,

   musi Pan sprawdzić dwie rzeczy:
   1. Rozporządzenie o rodzajach i ilościach odpadów komunalnych – czy Pana odpady w tych ilościach nie podlegają zwolnieniu z prowadzenia ewidencji. Jeżeli znajdzie Pan tam wszystkie swoje odpady to nie musi się Pan wpisywać do BDO.
   2. Niezależnie czy Pan musi się wpisać czy nie proszę sprawdzić zzy Pana odpadów nie przyjmą na PSZOKu, a co PSZOKi przyjmują może Pan przeczytać np. tu https://czysta.um.warszawa.pl/wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-pszok-ach-i-mpszok-ach. Jeżeli przyjeliby Pana odpady to jako wytwórca odpadów nie musi mieć Pan wpisu do BDO z zakresu transportu (dział VII) bo swoje odpady może Pan wozić bez wpisu.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Mariusz

  31 grudnia 2019

  Dzień dobry,
  zastanawia mnie jeszcze jedna sprawa.

  Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) odpadami komunalnymi są odpady powstające w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych pochodzące od innych wytwórców odpadów, które ze względu na swój charakter lub skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych. Zmieszane odpady komunalne pozostają zmieszanymi odpadami komunalnymi, nawet jeżeli zostały poddane czynności przetwarzania odpadów, która nie zmieniła w sposób znaczący ich właściwości.

  Będą majsterkowiczem, kupując np. tarczę do szlifierki i farbę (obydwa nie będące substancjami niebezpiecznymi, bez takich oznaczeń) do pomalowania płotu na terenie gospodarstwa domowego są one odpadami komunalnymi. A jeśli te same artykuły kupię jako jednoosobowa działalność gospodarcza i użyję ich w pracy to czy nadal to będą odpady komunalny, czy może zostanę ukarany za to, że jestem przedsiębiorcą i te same artykuły już nimi nie będą, a ja zostanę obarczony dodatkowymi obowiązkami, np. ewidencją odpadków i koniecznością rejestracji do BDO.

  Jeszcze raz nadmienię, że jestem mikroprzedsiębiorcą i część odpadów o danym kodzie nie przekracza ilości nawet 1kg.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   31 grudnia 2019

   Szanowny Panie,

   jeżeli nie będą to odpady niebezpieczne to mogą być w odpadach komunalnych tak jak wskazuje definicja ale musi mieć Pan pewność, że nie jest to odpad niebezpieczny bo już np. cokolwiek w pojemniku ciśnieniowym (np. w aerozolu) może być tak potraktowane. Najlepiej sprawdzać kartę charakterystyki preparatu dział 13, tam jest napisane postępowanie z odpadem. Kartę taką otrzyma Pan od producenta.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Marek

  3 stycznia 2020

  Witam, mam pytanie odnośnie karty przekazania odpadu. Jako transportujacy wiem że muszę posiadać podczas kontroli wygenerowane potwierdzenie, a czy na potwierdzeniu może nie być wpisana waga przewozonego odpadu? Czy jest to karalne? Drugie pytanie czy firma zlecajaca mi przewóz odpadu komunalnego może wystawić KPO w ewidencji odbiór odpadów od właścicieli nieruchomości czy raczej powinna w ewidencji przekazanie odpadow? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   3 stycznia 2020

   Szanowny Panie,

   nie, KPO nie da się wystawić bez podania masy. Jeżeli wytwórca nie posiada wagi musi masę oszacować, a odbiorca musi ją (po zważeniu) odrzucić. Kolejny krok to wykonanie korekty przez nadawcę odrzuconej KPO.

   Karta Przekazania Odpadu Komunalnego w trybie odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości może być wystawiana tylko w tym celu. Jeżeli wiezie Pan odpady komunalne z punktu A do B (nie zbierał Pan ich tylko dostał cały ładunek) należy mieć KPOK w trybie „przekazanie odpadów”.

   Serdecznie zapraszam na szkolenie, przed końcem weekendu na stronie pojawią się terminy zarówno dla Gdyni, jak i Warszawy.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

   • Reply

    Marek

    6 stycznia 2020

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie czy w razie kontroli na drodze ja jako transportujacy z błędnie wystawioną kartą i brakiem na niej wagi mogę ponieść karę jeśli tak to jaką? Serdecznie pozdrawiam

    • Reply

     Małgorzata Solarska

     6 stycznia 2020

     Szanowny Panie,

     brak wpisanej masy to tak naprawdę brak dokumentu uprawniającego do transportu odpadów, a za brak dokumentu uprawniającego do przewozu odpadów, czyli wygenerowanego potwierdzenia grozi kara od 5 tys do miliona.

     Pozdrawiam
     Małgorzata Solarska

 • Reply

  Luk-Plast

  4 stycznia 2020

  Witam . Moja firma zajmuje sie recyklingiem i dlatego Mam pytanie jak rozwiązać następujący problem z życia wzięty. Mianowicie sytuacje pozyskiwanie przez nas korka po butelkach od instytucji typu przedszkola , osoby fizyczne ,które to zbierają go na rehabilitację danych osób bądź wózek inwalidzki. Jak my mamy to wziąć na stan i jak powinno to wyglądać pod kontem bdo?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   4 stycznia 2020

   Szanowny Panie,

   wprowadza Pan taki odpad na ewidencje w zakładce „przyjęcie” i wybiera Pan opcję „Posiadacz odpadów zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów”.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Anna

  5 stycznia 2020

  Dzień Dobry . Mam takie pytanie. Pracuje w firmie transportującej odpady i dokumenty wystawiane w BDO są na pracodawcę(konto przypisane też)Nie ma mojego imienia i nazwiska. Kto w przypadku błędów w ewidencji odpadów zapłaci tę kolosalną karę. Dodam, że na żadne szkolenia nie jeżdżę.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   5 stycznia 2020

   Szanowna Pani,

   a w jaki sposób loguje się Pani do konta? Aby zalogować się na konto użytkownika głównego trzeba to zrobić przez profil zaufany. Czy loguje się Pani na swój, czy na swojego przełożonego profil zaufany?

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Anna

  7 stycznia 2020

  na profil zaufany przełożonego. Nigdzie nie ma moich danych osobowych.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   7 stycznia 2020

   Szanowna Pani,

   odpowiedzialna jest ta osoba, która widnieje na wpisach, a więc Pani przełożony. Nadmienię jednak, że nie wolno Pani korzystać z czyjegoś profilu zaufanego i jeżeli to Pani robi na polecenie przełożonego to warto by było mieć na to jakiś dowód np. polecenie w mailu…

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Benek

  7 stycznia 2020

  Witam, pracuję w firmie która zajmuje się zbieraniem, przetwarzaniem i recyklingiem ZSEiE. Odebranie i transport odpadu z firm, to temat o którym bardzo ładnie Pani napisała wcześniej. Proszę mi jeszcze wytłumaczyć w jaki sposób mam odbierać i na jakim dokumencie z BDO sprzęt ZSEiE ze zgłoszeń domowych. Przypuśćmy, że mam kilkanaście zgłoszeń od osób prywatnych w jednym dniu, wysyłam samochód po odbiór drobnego sprzętu AGD, jaki dokument mam dać kierowcy. Będę wdzięczny za odpowiedz, dziękuje.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowny Panie,

   osoby fizyczne są zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji zatem jedyne dokumenty, jakie ma kierowca to wasze wewnętrzne i wymagane przez przepisy transportowe (o ile są wymagane). Jeżeli jeden podmiot jest zwolniony z obowiązku wystawiania KPO to oba podmioty automatycznie są zwolnione, a wprowadza Pan to na ewidencje, jako przyjęcie od os. fizycznej lub zwolnionej z prowadzenia ewidencji (bo mogą się zdarzyć też takie firmy – 16 02 14 do 100 kg jest zwolnione z prowadzenia ewidencji dla wytwórców).

   Proszę zapoznać się w BDO z Kartą Ewidencji ZSEiE.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Justyna

  7 stycznia 2020

  Dzień dobry,
  proszę o pomoc, mamy dwie firmy transportowe firma x pkd 4941z,4520z, 5221z i firma xy pkd4941z , obie firmy zostały zgloszone za pomoca formularza zgloszeniowego plus tabelki dział XII , wpisane kody odpadów dotyczyly opon, smarów. dołaczony został pdf z przelewów za oplate rejestrowa i wyslany do marszałka woj poczta , do tej pory a minelo juz ponad 3tyg, nie mam żadnej odpowiedzi, na maile nie odpowiadaja a dodzwonic sie tam zwyczajnie nie da, czy może mi Pani podpowie czy popełniłam jakis błąd, może jakieś braki? jeśli dostane nr rejestrowy to co dalej? czy dobrze rozumiem, odpady komunalne bedą dalej odbierane jak do tej pory, a jesli np bedzie potrzeba wywiezienia zuzytych np opon wtedy wypelniam karte przekazania?
  z góry dziekuję

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowna Pani,

   po pierwsze nie potrzeba była opłata rejestrowa – jeżeli tylko wytwarzacie odpady. Proszę zobaczyć na stronie BDO kto musi wnieść opłatę https://bdo.mos.gov.pl/baza-wiedzy/ile-wynosi-oplata-rejestrowa-roczna/

   po drugie urząd ma 30 dni na dokonanie wpisu, a zawiadomienie o nadaniu nr rej oraz pierwszego hasła przychodzi pisemnie (przynajmniej do tej pory przychodziło). Musi Pani zatem uzbroić się w cierpliwość.

   Odpady komunalne są odbierane na podstawie umowy, nie prowadzi Pani ich ewidencji w BDO. To robi firma komunalna. W przypadku innych niż komunalne – tak, wystawia Pani KPO 🙂

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Piotr

  8 stycznia 2020

  Dzień dobry. Posiadam małą firmę zajmującą się pracami ziemnymi. Posiadam wpis w BDO w dziale VII dotyczącym transportu odpadu. Czy jeżeli klient indywidualny zleci mi wykop wraz z wywozem ziemi poza teren budowy a nie jest on wpisany w BDO czy wtedy ja mogę wpisać siebie jako wytwórcę i transportującego. I czy wystarczy gdy po prostu podam mój numer BDO jako wytwarzający i transportujący czy najpierw muszę wystąpić z wnioskiem do Marszałka o nadanie numeru BDO dla wytwarzającego odpad i czekać do 30 dni ? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowny Panie,

   zgodnie z ustawą o odpadach to świadczący usługę (o ile umowa czy zlecenie nie wskazuje inaczej) jest wytwórcą odpadów zatem jeżeli dostaje Pan zlecenie na wykop to również jest Pana odpad 🙂

   Ale w związku z tym musi Pan zrobić aktualizacje dla wytwórcy odpadów, czyli dział XII i grupa odpadów 17 (proszę znaleźć swoje kody).

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Krystian

  8 stycznia 2020

  Czy sprawozdanie roczne do Marszałka składane do 31 marca jest już dostępne w BDO a ja go po prostu nie widzę?
  Po zalogowaniu widoczna jest u mnie tylko sprawozdawczość z odpadów komunalnych, która o ile wiem mnie nie dotyczy, ponieważ odpady komunalne oddaje na podstawie umowy z samorządem = deklaracji o selektywnym zbieraniu odpadów i wysokości opłat.
  I drugie pytanie, czy w momencie wystawienia pierwszej KPO w BDO powinienem utworzyć od razu kartę ewidencji odpadów dla tego kodu odpadu i każdorazowo dodawać kpo do tej keo w momencie przekazania odpadu?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   8 stycznia 2020

   Szanowny Panie,

   nie, sprawozdanie odpadowe nie jest jeszcze dostępne. Jak Pan zauważył dostępna jest tylko sprawozdawczość komunalna.

   Tak, Kartę Ewidencji Odpadów należy założyć i uzupełniać niezwłocznie 🙂

   Z wyrazami szacunku
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Krystian

  9 stycznia 2020

  wprowadzam produkty w opakowaniach z papieru i tektury, a taki wpis mam w dziale VI tabela 4, chcąc wprowadzać produkty w opakowaniach z tworzyw sztucznych powinienem zaktualizować tabele 4 działu 6 o produkty w opak z tworzyw sztucznych, nie sa to produkty z grupy sprzet elektronizny, nie mniej wydaje mi sie że nie ma innej tabeli w innymdziale gdzie moge dodać wpis o wprowadzaniu produktów w opakowaniach?
  nie mniej po zaznaczeniu tego pola jest obowiązkowe pole do podania organizacji zajmującej się recyklingiem tych opakowań, ok, mam takowa, ale też pod spodem jest pole z gwiazdką gdzie trzeba podać organizacje odzysku sprzętu elektronicznego? dlaczego”, czy w złym miejscu dokonuje aktualizacji wpisu o opak z tworzyw czy poprostu należy podać „samodzielnie” jeżeli odpady z opakowań oddaje do różnych firm i poprostu wystarczy kazdorazowo podać je w kpo a niekoniecznei we wpisie rejestrowym/aktualizacyjnym, w którym powinno zostać zaznaczone „samodzielnie”?

  • Reply

   Krystian

   9 stycznia 2020

   czy ja czegoś nierozumiem i to jest dział tylko dla wprowadzających sprzęt elektroniczny? w takim razie powinienem uzupełnić tylko rodzaje odpadów w dziale XII?

 • Reply

  i. ka

  9 stycznia 2020

  Witam, czy w przypadku gdy prowadzę firmę transportowa i chce wywieźć ziemię z wykopu, przykładowo na działkę w celu wyrównania terenu u osoby prywatnej to podlegam pod system BDO? czy osoba prywatna i ja jako przedsiębiorca musimy mieć KPO i wpis do BDO?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowny Panie,

   tak, aktualizacja ale dział XII wytwórca odpadów. Odpady powstające w warsztacie znajdzie Pan w grupie 16 🙂 A po zrobieniu aktualizacji przekazuje Pan odpady na KPO i potem wprowadza na ewidencje, jako „wytworzone” i raczej „poza instalacją” ale to zależy od tego np. czy macie mechaniczny podnośnik albo mechaniczną wentylację na warsztacie.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Patryk

  10 stycznia 2020

  Szanowna Pani Małgorzato,

  przeczytałem artykuł i wszystkie komentarze, niestety nie znalazłem w nich przypadku podobnego do mojego. Dlatego, zachęcony Pani godną podziwu aktywnością oraz rzetelnym i skrupulatnym traktowaniem problemów nas wszystkich, błądzących w zgotowanych nam przez rządzących ciemnościach, postanowiłem prosić o pomoc/radę. Oczywiście infolinia BDO jest wiecznie zajęta, a „kontakt merytoryczny” w Ministerstwie chyba wciąż studiuje nowe przepisy, bo nie ma najmniejszej ochoty na odebranie telefonu. Ale do rzeczy.
  Pracuję w firmie transportowej (przewóz chemii płynnej), która również, raz na jakiś czas, przewozi odpady. W związku z tym już jakiś czas temu musieliśmy się zarejestrować w BDO jako transportujący odpady (dział VII). Otrzymaliśmy numer rejestrowy i na tym zakończyła się cała historia. Jednak w związku z nowymi przepisami firma, która gromadzi odpady również musi dokonać zgłoszenia. Moja firma dysponuje kilkoma samochodami ciężarowymi i sami dokonujemy ich obsługi, w związku z tym czasowo gromadzimy odpady (na przykład zużyte klocki hamulcowe, olej silnikowy, akumulatory, opony), które następnie przekazujemy podmiotom, zajmującym się ich utylizacją.
  I tu pojawia się moje pytanie. Czy w związku z nowymi przepisami musimy dokonać zgłoszenia aktualizacyjnego w BDO? Bo wszystko wskazuje, że tak. A jeśli faktycznie musimy, to który dział i tabelę powinniśmy uzupełnić? Dział II, tabelę 1. Przedsiębiorca wprowadzający na terytorium kraju produkty? A może tabelę 2. Prowadzący recykling odpadów powstałych z produktów? A może jeszcze inną? Tak naprawdę, to żadna z tych tabel wydaje się nie pasować do naszego przypadku.
  Z góry serdecznie dziękuję za pomoc.
  Pozdrawiam

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowny Panie,

   tak, aktualizacja ale dział XII wytwórca odpadów. Odpady powstające w warsztacie znajdzie Pan w grupie 16 ? A po zrobieniu aktualizacji przekazuje Pan odpady na KPO i potem wprowadza na ewidencje, jako „wytworzone” i raczej „poza instalacją” ale to zależy od tego np. czy macie mechaniczny podnośnik albo mechaniczną wentylację na warsztacie.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Natalia

  11 stycznia 2020

  Witam,

  proszę o odpowiedź, co w sytuacji, gdy nie nadano jeszcze numeru BDO i czekam za nim, a chcę wynająć kontener na śmieci pobudowalne od firmy. Czy mogę wystawić papierową wersję karty i czy na tej podstawie mogą odebrać mi takie odpady ?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowna Pani,

   w najbliższych dniach wjedzie ustawa, która dopuszcza tworzenie papierowej KPO (z koniecznością uzupełnienia danych do 31 lipca br do BDO) ale w dalszym ciągu, aby w ogóle móc wystawić KPO musi mieć Pani nr rejestrowy. Zgodnie z art. 50 ust. 3 działalność wymieniona w art. 50 ust. 1 czyli min. wytwarzanie odpadów można prowadzić jedynie będąc wpisanym do rejestru, a termin na uzyskanie wpisu w tym zakresie minął 24 lipca 2018 r.

   Więc zgodnie z prawem bez nr rejestrowego, nie może Pani wystawić KPO ani papierowej, ani elektronicznej.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Jacek

  13 stycznia 2020

  Witam.
  A jak się ma sprawa odbioru złomu stalowego i kolorowego od firmy wytwarzającej ten odpad (w procesie produkcji
  – cięcie blach itp.) ale w ilościach małych tzn. w ciągu roku odpadu stalowego jest ok. 1,5 tony a kolorowego (np. mosiądzu) ok 700 kg ? Wytwórca twierdzi, że nie musi tego ewidencjonować, bo nie przekracza limitów. Szczerze to nawet nie wiem, że są jakieś limity w złomie. Jak ewentualnie zrealizować transport tego odpadu ? Czy będzie on traktowany jako „Posiadacz odpadów zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów” ?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowny Panie,

   są limity ale zdecydowanie ilości które Pan podał je przekraczają. W rozporządzeniu o rodzajach i ilościach odpadów dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji są w tym zakresie dwa kody (bo to jest proces produkcyjny więc grupa 12!):
   12 01 01 do 100 kg rocznie
   12 01 03 do 50 kg rocznie.

   Bardzo możliwe, że pomylił grupy kodów i próbuje to oddawać w grupie 17 czyli odpady z remontów i budów bo tam są wyższe limity ale jest to błąd.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Anaa

  13 stycznia 2020

  Szanowna Pani Małgorzato,
  jestem pod wrażeniem Pani wiedzy, naprawdę w Urzędzie nie wiedzą tyle co Pani.
  Ja również mam pytanie, będę wdzięczna o odpowiedź. Czy limity zwalniające z ewidencji np. kodu odpadu 15 01 01 czyli kartonów, opakowań do 500 kg dotyczą danego miejsca wytwarzania odpadu czy całej spółki która ma kilka np. sklepów i ten limit jest całościowo dla wszystkich sklepów w spółce a nie osobno dla każdej ?

  Jeszcze jedno pytanie jeżeli w sklepie posiadam zakupione opakowania wielomateriałowe, w których czasami przekazuje dany produkt który kupuje klient to czy takie materiały też mam wpisać do BDO ? Czy w tym przypadku jestem wprowadzającym czy wytwarzającym odpad? bo nie wiem czy mam to wpisać w dział VI czy XII i ewentualnie jak robić sprawozdanie z tego tytułu.

  z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 stycznia 2020

   Szanowna Pani,

   przyznam szczerze, że to nie jest nigdzie napisane ale ja bym raczej pozostała przy zasadzie jeden NIP, jeden limit. Może udałoby się Pani wybronić ew. tezę, że limit jest dla miejsca korzystania ze środowiska ale spór taki rozstrzygał by sąd.

   Jeżeli Pani sprzedaje lub daje opakowanie to nie wytwarza Pani odpadu ale może być Pani wprowadzającym. Ta kwestia wymaga trochę większego wgłębienia się w Pani działalność.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Aleksandra

  14 stycznia 2020

  Pani Małgorzato, czy dozwolone jest albo czy orientuję się Pani, czy jest możliwość przy tworzeniu danej KPO na dany rodzaj i kod odpadu kilka numerów pojazdu w rubryce – numer rejestracyjny pojazdu/przyczepy/środek transportu.
  Załóżmy, że transport odbywa się środkiem kolejowym i odpad transportowany jest wagonami, albo samochodem który ma dodatkowo 2 przyczepy. Przekazujący tworząc KPO dla pozostałych podmiotów może wpisać tylko np. transport kolejowy albo drogowy ? Albo wpisać po przecinku numery poszczególnych wagonów/ przyczep ? Transportowany będzie tylko jeden rodzaj i kod odpadu i przekazujący podaje łączną masę albo szacuje, że w każdej przyczepie albo wagonie jest taka sama masa. Czy taką karta można traktować jako zbiorczą, której nie powinno już się wystawiać ?

 • Reply

  Benek

  15 stycznia 2020

  Witam Panią Małgorzatę,

  dziękuje za poprzednią odpowiedz, mam kolejne pytanie odnośnie zbiórek ZSEiE od osób, podmiotów zwolnionych.
  Odbiór sprzętu odbywałby się bezpośrednio na samochód ( ludzie sami przynoszą ) nie z posesji, tylko w miejscu wyznaczonym, zaznaczam, ze to akcje mająca na celu niepłatnego odbioru sprzętu z gospodarstw domowych, pytanie, czy powinno być na to zgłoszenie do EDR?
  Problem w tym, że na zbiórki bezpośrednio z posesji trzeba mieć wpis do Ewidencji Działalności Regulowanej, czy w powyższym systemie musimy robić zgłoszenie jednocześnie bez wykazywania na sprawozdaniu komunalnym i bez pobierania adresów od ludzi ( tu wchodzi RODO ) ? Czy jednak musi być zgłoszenie do EDR ???

  Będę wdzięczny za odpowiedz, pozdrawiam

 • Reply

  Krystian

  23 stycznia 2020

  Witam proszę o informacje na temat dwóch poniższych zagadnień otóż:
  1 Zbieram do pojemnika odpady z papieru i tektury pozostałe z procesu pakowania produktów przez kilka tygodni, gdy pojemnik jest pełny zgłaszam jego odbiór, wypełniam tylko kpo i nanoszę w karcie ewidencji przekazanie odpadu, czy w karcie ewidencji musze dokonać również wpisu „wytwarzający” czy tylko jako „przekazujący” odpady? jeśli jako „wytwarzanie” muszę dokonać wpisu na karcie ewidencji odpadów to jaką datę w zakładce „wytworzenie” odpadu podać dokonując wpis.

  2- Wytwarzamy odpady głównie w wyniku pakowania produktów w kartony oraz pozostałe po materiałach do produkcji – głównie karton, tektura oraz folie stretch, czy powinienem zaznaczyć że to odpady powstałe w wyniku eksploatacji instalacji rozumianej jako cały zakład, czy poza instalacją?

 • Reply

  Jacek

  31 stycznia 2020

  Dzień dobry.

  Czy mogę poprawiać złożone już sprawozdanie ? Nie robiłem tego jeszcze ale muszę do 31.01 złożyć sprawozdanie do Wydziału Gospodarki Komunalnej odnośnie kodu 15 01 04. Czy potem do Marszałka mogę złożyć kolejne sprawozdanie ? Pokręcone to maksymalnie i zero informacji. Ach cisną się pewne słowa na usta…

 • Reply

  Monika

  13 lutego 2020

  Dzień dobry.
  Mam pytanie odnośnie PSZOK. Mieszkańcy dostarczają do niego odpady typu meble i inne wielkogabarytowe, gruz, elekroodpady itp PSZOK jest prowadzony przez gminę (Przekazujący), transportującym jest firma wyłoniona z przetargu a przyjmującym instalacja komunalna ( stacja przeładunkowa). Jest rozbieżność czy gmina powinna wystawić KPO czy KPOK. W art. 71a ustawy o odpadach jest zapis że to jedynie podmiot odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości może wystawić KPOK. Jeśli jest to możliwe to proszę i odpowiedź. Pozdrawiam

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   14 lutego 2020

   Szanowna Pani,

   Na PSZOK przynoszą odpady osoby fizyczne więc bez KPOK. Pani natomiast wprowadza to na ewidencje odpadów w zakładce odpady komunalne, jako przyjęcie od podmiotu zwolnionego z obowiązku prowadzenia ewidencji (71 a ust 4). Następnie, kiedy ma Pani ilość transportową, sporządza Pani KPOK w trybie „przekazanie odpadów” do stacji przeładunkowej. KPOK nie jest dobrze opisana w ustawie, Karta Ewidencji Odpadów Komunalnych nie jest praktycznie w ogóle opisana w ustawie więc musimy trzymać się pewnych zasad. Odpady komunalne, zgodnie ze źródłem ich powstawania muszą być ewidencjonowane na dokumentach do tego przeznaczonych czyli KPOK i KEOK.

   Z wyrazami szacunku
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Dariusz

  14 lutego 2020

  Witam prowadzę mała krojownie wiadomo zawsze są odpady tekstylne w rozmowie z operatorem usłyszałem że nie muszę się rejestrować w BDO ale uwaga będąc w sortowni odpadami usłyszałem że muszę się zarejestrować no i tu już nie wiem co i jak

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   17 lutego 2020

   Szanowny Panie,

   proszę zobaczyć czy w rozporządzeniu w sprawie rodzajów i ilości odpadów dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji (nowelizacja była w grudniu 2019) znajdują się Pana kody odpadów i czy mieści się Pan w określonych tam rocznych limitach. Jeżeli nie to musi się Pan wpisać. Jeżeli tak to nie musi się Pan wpisać, a odpady oddaje Pan wtedy jako „podmiot zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji” i tak też punkt odbierający od Pana odpady ewidencjonuje to u siebie.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Anna

  19 lutego 2020

  Jesteśmy zakładem produkcyjnym. Uzupełniłam w BDO dział XII dotyczący wytworzonych odpadów. Niedługo mam kontrolę – czy jeżeli stwierdzą że w BDO brakuje jakiegoś kodu lub źle sklasyfikodpaIśmy jakiś odpad to możemy dostać karę? Czy stwierdzą uchybienia a my mamy 30 dni na wprowadzenie aktualizacji w BDO?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   20 lutego 2020

   Szanowna Pani,

   jeżeli w trakcie kontroli okaże się, że nie wprowadziliście do BDO wszystkich wymaganych danych to tak, możecie dostać kare. Czy jako firma produkcyjna wprowadzacie opakowania i rozliczacie się z tego zakresu oraz wpisaliście się do BDO? Może warto rozważyć przed kontrolą audyt z zakresu ochrony środowiska lub chociaż konsultacje telefoniczną?

   Na pewno musi Pani sprawdzić obszary:
   1. Emisje i korzystanie ze środowiska – samochody, instalacje, piece, emisje poza instalacjami,
   2. Raportowanie do KOBIZE,
   3. F-Gazy i CRO,
   4. Odpady – ewidencja, KPO, aktualny wpis, przekazywanie podmiotom uprawnionym, prawidłowa klasyfikacja odpadów,
   5. Opłata produktowa – wprowadzanie opakowań, sprawozdawczość i wnoszenie opłat,
   6. Gospodarka wodnościekowa

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Anna

  19 lutego 2020

  W 2019 roku oddaliśmy odpad (złom) na KPO firmie która nie miała wpisu . Tylko, że firma wzięła złom na własne potrzeby bo nie zbierają odpadów. Czy z naszej jest błąd bo wystawiliśmy kartę czy jednak firma mogła kupić od nas zlom?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   20 lutego 2020

   Szanowna Pani,

   niektóre odpady można przekazywać tylko osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej nie będącej przedsiębiorcom (szkoła, kościół itp.). Nie można przekazać odpadów innej firmie jeżeli nie ma pozwolenia na zbieranie odpadów. Proszę się do tego nie przyznawać.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Kasia

  22 lutego 2020

  Dzień dobry,
  gmina prowadzi PSZOK, na której nie ma wagi. Pracownik, który przyjmuje od mieszkańców gminy odpady prowadzi w zeszycie ewidencje, w której ewidencjonuje dane osoby fizycznej, która oddała opady, jakiego rodzaju i wpisuje przybliżoną „na oko” wagę. Odpady z PSZOK odbiera i zagospodarowuje firma wyłoniona w przetargu, jeśli zostaną przyjęte wielkości transportowe. Czy w przypadku zgłoszenia firmie potrzeby odbioru odpadów powinnam najpierw utworzyć KEO czy KPOK ? Czy ewidencje odpadów w BDO należy prowadzić na podstawie ewidencji pracownika przyjmującego odpady na PSZOK czy na podstawie KPOK ?
  Dodam, iż moja poprzedniczka prowadziła ewidencję odpadów na podstawie ewidencji pracownika, który prowadziła ewidencję w zeszycie, przez to na KEO z poprzednich lat są spore masy odpadów, które nie zostały zagospodarowane, co nie odzwierciedla stanu na PSZOK, dlatego mam wątpliwości czy takie postępowanie było dobre.
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   24 lutego 2020

   Szanowna Pani,

   takie pytanie padło na jednej z pierwszych prezentacji BDO na POL-ECO w Poznaniu 2019 r. Trzymając się tego, co zostało wtedy powiedziane pracownik powinien na koniec dnia wprowadzić na ewidencje BDO zebrane odpady od osób fizycznych. Przy transporcie powinna być wystawiona KPOK lub KPO (odpady niekomunalne). Jeżeli waga jest wprowadzana na oko to rozumiem, że odpady są ważone u odbiorcy i wtedy, w przypadku różnic wagowych, KPOK lub KPO jest odrzucana z informacją o prawidłowej masie, a Państwo wystawiacie korektę. Wiedząc już ile mieliście odpadów (jak odbiorca zważy, a wy poprawicie KPOK lub KPO) możecie edytować wpis na ewidencji odpadów przyjętych.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Kasia

  22 lutego 2020

  Dzień dobry,
  w BDO pracownik informatyk zalogował się przez Krajowy Węzeł login.gov załączac upważnienie i stał się użytkownikiem głównym, następnie odszedł z pracy. Czy nowy pracownik – informatyk, także powinien zalogować się przez Krajowy Węzeł login.gov i złożyć nowe upoważnienie w BDO ?
  Pozdrawiam,

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   24 lutego 2020

   Szanowna Pani,

   czy wniosek rejestracyjny był składany w formie papierowej, czy elektronicznej? Jeżeli w papierowej to macie dane do logowania na piśmie, które dostaliście wraz z nr rejestracyjnym. W takim przypadku wystarczy, że dowolna osoba zaloguje się do BDO przez profil zaufany, a następnie przypisze konto podmiotu poprzez pomarańczowy przycisk „przypisz konto podmiotu” i stanie się użytkownikiem głównym. Jeżeli elektronicznie to dobrze by było porozumieć się z pracownikiem, aby nadał komuś z pracy uprawnienia użytkownika głównego.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Zosia

  25 lutego 2020

  Dzień dobry.
  Proszę o informację ile czasu ma firma transportująca na potwierdzenie transportu w systemie BDO? Czy kierowca musi czekać na miejscu rozładunku, aż spedytor potwierdzi transport?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   26 lutego 2020

   Szanowna Pani,

   tak. Z założeń ustawy oraz informacji z BDO wynika, że obieg KPO ma odbywać się w czasie rzeczywistym, a to oznacza, że kierowca powinien odjechać z miejsca rozładunku dopiero w momencie kiedy KPO zostanie zatwierdzona jako „zrealizowane przejęcie” u odbiorcy. W praktyce nie zawsze da się to zrobić, nie mniej jednak takie mamy prawo.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Marcin

  26 lutego 2020

  Czy sprzedaż kawałka rurki czy blachy osobie prywatnej trzeba też udokumentować w BDO ? Masa sprzedawanych rzeczy jest rzędu 1-2 kg.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   26 lutego 2020

   Szanowny Panie,

   BDO dotyczy obrotu odpadami. Jeżeli sprzedawana rurka, czy blacha nie jest odpadem tylko produktem to nie, nie dokumentujemy tego w BDO. Jeżeli jest Pan firmą produkcyjną w tych rzeczy to powinien się Pan zainteresować czy odpady powstałe w produkcji przekraczają ilości dozwolone do wytworzenia bez wpisu do BDO (rozporządzenie w sprawie rodzajów i ilości odpadów dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji) oraz czy pakuje Pan swoje produkty np. w folie, kartony, palety itp. (wpis jako wprowadzający opakowania).

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Anna

  2 marca 2020

  Szanowna Pani,
  jako przedsiębiorca chcielibyśmy przekazać osobie fizycznej odpad (drewno porozbiórkowe, niemalowane, niezabezpieczane impregnatami itp.)
  Jaką procedure powinniśmy wdrożyć, żeby proces ten był zgodny z nowymi przepisami?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   3 marca 2020

   Szanowny Panie,

   w zasadzie to żadną 🙂 Sprawdźcie tylko w rozporządzeniu o przekazywaniu odpadów osobom fizycznym, czy nie macie w tym zakresie żadnych ograniczeń. Możecie także sporządzić protokół przekazania odpadów osobie fizycznej (dane osoby, wasze, o odpadzie, data, nr rejestrowy o ile musicie mieć itp). Jeżeli jesteście zobowiązani do prowadzenia ewidencji w BDO to wprowadzacie ten odpad na wytworzenie, a w przekazaniu robicie przekazanie os. fizycznej.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Sandra

  6 marca 2020

  Witam
  W jaki sposób mam wprowadzić karty ,które nie zostały wprowadzone na bieżąco?
  (niestety koleżanka podczas mojego zastępstwa zapomniała tego zrobić),czy jest dopuszczalne by wpisać te odbiory z datą teraźniejszą i zaznaczyć w uwagach jakiego dnia faktycznie nastąpił odbiór odpadów? (mamy papierowy KPO od firmy odbierającej od nas odpady)
  Dziękuje z góry za pomoc

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   13 marca 2020

   Szanowna Pani,

   proszę uzupełnić braki papierowymi KPO zgodnie z aktualnymi wzorami ustawy o odpadach. Na razie nie można w BDO wprowadzać papierowych KPO (brak funkcjonalności systemu) ale będzie to na pewno zrobione ponieważ w ustawie jest napisane, że papierowe KPO mają być wprowadzone do 31 lipca br.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Robert

  10 marca 2020

  DZIEŃ DOBRY PANI
  Mam taki problem zamiast odrzucić kartę od Przekazującego z złą masą(tak naprawdę to chodzi tu o źle postawiony przecinek i w tym wypadku masa znacznie się różni)to ją w pośpiechu zatwierdziłem dodam że jestem przejmującym.Jak już przeczytałem w pani wpisie nie bardzo da się coś z tym zrobić.chciałem zapytać czy może coś się zmieniło bo oczywiście na infolinie nie bardzo można się dodzwonić i jest jakiś cień szansy na poprawienie tego błędu?czy muszę się spodziewać jakiejś dotkliwej kary za ten błąd.?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   13 marca 2020

   Szanowny Panie,

   w sumie dobrze, że się Pan na infolinie nie dodzwonił bo rozwiązania, które tam w tej kwestii podają uważam za niezgodne z prawem. A zgodnie z prawem na to nie ma rozwiązania… Ja na Pana miejscu napisałabym list do Pana Urzędu Marszałkowskiego albo do WIOŚiu, że taka sytuacja ma miejsce i co ma Pan z tym zrobić. Może BDO wprowadzi w końcu korekty, obecnie nie są dostępne.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  maciej

  11 marca 2020

  Dzień dobry,
  Mam pytanie w sprawie sporządzania KPO w przypadku transportu dużej ilości odpadów.
  Do przekazania mam przykładowo 500t odpadów o jednym kodzie, które transportowane będą samochodami ciężarowymi po ok. 15t w każdym kursie. Transport będzie się odbywał 5cioma różnymi pojazdami tego samego transportującego, więc razem zrobią 34 kursy z odpadem, które będą realizowane ciągiem jeden po drugim w 1 lub 2 dni. Czy dla każdego takiego kursu muszę wystawiać osobną KPO po 15t? Czy można uznać to za jeden transport i wygenerować jedną łączną KPO na ilość 500t dla tych pięciu pojazdów, z którą wykonają wszystkie kursy?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   13 marca 2020

   Szanowny Panie,

   niestety, na każdy transport musi być osobna KPO.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Piotr

  16 marca 2020

  Piotr . Dzień dobry. Od początku roku zmagam się z brakiem odbiorów odpadów medycznych przez firmę transportującą. Do tej pory utworzyłem cały plik dokumentów , które po każdym wtorku gdy przewoźnik się nie zjawia muszę anulować w systemie BDO. Po czym znowu dokonuję planowania wywozu i tak dalej. Firma transportująca wysyła pisma , że być może po 10.04.br zacznie odbierać a sterta odpadów o kodzie 180103* rośnie . Nadmieniam , że wszystkie płatności mam uregulowane i podpisaną umowę. Kontakt z firmą transportującą – tylko mailowy w efekcie którego nic nie wynika . Jak i komu przekazać te odpady – czuję się bezsilny.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   17 marca 2020

   Szanowny Panie,

   sytuacja jest trudna ponieważ w przypadku odpadów medycznych (18 01 ..) okres ich magazynowania wynosi maksymalnie 30 dni i to w warunkach chłodniczych (rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi) więc za tak długie magazynowanie już może Pan zostać ukarany. Nie ma Pan wpływu na firmę odbierającą odpady medyczne co najwyżej może Pan rozwiązać umowę albo pociągnąć ich do konsekwencji.

   To co może Pan zrobić to przewieźć sam odpady medyczne do spalarni (najpierw proszę tam zadzwonić i ustalić oczywiście) ale musi Pan pamiętać, że nawet osobowy samochód musi być wtedy oznaczony zgodnie z rozporządzeniem w sprawie transportu odpadów bo są to odpady niebezpieczne.

   Czyli tak – wystawia Pan KPO i siebie wpisuje jako przekazujący i transportujący, a spalarnie (lub inne miejsce które ma pozwolenie z na przyjmowanie tego kodu) jako przejmującego odpad. Oznacza Pan auto tabliczka odpady (wymiary dokładne ma Pan w rozporządzeniu, może być to zwykła kartka przyczepiona z przodu) i tyle.

   Problemem jest jednak fakt, że jeżeli odpady są w workach (transport luzem), a nie w pojemnikach, to taki transport powinien odbywać się także z oznakowaniem zgodnym z przepisami ADR… i tu sprawa się komplikuje i przede wszystkim podnosi koszty :/

   Proszę poszukać w sieci, może są inne firmy które (nawet drożej) ale jednorazowo chociaż od Pana odbiorą.

   Z wyrazami szacunku
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Kamila

  7 maja 2020

  Dzień dobry, Firma w której pracuje ma numer BDO. Mamy podpisana umowę z UM na odbieranie śmieci segregowanych: czarny, żółty, niebieski i zielony kontener. Firma która w imieniu UM od nas te śmieci odbiera, twierdzi, ze nie muszę wystawiać kart KPO, a jak dzwonie na infolinie BDO to tam twierdza, ze muszę. Kto ma racje?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   15 czerwca 2020

   Szanowna Pani,

   przy odbiorze odpadów komunalnych nie wystawiacie KPO. Firma odbierająca odpady komunalne sama wystawia KPOK na odbiór, bez waszego udziału. Rację ma firma odbierająca odpady komunalne w ramach umowy.

   Przepraszam, za długo czas oczekiwania na odpowiedź.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Kamila

  12 maja 2020

  Dzień dobry,
  Jaki firmy mamy wpis do BDO. Mam podpisaną umowę na wywoź śmieci komunalnych (czarny, żółty, zielony i niebieski kontener) z Urzędem Miasta, w jego imieniu odbiera od nas odpady komunalne inna firma. Czy na odbiór śmieci komunalnych muszę w systemie BDO wypełniać karty przekazania odpadów komunalnych? Firma która to odbiera twierdzi, ze nie, jak dzwonie na informacje BDO to twierdza, ze tak. Z góry dziękuje za informacje.
  pozdrawiam

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   12 maja 2020

   Szanowna Pani,

   firma, która odbiera ma racje. Infolinia BDO jak zwykle… W przypadku opadów komunalnych, ten który je odbiera wystawia Kartę Przekazania Odpadów Komunalnych. Wszystko jest po stronie odbiorcy. Pani ma umowę na wywóz i tylko tyle Panią interesuje 🙂

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Sandra

  15 maja 2020

  Witam
  Firmy odbierające odpady medyczne ,mówią o pewnym ułatwieniu dla firm wytwarzających odpady t.j o zintegrowaniu tak by to oni tworzyli i zatwierdzali KPO przez system API BDO.
  Czy jest faktycznie taka możliwość i czy jest to zgodne z prawem?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   15 czerwca 2020

   Szanowna Pani,

   zgodnie z prawem może Pani upełnomocnić dowolną osobę, do prowadzenia ewidencji w BDO. Może być to zatem firma, która organizuje odbiór odpadów 🙂

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Anna Polak

  23 maja 2020

  Dzień dobry,
  jestem pracownikiem serwisu samochodowego, mamy jako firma wpis do BDO ze zgłoszonymi kodami odpadów z działu XII m.in. odpady niebezpieczne takie jak np. 13 02 08* zużyte oleje, które wytwarzamy w związku z prowadzoną działalnością i przekazujemy dalej odpowiednim, firmom – czy ewidencje tych odpadów mamy prowadzić na kartach ewidencji odpadów jako wytwórca, czy na kartach ewidencji odpadów niebezpiecznych jako pośrednik czy sprzedawca?
  Z góry dziękuję za pomoc, bo mętlik w głowie
  Pozdrawiam
  Anna Polak

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   15 czerwca 2020

   Szanowna Pani,

   tylko i wyłącznie interesuje Panią Karta Ewidencji Odpadów (zarówno odpady z gwiazdką, jak i bez). Karta Ewidencji Odpadów Niebezpiecznych jest dla pośredników/sprzedawców odpadów niebezpiecznych.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Bolek

  27 maja 2020

  jak wygląda sprawa z odpadami podestylacyjnymi o kodzie 140604
  jakie ilości można przewozić bez ADR i jakie dokumenty powinien mieć kierowca i jakie wymagania są wobec samochodu oraz jakie dokumenty powinna miec firma transportująca ten odpad

  • Reply

   Sylwia Zielińska

   29 maja 2020

   Dzień dobry Panie Balku,

   w dużej mierze zależy to od składu odpadu, tym samym od jego klasyfikacji. Nadawca odpadu powinien zaklasyfikować go i przypisać mu numer UN oraz grupę pakowania.Dopiero wówczas można wskazać przewóz jakich ilości nie podlega pod przepisy ADR ) zakładając, że przewóz nie jest przewozem w cysternie). Tego typu klasyfikację powinien ułatwić wyznaczony u nadawcy doradca ds. bezpieczeństwa.

   pozdrawiam serdecznie
   Sylwia Zielińska

 • Reply

  Magda

  10 czerwca 2020

  Dzień dobry,

  Bardzo proszę o Państwa opinię w sprawie transportującego odpady na terenie Polski będącego podmiotem zagranicznym.
  Chcemy dokonać importu odpadów (zielona lista, Załącznik VII).
  Transportujący będący podmiotem zagranicznym nie jest jednocześnie podmiotem przekazującym odpad – jest jedynie firmą spedycyjną transportującą odpad od posiadacza zagranicznego, który wystawia Załącznik VII i przekazuje go na drogę kierowcy. Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie https://bdo.mos.gov.pl/baza-wiedzy/jak-ewidencjonowac-zal-vii-transgraniczne-przemieszczanie-odpadow-bo-nie-bedzie-kpo-jakie-dokumenty-na-droge-dla-kierowcy/, nasza spółka w Polsce jako importujący musi jedynie zarejestrować przejęcie odpadu na KEO. Jakie natomiast obowiązki ciążą na transportującym odpad będący podmiotem zagranicznym w związku z rejestrem BDO?

  – czy zagraniczny przedsiębiorca musi być wpisany do BDO? (rozumiem że tak –zgodnie z art. 53 ust 2 i 2a uo);
  – jakie działania w systemie BDO musi podjąć transportujący będący podmiotem zagranicznym wjeżdżając na terytorium Polski?
  – jakie dokumenty powinien ze sobą posiadać transportujący będący podmiotem zagranicznym w związku z obowiązkiem wpisu do rejestru BDO?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   15 czerwca 2020

   Szanowna Pani,

   proszę zerknąć w ten link https://ec.europa.eu/environment/waste/shipments/other_documents.htm znajdzie tam Pani m. in. listę krajów, które wzajemnie honorują swoje pozwolenia na transport odpadów (Acceptance of waste carrier registrations among EU Member States (and EEA countries) in relation to transboundary shipments of waste). Na przykładzie Niemiec: Transport odpadów z Niemiec do Polski wykonywany przez Niemieckiego przewoźnika nie wymaga, aby wpisywał się On do BDO ponieważ Polska honoruje jego pozwolenie. Tak samo transport odpadów z Polski do Niemiec nie wymaga, aby Polski przewoźnik uzyskał wpis w Niemieckim rejestrze bo honorują Polskie pozwolenie na transport (obecnie wpis do BDO).

   Transportujący odpady przy międzynarodowym przemieszczaniu odpadów nie podejmuje żadnych działań w BDO. Przy takim przemieszczeniu nie mamy KPO, a jedynie załącznik VII, który wystawia się papierowo. Jedynie później, nadawca/odbiorca odpadów w Polsce musi wprowadzić załącznik nr VII na Kartę Ewidencji Odpadów w BDO.

   Wpis do BDO wymagany natomiast w sytuacji kiedy zagraniczny przewoźnik chce wykonać transport odpadów zaczynający i kończący się w Polsce. W takiej sytuacji konieczne jest wystawienie KPO, a aby to było możliwe, transportujący musi być w rejestrze.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

   PS. Anna Gudowska także pozdrawia 🙂

 • Reply

  Konrad

  5 lipca 2020

  Witam posiadam firmę transportową zajmującą się przewozem odpadów które są rejestrowane i my je zatwierdzamy w BDO. Chciałem zapytać na czym polega zlecenie transportu odpadów innej firmie jak to by wyglądało z zatwierdzaniem transportu czy ja zatwierdzam czy firma której zlecam ładunek. Ta firma by mi wystawiała fakturę za przeprowadzony przez nich transport. A więc czy ja zlecając komuś transport i nie będącym ani przekazującym ani odbierającym muszę coś rejestrować w bazie BDO??? Za odpowiedz dziękuje.

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   6 lipca 2020

   Szanowny Panie,

   jeżeli zleca Pan transport innej firmie to ta firma transportowa widnieje na KPO, Pan nie więc wszystkie czynności związane z obsługą KPO są po stronie nadawcy/transportującego/odbierającego. Ale jeżeli to Pan organizuje to przemieszczenie odpadów to staje się Pan pośrednikiem w obrocie odpadami (dział w BDO nr IX). Oznacza to, ze musi Pan zrobić aktualizację wpisu. Jeżeli występuje Pan jako pośrednik w obrocie odpadami z gwiazdką *, czyli niebezpiecznymi to dodatkowo musi Pan prowadzić Kartę Ewidencji Odpadów Niebezpiecznych.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Daiel

  5 lipca 2020

  Czy jak zrobię aktualizacje w systemie bdo czyli dodam sobie transport odpadami to kiedy mogę dokonywać tego transportu otrzymam jakieś potwierdzenie czy mogę transportować odpady zaraz po aktualizacji wpisu

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   6 lipca 2020

   Szanowny Panie,

   zgodnie z prawem może Pan transportować dany kod odpadu w momencie kiedy ma Pan dokonany wpis. Teoretycznie ponoć można wieźć dany kod odpadu już po złożeniu aktualizacji ale zdania są podzielone. Z jednej strony mamy długi czas oczekiwania na wpis/aktualizację co uniemożliwia nam prawidłowe działanie przedsiębiorstwa, a z drugiej strony mamy przepisy, które można interpretować zarówno na Pana korzyść, jak i nie korzyść. W tym drugim przypadku mówimy o karze od 5 tys do miliona. Ja bym nie ryzykowała, ale jeżeli Pan zaryzykuje i ktoś w trakcie kontroli zarzuci Panu, że nie ma Pan danych kodów odpadów to należy się bronić, że wniosek aktualizacyjny został złożony, a zgodnie z ustawą o odpadach ma Pan 30 dni na złożenie aktualizacji od momentu wystąpienia zmiany (w tej sytuacji przyjęcie zlecenia na transport nowego kodu odpadu) i czeka Pan na aktualizację. Nie mniej jednak musi się Pan liczyć z tym, że kara może być nałożona (i najlepiej nie przyjęta) i trzeba będzie się od niej odwoływać. A to są koszty np. mojej pracy dla Pana i niestety zawsze szansa, że się nie uda. Zatem jeżeli Pan może to proszę poczekać.

   Jeżeli chodzi o to czy otrzyma Pan potwierdzenie wpisu to nie wiem. Ja czasem otrzymuję, czasem nie. Zależy od urzędnika (nie reguluje tego ustawa). Najlepiej sprawdzać samemu w rejestrze ?

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Katarzyna

  27 lipca 2020

  Szanowna Pani,

  szukam i szukam i nie mogę znaleźć nigdzie informacji o tym co ma zrobić transportujący w przypadku kiedy odbiorca przyjmuje część składu wiozącego odpady(wagony) a dwa uznaje, że nie spełnią jego oczekiwań i ich nie przyjmuje. Odpad zgodnie z ustawą o odpadach należy do wytwarzającego – i transportujący go odwozi. Ale na podstawie jakich dokumentów? jak Karta została zatwierdzona przez Odbiorce a w komentarzu widnieje informacja ze dwa wagony wracają do nadawcy ). wystarczy kopia KPO z informacją od odbiorcy, że to zwrot?

  • Reply

   Małgorzata Solarska

   28 lipca 2020

   Szanowna Pani,

   Tak, to jest problem. To było jedno z moich pytań na pierwszej prezentacji BDO w październiku 2019 r. Nie otrzymałam wtedy odpowiedzi. Moim zdaniem powinno się to odbyć tak:
   Odrzuca Pani KPO, jako powód podając odmowę przyjęcia części towaru. I dalej ma Pani dwie ścieżki. Pierwsza: dopisuje Pani w powodzie odrzucenia prośbę o wystawienie korekty na masę która Pani przyjęła, reszta odpadów wraca na tym samym wygenerowanym potwierdzeniu (nie na kopii KPO), na którym jechała do Pani.

   Druga: dopisuje Pani w powodzie odrzucenia prośbę o wystawienie na odpady, które Pani przyjęła nowej KPO. Wtedy odpady wracają na odrzuconej KPO, a resztę przyjmuje Pani na nowej KPO wystawionej na Pani prośbę przez nadawcę. Co prawda nie zgadzają się wtedy daty ale zgadzają się transporty i masy.
   Można też zachowawczo wystawiać standardowo zawsze dwie KPO, jak transportu do Pani rusza. Jeżeli przyjmie Pani całość to zatwierdzi Pani dwie KPO. Jeżeli część to jedną Pani odrzuci i to wróci do nadawcy, a drugą Pani odrzuci w celu korekty masy i później przyjmie.

   Trzeba znaleźć najwygodniejszy dla siebie sposób. Najważniejsze jest to, aby masy się zgadzały i aby w trakcie powrotu odpadów transportujący miał wygenerowane potwierdzenie. Jeżeli KPO jest odrzucona to odpad może wracać na tym samym potwierdzeniu.

   Pozdrawiam
   Małgorzata Solarska

 • Reply

  Sylwia

  30 lipca 2020

  Witam
  Zwracam się z uprzejmym zapytaniem i ogromną prośbą dot.sprawozdania w BDO.
  Czy jest jakiś wzór w jaki sposób i które działy musi konkretnie wypełnić szpital?

 • Reply

  RADOSŁAW

  10 grudnia 2020

  Dzień dobry,

  Czy jak mam podpisane umowy na odbiór odpadów, to czy muszę być zarejestrowany w BDO ?
  Chodzi mi o odpady komunalne, medyczne, które wytwarzamy, bo mamy na terenie ZOZ Medycyny pracy. Odpady komunalne i medyczne odbierają niezależne od siebie firmy.

  Z góry dziękuje za pomoc
  Radosław

Dodaj komentarz

+ 82 = 86