BDO, Ochrona Środowiska, Odpady

BDO – przekroczenie terminu pierwszego logowania

 

 

Nieubłaganie zbliża się 1 stycznia 2020 r. a to oznacza, że dotychczasowe Karty Przekazania Odpadów przestaną obowiązywać w formie papierowej, a jedyna dopuszczalna forma KPO będzie elektroniczna. Do jej wystawienia konieczne jest zarejestrowanie się w BDO oraz uzyskanie danych do logowania do systemu. Wielu przedsiębiorców dopiero teraz składa formularze rejestrowe  z prośbą o nadanie nr BDO oraz danych do logowania. Ci, którzy już to zrobili, mogą spać spokojnie ale czy na pewno?

Niestety nie… W ostatnim czasie wielokrotnie spotkałam się z następującym problemem: „Otrzymaliśmy dane do logowania ale nie zalogowaliśmy się w wyznaczonym terminie 30 dni i teraz logowanie jest nie możliwe. Co robić?”

Każdy nowy użytkownik BDO ma 30 dni na dokonanie pierwszego logowania za pomocą podanego loginu oraz jednorazowego hasła. Przy pierwszym logowaniu system BDO wymusza nadanie nowego, stałego hasła. Jeżeli Przedsiębiorca nie zalogował się do BDO w wyznaczonym terminie, jednorazowe hasło które otrzymał wygasło. Musi zatem uzyskać nowe, ale jak?

Rozwiązanie tego problemu może być proste lub bardzo trudne, a wszystko zależy od tego pod który Urząd Marszałkowski podmiot podlega.

Np.

  • W UM woj. wielkopolskiego wystarczy napisać maila na adres sekretariat@umww.pl W mailu należy podać swój nr rejestrowy oraz prośbę o nadanie nowego hasła do pierwszego logowania. Jedna z moich klientek otrzymała nowe hasło w ciągu 24 godzin.

  • Ale już w UM woj. mazowieckiego jedynym sposobem otrzymania nowego, jednorazowego hasła jest złożenie pisma w formie PAPIEROWEJ. Czas odpowiedzi powinien wynieść nie więcej niż 30 dni, ale jak mówi Pani w urzędzie, nie są w stanie tego czasu określić bo cytuje. „mają tysiące spraw”.

Ponownie brak jest regulacji prawnych, które ujednoliciłyby prace tych samych urzędów. Z tego powodu UM mają możliwość samodzielnego ustalania procedur w zakresie odzyskiwania hasła do pierwszego logowania w BDO. Zatem każdorazowo należy dowiadywać się w swoim Urzędzie Marszałkowskim jak odzyskać pierwsze, jednorazowe hasło do BDO. Numery telefonów znajdziecie Państwo na stronie https://bdo.mos.gov.pl/kontakt/#info

Przypominam, że bez dostępu do BDO od 1 stycznia 2020 r. nie będzie można przekazywać legalnie żadnych odpadów, poza komunalnymi od pierwotnych wytwórców.

 

Ze względu na rosnącą ilość pytań uruchomiliśmy dodatkowe terminy szkoleń otwartych. Więcej informacji znajdziecie Państwo tutaj http://niebezpiecznalogistyka.pl/szkolenie-bdo-1-stycznia-2020-wymagania-prawne-obsluga-systemu/

 

Więcej na temat BDO pisałam w artykule:

BDO rejestracja, prowadzenie, utrudnienia – duże zmiany od stycznia 2020 r.

W razie pytań zapraszam Państwa do kontaktu lub dyskusji w komentarzach.

Małgorzata Solarska

spec. ds. ochrony środowiska
+48 508 56 55 56

Please follow and like us:

Dodaj komentarz