Doradca ADR, Sprawozdanie roczne ADR

Sprawozdanie roczne 2017 ADR – kiedy nie trzeba go składać

Na wstępie chciałbym złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia na Nowy Rok.
Życzę spokoju i bezpieczeństwa, realizacji swoich planów oraz satysfakcji z życia rodzinnego i zawodowego. 🙂

Początek roku to również czas kiedy powoli zaczynamy się pochylać nad sprawozdaniami rocznymi ADR. O sprawozdaniu rocznym pisałam w ubiegłym roku ale zapewne co rok będę ten temat poruszać.

Sprawozdanie roczne ADR – dzisiaj chciałabym napisać kiedy nie ma obowiązku składania go do WITD.

Okazuje się bowiem, że zgodnie z rozporządzaniem w sprawie formularza rocznego sprawozdania z działalności w
zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz sposobu jego wypełniania  ( treść rozporządzenia ),  w sprawozdaniu nie trzeba uwzględniać towarów:

 • których przewóz odbywał się w całości poza terytorium Polski;
 • zawartych w próżnych  nieoczyszczonych opakowaniach, cysternach, pojazdach, kontenerach – nawet jeżeli przewóz ten był realizowany pojazdem oznakowanym pomarańczowymi tablicami;
 • w ilościach mniejszych niż określone w ADR – czyli jeżeli przewóz korzysta z jakiegokolwiek wyłączenia spod przepisów ADR ( czy to będzie wyłączenie LQ czy 1.1.3.6 czy inne ) to wówczas nie ma obowiązku wpisywać tych transportów w sprawozdanie roczne.

I teraz załóżmy, że mamy przewoźnika, który wykonuje transport międzynarodowy. Jeżeli przewozi towar niebezpieczny z Polski do Francji to wówczas należy ten ładunek uwzględnić w sprawozdaniu rocznym, jeżeli jednak ten sam przewoźnik podejmie ładunek towarów niebezpiecznych z Francji i pojedzie z nim do Niemiec to wówczas tego ładunku nie uwzględniamy w sprawozdaniu rocznym.

Tutaj bardzo często popełniany jest błąd i transport poza terytorium Polski jest „doliczany” do sprawozdania rocznego. Pamiętajmy jednak, że za tego typu „błędy” nie są przewidziane żadne kary.

Ważne jest, żeby sprawozdanie sporządzić i złożyć w terminie.

Przypominam, że kary za niezłożenie sprawozdania w terminie wynoszą:

 • Jeżeli od ustawowo określonego terminu (do dnia 28 lutego) do dnia przesłania sprawozdania nie upłynęło 14 dni – 200 zł.
 • Jeżeli od ustawowo określonego terminu (do dnia 28 lutego) do dnia przesłania sprawozdania upłynęło co najmniej 14 dni – 2000 zł.
 • Jeżeli od ustawowo określonego terminu (do dnia 28 lutego) przesłania sprawozdania upłynęły co najmniej 3 miesiące – 5000 zł.

Sprawozdanie roczne przygotowuje doradca ds. bezpieczeństwa. Jeśli dotychczas nie wyznaczyliście doradcy  to nie ma na co czekać 🙂

Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące sprawozdania to zapraszam do komentowania wpisu lub pisania do mnie maili.

Sylwia Zielińska sz@niebezpiecznalogistyka.pl

Doradca ADR/RID/IATA-DGR/IMDG-Code

3 komentarze

 • Reply

  Philip

  9 stycznia 2018

  Dzień dobry, dziękuje za rzeczowy artykuł.

  Zastanawia mnie jednak kto jest odpowiedzialny za wystawienie sprawozdania rocznego w takiej sytuacji.

  Jest firma, powiedzmy Holenderska, która ma swój oddział (firma-córka) w Polsce. Holenderska centrala pozyskuje zlecenia od klientów, planuje je, a zadaniem Polskiej firmy-córki jest wydawanie dyspozycji kierowcom. Polski oddział korzysta z przewoźników na stałym kontrakcie, którzy udostępniają ciągniki siodłowe oraz kierowców. Naczepy firma ma swoje.

  Czyli mamy tak naprawdę trzech uczestników operacyjnych: Holenderska spedycja, Polski przewoźnik oraz niezależny, ale w pewien sposób podlegający pod Holenderską firmę Polski oddział. Czy każdy musi wystawiać raporty za te same transporty (Holenderska firma oczywiście w swoim kraju, bardziej mnie zastanawia relacja Polski oddział- przewoźnik).

  Oczywiście przyjmując że transporty nie odbywają się w całości poza Polskim terytorium.

  Z góry dziękuje za rozwianie wątpliwości.

  • Reply

   Sylwia Zielińska

   9 stycznia 2018

   Dzień dobry 🙂
   Sprawozdanie roczne składa się z faktycznych/ fizycznych czynności załadunku, rozładunku i przewozu,pakowania, nalewania.Spedycja jeśli nie zajmuje się ( dodatkowo ) tymi czynnościami to nie ma obowiązku składania sprawozdania rocznego, ponieważ ona tyko zleca/organizuje transport. Obowiązkowe sprawozdania musi złożyć przewoźnik, który musi przewożąc towary niebezpieczne mieć wyznaczonego doradcę ds. bezpieczeństwa. Nie może być takiej sytuacji, że firma zlecająca ma wyznaczonego doradcę a podwykonawcy nie. Każdy podmiot musi mieć osobną umowę, która jest sprawdzana w razie ewentualnej kontroli. Dodatkowo sprawdzane są faktury wystawiane przez doradcę.
   Firma X np zobowiązuje swoich podwykonawców do podpisania umowy z dowolnym doradcą i to każdy z przewoźników współpracujących z Firmą X składa sprawozdanie roczne do WITD.
   W tej sytuacji jeśli spedycja nie ma przewozu i magazynowania to nie ma obowiązku składania sprawozdania rocznego do WITD. Ma za to obowiązek przeszkolenia pracowników związanych z organizacją transportu towarów niebezpiecznych, oraz ma obowiązek takiego doboru przewoźników żeby spełniali wszelkie wymagania dotyczące transportu ADR.
   Gdyby Pan potrzebował więcej informacji to proszę o kontakt mailowy lub telefoniczny.
   Pozdrawiam
   Sylwia Zielińska

   • Reply

    Philip

    9 stycznia 2018

    Dziękuje za szybką i wyczerpująca odpowiedź! 🙂

Dodaj komentarz

83 − = 82