Doradca ADR, Sprawozdanie roczne ADR, Towary niebezpieczne

Sprawozdanie roczne ADR

Sprawozdanie roczne ADR –  to jest to o czym myśli doradca pod koniec każdego roku.

Myślę i ja. Jest to idealny moment żeby je scharakteryzować. Opisać kto jakie ma prawa i obowiązki, wskazać ustawowe terminy, oraz wymienić  czyhające na nas kary.

Nad sensem corocznego raportowania nie będę się skupiać, celem jego bowiem nie jest, jakby się mogło wydawać, statystyka ilości przewożonych towarów niebezpiecznych. Celem sprawozdań rocznych ADR jest zbieranie danych o podmiotach zajmujących się przewozem, załadunkiem, rozładunkiem.
Statystyki, na podstawie danych ze sprawozdań są tworzone, ale można się zastanowić nad ich realnością jeśli każdy kilogram towaru niebezpiecznego może być przewieziony przez kilku przewoźników a oczywiście każdy z nich złoży sprawozdanie 🙂

Uważam, że celem sprawozdania jest zbieranie i katalogowanie przewoźników, oraz załadowców i rozładowujących. Na szczęście katalog ten nie służy jako baza adresowa do przyszłych kontroli. Możesz być jednak pewny, że po kontroli drogowej, odpowiednie służby sprawdzą  katalogi. Jeśli w nich figurujesz sprawa najczęściej na tym się kończy, natomiast jeżeli nie złożyłeś sprawozdania  to możesz spodziewać się wizyty inspektorów ( ITD)

Spotkałam się w swojej praktyce z przypadkiem, że ITD czekało z kontrolą do końca lutego następnego roku. Kontrolowanym nie był przewoźnik, a nadawca, który również ma obowiązek złożyć sprawozdanie roczne ADR. Nadawca dostał karę za brak sprawozdania  ( 5000 zł) oraz za brak wyznaczonego, w czasie kontroli pojazdu na drodze, doradcy ds. bezpieczeństwa ( 5000 zł ). Zaznaczę, że nadawca nawet nie wiedział, że pojazd przewożący nadane przez niego towary niebezpieczne był kontrolowany. Co więcej kontrola nie wykazała żadnych nieprawidłowości.

Żeby nie przedłużać napiszę w punktach co i jak i kiedy:
 1. Kto jest obowiązany do złożenia sprawozdania rocznego ADR?
  Obowiązek ten dotyczy, przewoźnika, załadowcy, rozładowującego oraz pakującego i rozlewającego ( napełniającego cysterny) towary niebezpieczne,  nie podlegające wyłączeniu spod przepisów. Więcej o wyłączeniach znajdziesz tu.

  Od grudnia 2022 roku obowiązek ten dotyczy również nadawców towarów niebezpiecznych. Jest to istotna zmiana, gdyż dotychczas sprawozdanie składało się jedynie z fizycznych czynności związanych z towarami niebezpiecznymi (załadunku, rozładunku, przewozu). Obecnie sprawozdanie należy złożyć z czynności nadawania towarów niebezpiecznych, czyli bycia nadawcą w dokumentacji transportowej. 
 2.  Kto jest uprawniony do sporządzenia sprawozdania?
  Sprawozdanie sporządzić może jedynie doradca ds. bezpieczeństwa w transporcie drogowym towarów niebezpiecznych. Sprawozdanie to później jest zatwierdzane przez przedsiębiorcę – przewoźnika, załadowcę, rozładowującego.
 3. W jakim terminie należy złożyć sprawozdanie?
  Ustawa o przewozie towarów niebezpiecznych ustala termin na złożenie sprawozdania na dzień 28 lutego.
 4. Jakie kary obowiązują za brak sprawozdania lub niezłożenie go w terminie?
  Jeżeli od ustawowo określonego terminu (do dnia 28 lutego) do dnia przesłania sprawozdania nie upłynęło 14 dni – 200 zł.
  Jeżeli od ustawowo określonego terminu (do dnia 28 lutego) do dnia przesłania sprawozdania upłynęło co najmniej 14 dni – 2000 zł.
  Jeżeli od ustawowo określonego terminu (do dnia 28 lutego) przesłania sprawozdania upłynęły co najmniej 3 miesiące – 5000 zł.

Przedsiębiorca składający sprawozdanie roczne ADR ma obowiązek przechowywania jego kopii przez okres 5 lat, co oznacza możliwość weryfikowania złożenia sprawozdania właśnie przez ten okres czasu.  Ja sama przechowuje ponad tysiąc sprawozdań moich klientów – od 2003 roku się tego troszeczkę uzbierało 🙂

Na koniec chciałabym zaapelować i namówić do składania sprawozdań. Często spotykam się z obawą, że złożony do ITD formularz sprawozdania jest zaproszeniem do kontroli a tak naprawdę jest to raczej świadectwo posiadania doradcy ds. bezpieczeństwa. Ryzyko kontroli zakończonej wielotysięczną karą zdecydowanie się zmniejsza.

Jeśli chcecie zapoznać się ze wzorem sprawozdania rocznego to zapraszam do zapoznania się z treścią rozporządzenia.

Sylwia M. Zielińska
Doradca ADR/RID/IATA-DGR/IMDG-Code
sz@niebezpiecznalogistyka.pl

19 komentarzy

 • Reply

  Adr-service

  27 lutego 2018

  Pani Sylwio jak zapatruje się Pani na rubrykę załadunek w rocznym sprawozdaniu w przypadku automatycznych baz paliw, gdzie fizycznie załadunku dokonuje kierowca. Kto ładuje taką cysternę baza czy przewoźnik?

  • Reply

   Sylwia Zielińska

   28 lutego 2018

   To jest bardzo dobre pytanie. Skłaniam się ku przewoźnikowi, aczkolwiek dla pewności warto byłoby zadać to pytanie do Ministerstwa. Ja mam dawną interpretację, że rozładunku nie wykonuje „stacja benzynowa” tylko przewoźnik/ kierowca cysterny. Myślę, że można do sprawy automatycznych baz paliw można podejść w sposób analogiczny. Pozdrawiam Sylwia Zielińska

 • Reply

  Monika

  28 grudnia 2018

  Pani Sylwio, idac tokiem powyższego, czy jezeli na terenie zakładu znajduje się stacja paliw na potrzeby tego zakładu, to jesteśmy zmuszenia składać sprawozdanie roczne? Rozładunku dokonuje kierowca, natomiast tankowania do pojazdów za pośrednictwem dystrybutorów dokonujemy samodzielnie, jak na każdej innej stacji paliw.
  Czy w takim wypadku jestesmy rozładowującym?

  • Reply

   Sylwia Zielińska

   10 stycznia 2019

   Dzień dobry Pani Moniko, stacja paliw, która nie zajmuje się rozładunkiem towarów niebezpiecznych, nie jest zobowiązana do złożenia sprawozdania rocznego. Pozdrawiam serdecznie
   Sylwia Zielińska

 • Reply

  Daniel

  21 stycznia 2019

  Czy nadawca, który nie „dotyka” materiałów niebezpiecznych też ma składać sprawozdanie i co ma wpisać w rubryki, 0?

 • Reply

  Jarosław Szerląg

  8 lutego 2019

  Klasa 1 w sprawozdaniu to dla mnie nowość, chciałem się upewnić.
  W rozporządzeniu pisze: dla przedmiotów klasy 1 : masa netto materiału wybuchowego w kg.
  Zastanawiam się jak traktujemy UN-y z klasy 1 nie będące przedmiotami? Jeżeli jest to ciecz lub materiał stały, czy tak jak w pozostałych klasach? Ciecze w litrach stałe w kg?

  • Reply

   Sylwia Zielińska

   9 lutego 2019

   Panie Jarosławie to jest dobre pytanie zwłaszcza, że w ADR możemy odnaleźć cos takiego:
   5.4.1.2.1 Przepisy szczególne dotyczące klasy 1
   (a) Poza wymaganiami podanymi w 5.4.1.1.1 (f), dokument przewozowy powinien
   zawierać:
   – całkowitą masę netto zawartości materiału wybuchowego, podaną
   w kilogramach, dla każdego materiału i przedmiotu mającego odrębny numer UN;
   oraz
   – całkowitą masę netto zawartości materiału wybuchowego, podaną
   w kilogramach, dla wszystkich materiałów i przedmiotów objętych dokumentem
   przewozowym;

   wszystko w kg 🙂

   Natomiast ewidentnie w rozporządzeniu w sprawie formularza rocznego znajdujemy:
   – odnośnie do przedmiotów klasy 1: masa netto materiału wybuchowego w kilogramach [kg],
   (…)
   – odnośnie do materiałów stałych, gazów skroplonych, gazów schłodzonych skroplonych oraz gazów rozpuszczonych: masa netto
   w kilogramach [kg],
   – odnośnie do materiałów ciekłych i gazów sprężonych: pojemność nominalna naczyń w litrach [l],

   pozdrawiam

   Sylwia Zielińska

 • Reply

  Jarosław Szerląg

  10 lutego 2019

  Przeglądnąłem całą tabelę A dla klasy 1 i wygląda na to, że materiałów wybuchowych w postaci ciekłej nie ma a jeżeli są to jest ich niewiele w każdym razie ja do swojego sprawozdania nie będę takich ujmował więc problem z głowy. W grupach zgodności G i J wspomina się tylko o materiale ciekłym zapalnym ale i tak zawartym w przedmiocie.
  Zatem ja wszystko podam w kg.

  • Reply

   Jarosław Szerląg

   10 lutego 2019

   🙂 W każdym razie dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam.

 • Reply

  Anna

  12 czerwca 2019

  Czy sprawozdanie roczne musi składać przewoźnik, który przewozi materiały niebezpieczne poza granicami PL, realizując np. przewóz z Niemiec do Belgii?

  • Reply

   Sylwia Zielińska

   15 czerwca 2019

   Dzień dobry Pani Anno,

   roczne sprawozdanie składa się jedynie z transportu (załadunku, rozładunku etc) wykonywanego na terenie Polski. Czyli jeżeli transport w całości był wykonywany poza terytorium Polski to nie ma obwiązki składania sprawozdania rocznego do WITD.
   Nadal jednak obowiązuje obowiązek wyznaczenia doradcy ds. bezpieczeństwa.
   Pozdrawiam serdecznie
   Sylwia Zielińska

 • Reply

  Grzegorz

  14 stycznia 2020

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie rocznego sprawozdania ADR.
  Jeżeli złożę takie sprawozdanie w tym roku, to nie spowoduje to tego, że w razie kontroli nie dostanę kary za brak sprawozdań z poprzednich lat?
  Drugie Moje pytanie:
  Czy ilość materiałów podana w sprawozdaniu musi być identyczna np. z fakturami, listami przewozowymi, czy w jaki sposób jest weryfikowana ta ilość?

  Pozdrawiam

  • Reply

   Sylwia Zielińska

   14 stycznia 2020

   Dzień dobry Panie Grzegorzu,
   to że Pan złożył sprawozdanie nie spowoduje automatycznie kontroli … najczęściej podczas kontroli są sprawdzane sprawozdania z ostatniego roku. Moim zdaniem bardziej ryzykowne jest zaniechanie wypełniania obowiązków niż ryzyko kontroli lat poprzednich.
   Dane nalejepiej jest uzyskać z dokumentow przewozowych ale to nie reguła … mogą być zlecenia, faktury, wz … dowolnie.

   pozdrawiam serdecznie

   Sylwia Zielińska

 • Reply

  Michał

  16 lutego 2021

  Pani Sylwio, w zeszłym roku zaprzestałem transportu towarów niebezpiecznych. Czy mam składać sprawozdanie z 0 wartościami? Czy mam zawiadomić ITD, że już nie wykonuję takiego transportu.

  • Reply

   Sylwia Zielińska

   25 lutego 2021

   Dzień dobry,

   jeżeli Pan nie przewoził towarów niebezpiecznych w tym roku nie ma Pan obowiazku składać sprawozdanie rocznego.

   pozdrawiam serdecznie
   Sylwia Zielińska

   • Reply

    Jarosław Szerląg

    25 lutego 2021

    W tym roku miałem przypadek 0 ? i dzwoniłem do wielkopolskiego ITD, miła Pani w słuchawce powiedziała żeby napisać wyjaśnienie i wysłać tabelę z zerem❔. Nie chciałem dyskutować czy mam wysyłać puste wszystkie klasy i w litrach i w kg ?. Wysłałem tylko tą klasę która była w 2019 oraz pismo by klient nie miał zapowiedzi kontroli i mandatu.

    • Reply

     Sylwia Zielińska

     15 marca 2021

     Dzień dobry Panie Jarosławie,

     to bardzo ciekawe co Pan pisze … skoro przedsiębiorca nie przewozi to:
     – nie ma obowiązku wyznaczenia doradcy ds. bezpieczeństwa;
     – nie ma obowiązku składania sprawozdania rocznego …

     dodatkowo zgodnie z rozporządzeniem w sprawie formularza rocznego sprawozdania z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz sposobu jego wypełniania

     (…)
     d) sprawozdanie nie obejmuje towarów niebezpiecznych:
     – których przewóz odbywał się w całości poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
     – zawartych w próżnych nieoczyszczonych: opakowaniach, cysternach, kontenerach i pojazdach,
     – w ilościach mniejszych niż określone odpowiednio w ADR, RID lub ADN.

     zero jest mniejsze

     innymi słowy … dziwne praktyki.

     Pozdrawiam serdecznie
     Sylwia Zielińska

     Sylwia Zielińska

     • Jarosław Szerląg

      15 marca 2021

      W dzisiejszych czasach lepiej napisać pismo niż później wysłać dziesięć pism by udowodnić urzędnikowi że ma się rację. Smutne.

Dodaj komentarz

98 − 96 =