Doradca ADR, Sprawozdanie roczne ADR

Sprawozdanie roczne 2017 ADR – kiedy nie trzeba go składać

Na wstępie chciałbym złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia na Nowy Rok.
Życzę spokoju i bezpieczeństwa, realizacji swoich planów oraz satysfakcji z życia rodzinnego i zawodowego. 🙂

Początek roku to również czas kiedy powoli zaczynamy się pochylać nad sprawozdaniami rocznymi ADR. O sprawozdaniu rocznym pisałam w ubiegłym roku ale zapewne co rok będę ten temat poruszać.

Sprawozdanie roczne ADR – dzisiaj chciałabym napisać kiedy nie ma obowiązku składania go do WITD.

Okazuje się bowiem, że zgodnie z rozporządzaniem w sprawie formularza rocznego sprawozdania z działalności w
zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz sposobu jego wypełniania  ( treść rozporządzenia ),  w sprawozdaniu nie trzeba uwzględniać towarów:

  • których przewóz odbywał się w całości poza terytorium Polski;
  • zawartych w próżnych  nieoczyszczonych opakowaniach, cysternach, pojazdach, kontenerach – nawet jeżeli przewóz ten był realizowany pojazdem oznakowanym pomarańczowymi tablicami;
  • w ilościach mniejszych niż określone w ADR – czyli jeżeli przewóz korzysta z jakiegokolwiek wyłączenia spod przepisów ADR ( czy to będzie wyłączenie LQ czy 1.1.3.6 czy inne ) to wówczas nie ma obowiązku wpisywać tych transportów w sprawozdanie roczne.

Jeśli zawsze chcesz być na bieżąco zapisz się na newslettera – zero spamu, zero ofert

I teraz załóżmy, że mamy przewoźnika, który wykonuje transport międzynarodowy. Jeżeli przewozi towar niebezpieczny z Polski do Francji to wówczas należy ten ładunek uwzględnić w sprawozdaniu rocznym, jeżeli jednak ten sam przewoźnik podejmie ładunek towarów niebezpiecznych z Francji i pojedzie z nim do Niemiec to wówczas tego ładunku nie uwzględniamy w sprawozdaniu rocznym.

Tutaj bardzo często popełniany jest błąd i transport poza terytorium Polski jest „doliczany” do sprawozdania rocznego. Pamiętajmy jednak, że za tego typu „błędy” nie są przewidziane żadne kary.

Ważne jest, żeby sprawozdanie sporządzić i złożyć w terminie.

Przypominam, że kary za niezłożenie sprawozdania w terminie wynoszą:

  • Jeżeli od ustawowo określonego terminu (do dnia 28 lutego) do dnia przesłania sprawozdania nie upłynęło 14 dni – 200 zł.
  • Jeżeli od ustawowo określonego terminu (do dnia 28 lutego) do dnia przesłania sprawozdania upłynęło co najmniej 14 dni – 2000 zł.
  • Jeżeli od ustawowo określonego terminu (do dnia 28 lutego) przesłania sprawozdania upłynęły co najmniej 3 miesiące – 5000 zł.

Sprawozdanie roczne przygotowuje doradca ds. bezpieczeństwa. Jeśli dotychczas nie wyznaczyliście doradcy  to nie ma na co czekać 🙂

Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące sprawozdania to zapraszam do komentowania wpisu lub pisania do mnie maili.

Sylwia Zielińska + 48 604 511 661

Doradca ADR/RID/IATA-DGR/IMDG-Code

Please follow and like us:
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Philip
Philip
3 lat temu

Dzień dobry, dziękuje za rzeczowy artykuł.

Zastanawia mnie jednak kto jest odpowiedzialny za wystawienie sprawozdania rocznego w takiej sytuacji.

Jest firma, powiedzmy Holenderska, która ma swój oddział (firma-córka) w Polsce. Holenderska centrala pozyskuje zlecenia od klientów, planuje je, a zadaniem Polskiej firmy-córki jest wydawanie dyspozycji kierowcom. Polski oddział korzysta z przewoźników na stałym kontrakcie, którzy udostępniają ciągniki siodłowe oraz kierowców. Naczepy firma ma swoje.

Czyli mamy tak naprawdę trzech uczestników operacyjnych: Holenderska spedycja, Polski przewoźnik oraz niezależny, ale w pewien sposób podlegający pod Holenderską firmę Polski oddział. Czy każdy musi wystawiać raporty za te same transporty (Holenderska firma oczywiście w swoim kraju, bardziej mnie zastanawia relacja Polski oddział- przewoźnik).

Oczywiście przyjmując że transporty nie odbywają się w całości poza Polskim terytorium.

Z góry dziękuje za rozwianie wątpliwości.

Philip
Philip
3 lat temu

Dziękuje za szybką i wyczerpująca odpowiedź! 🙂